Európsky parlament 14. marca 2024 prijal akt o ochrane slobody novinárov a nezávislosti médií. Ten má zaručiť ochranu redakčnej nezávislosti, nezávislosť verejnoprávnych médií, zakazuje používanie špionážneho softvéru proti médiám a má chrániť médiá pred politickým zasahovaním.

Slovenská ministerka kultúry dva dni pred prijatím aktu o ochrane slobody v Európskom parlamente predložila do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa má zrušiť verejnoprávna RTVS. Nahradiť by ju podľa právnej úpravy mala nová inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas.


V dôvodovej správe k navrhovanému zákonu sa Ministerstvo kultúry odvoláva na programové vyhlásenie vlády, v ktorom si vláda zaumienila zabezpečovať nezávislú a objektívnu žurnalistiku.


Podľa právnej úpravy má Slovenská televízia a rozhlas zaviesť nový inštitút Programovej rady, ktorý má funkciu “kontrolného orgánu programov vysielaných vo verejnom záujme”, ako sa doslovne uvádza v dôvodovej správe. Radu a generálneho riaditeľa tak po novom vo verejnoprávnom médiu doplní tretí orgán, a to kontrolný.


Programová rada má pozostávať z 11 členov rady, pričom 9 z nich má zvoliť parlament a iba dvoch členov rady budú môcť zvoliť zamestnanci televízie a rozhlasu.


Voči aktuálnemu návrhu sa RTVS ohradilo a označilo zákon za “účelové ovládnutie verejnoprávnych médií s cieľom zmocniť sa ich, podriadiť ich silnej politickej moci a získať nad nimi kontrolu.”

Podľa Ministerstva kultúry by mal spolu s RTVS skončiť aj jej súčasný riaditeľ Ľuboš Machaj. Ministerka Šimkovičová a podpredseda Národnej rady Andrej Danko podľa vlastných slov nedôverujú manažérskym schopnostiam Ľuboša Machaja a žiadajú, aby vysvetlil svoj osobný bankrot pred mediálnym výborom parlamentu. Machaj však svoje dlhy už v minulosti vysvetľoval a tvrdil, že si vzal pôžičku, aby pomohol zachrániť rádio Twist, neskôr premenované na rádio Viva. Za pôžičku ručil vlastným majetkom.
Ten zvažuje v súčasnosti právne kroky, aj vzhľadom na vyjadrenia, ktoré na jeho adresu padli z úst podpredsedu vlády SR, ktorý ho nazval bezdomovcom.

Zákon o RTVS: Namiesto vysvetlenia urážky a osočovanie – Správy RTVS

Andrej Danko na tlačovej konferencii Ministerstva kultúry a strany SNS označil súčasnú RTVS za ekonomicky neudržateľnú a nová právna úprava má pomôcť jej konkurencieschopnosti na mediálnom trhu. Návrh sa však stretol s veľkým odporom novinárov aj širokej verejnosti, ktorá 15. marca protestovala proti zákonu na Bratislave a Košiciach. Zhromaždenia organizovali opozičné strany PS a SaS.

Už v stredu minulý týždeň kolovalo po sociálnych sieťach vyjadrenie zamestnancov RTVS: „Chceme naďalej slobodne tvoriť, zachovávať pluralitu názorov a pracovať bez obmedzení alebo strachu,“ uvádzajú vo vyhlásení. Žiadajú stiahnutie navrhovaného zákona o RTVS, tvrdia, že praktickým dôsledkom navrhnutých zmien môže byť nástroj na politické ovládnutie RTVS. Pre akúkoľvek vládnu moc. „Pritom slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá majú slúžiť všetkým občanom Slovenska, nie mocenským ambíciám ktorýchkoľvek strán,“ uviedli. Poukázali na navrhované zmeny v zložení a voľbe členov Rady RTVS, zmenu voľby generálneho riaditeľa či plánovaný vznik Programovej rady s kompetenciou “kontrolovať vysielanie a zasahovať do spravodajského aj ďalšieho vysielania”.

Pod výzvu za zachovanie RTVS sa zatiaľ podpísalo vyše 1000 zamestnancov, bola zverejnená aj výzva VIA IURIS, pod ktorú sa podpísalo vyše 30-tisíc ľudí. Žiadajú v nej, aby EK a parlament vyjadrili kritický postoj voči navrhovanej novele a zvážili kroky nevyhnutné na ochranu právneho štátu na Slovensku.

Podporu zamestnancom vyjadrili aj mnohí kolegovia z iných, nielen slovenských, ale i zahraničných médií. Oficiálne vyjadrili odmietavé stanoviská aj katedry mnohých univerzít.


Spracovala redakcia Moja kultúra

1 KOMENTÁR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno