Eva Hornyáková: mimoriadny zjav slovenskej opernej scény

V roku 2006 debutovala v Opere Slovenského národného divadla ako grófka Almaviva v Mozartovej opere Figarova svadba. Zúčastnila sa semifinále a finále súťaží v Aténach, Bayreuthe, Miláne či Viedni. V jej repertoári sú hlavné úlohy v operách Pucciniho, Verdiho, Dvořáka, Smetanu a Mozarta.

Spev študovala na Konzervatóriu v Košiciach v triede Ľudmily Šomorjaiovej a na VŠMU v Bratislave, najprv u Hany Štolfovej-Bandovej, neskôr u Zlatice Livorovej. Po absolutóriu sa zúčastnila na speváckych kurzoch Petra Dvorského a Zlatice Livorovej. Na Medzinárodnej speváckej súťaži M. Schneidra Trnavského získala v roku 2002 cenu za interpretáciu piesne.


V roku 2006 debutovala na doskách Opery SND v postave Grófky v Mozartovej Figarovej svadbe. V tom istom roku sa s úspechom zúčastnila aj na semifinále medzinárodnej súťaže Competizione dell´opera v Drážďanoch. Na scéne v saskej metropole úspešne stvárnila postavu Mimì v Pucciniho opere Bohéma. V roku 2014 túto rolu stvárnila aj v inscenácii Petra Konwitschného na svojej materskej scéne. Ďalšie úspechy zaznamenala ako finalistka na medzinárodnej speváckej súťaži v nemeckom Bayreuthe a na svetovej súťaži Hans-Gabor-Belvedere-Gesangswettbewerb vo Viedni. Stala sa takisto semifinalistkou súťaže Maria Callas Grand Prix 2009 v Aténach. Na scéne Opery SND potom zaujala rolou Mařenky v Smetanovej Predanej neveste. Jej aktuálna úloha pred čerpaním RD je Milena v Suchoňovej opere Svätopluk (na obr).


Svätopluk, Eva Hornyáková (Milena). Foto: SND

V sezóne 2009/2010 tu s úspechom stvárnila Paminu v Mozartovej Čarovnej flaute pod hudobným vedením renomovaného dirigenta Friedricha Haidera. Neskôr sa predstavila aj ako ďalšia významná mozartovská postava – Donna Elvira (Don Giovanni). V inscenácii Gounodovej opery Faust, tiež na doskách SND, stvárnila úlohu Margaréty po boku svetoznámeho Paatu Burchuladzeho. Za túto rolu získala Cenu opernej kritiky Hudobného života za najlepší ženský spevácky výkon sezóny. V milánskej La Scale spievala ako účastníčka svetovej opernej súťaže Placida Dominga Operalia 2010. So svojou profilovou postavou Mimì v Pucciniho Bohéme sa mladá umelkyňa predstavila aj v španielskom meste La Coruña a v Mestskom divadle v Braunschweigu. Na jeseň 2010 spievala Mimì na turné v medzinárodnej produkcii Bohémy v Japonsku. K jej profilovým postavám patria okrem spomínaných aj Micaela v Bizetovej Carmen, Nedda v Leoncavallových Komediantoch, Júlia v Gounodovej opere Romeo a Júlia a mnoho ďalších. Eva Hornyáková často vystupuje na scénach Národného divadla v Prahe, kde doposiaľ s veľkým úspechom stvárnila verdiovské postavy: Violettu v La traviate a Desdemonu v opere Otello po boku legendárneho tenoristu Josého Curu.


Sopranistka Eva Hornyáková

Z množstva koncertov, na ktorých umelkyňa účinkovala, treba spomenúť interpretáciu sopránových partov v týchto dielach: Dvořákova omša D dur v spolupráci s Rozhlasovým orchestrom v Amsterdame pod taktovkou Serga Bauda (2014), Dvořákovo dielo Stabat Mater v podaní Brnianskej filharmónie pod taktovkou Libora Peška (2014), Brucknerovo Te Deum so Slovenskou filharmóniou a s dirigentom Rastislavom Štúrom (2015), ale aj  vystúpenia v Janáčkovom diele Večné evanjelium v Brne, a tiež koncertné turné v Nemecku s Druhou symfóniou Gustava Mahlera pod taktovkou Heika Mathiasa Forstera.


Cosi fan tutte Martin Gyimesi (Ferrando) a Eva Hornyakova

Evu Hornyákovú považuje odborná i široká verejnosť za speváčku, ktorá sa dostala na vrchol svojich speváckych zručností ako v opernej tvorbe, tak aj na koncertných pódiách.

Antonín Dvořák – Rusalka. Foto: Zdenko Hanout

„Sopranistka Eva Hornyáková je mimoriadnym zjavom českej a slovenskej opernej scény. Jej jedinečný farebný tón hlasu je nenapodobiteľný. Je veľmi populárna aj na národných koncertných pódiách, ako aj na medzinárodných. V roku 2006 debutovala v Opere Slovenského národného divadla ako grófka Almaviva v Mozartovej opere Figarova svadba. Zúčastnila sa semifinále a finále súťaží v Aténach, Bayreuthe, Miláne či Viedni. V jej repertoári sú hlavné úlohy v operách Pucciniho, Verdiho, Dvořáka, Smetanu a Mozarta. Za postavu Marguerite v Gounodovej opere Faust získala Cenu operných kritikov časopisu Hudobný život.“

Eva Hornyáková. Foto: dirigent a fotograf Rastislav Štúr, www.sturphotography.sk

„Účinkovala na známych scénach v Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Poľsku a Spojenom kráľovstve. Účinkovala aj na Pražskej jari a Smetanovej Litomyšli. Spolupracovala s mnohými známymi umelcami ako sú José Cura alebo Adam Plachetka, dirigenti Jakub Hrůša, Serge Baude, Petr Altrichter a Emmanuel Villaume a s orchestrami ako Staatskapelle Dresden, Česká filharmónia, FOK, Slovenská filharmónia a Holandský rozhlasový orchester.“

 

Zdroj: RTVS, SND, spracovala redakcia mojakultura.sk

Foto: archív umelkyne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno