Hudba bude znieť v srdci Slovenska aj tento rok. E&A festival 2019 prinesie do klubu BOMBURA v Brezne originálny program: unikátne svetové kapely, ale aj domácu muziku.

Multižánrový hudobný festival je spomienkou na Elene Chénot a Adolpha Simona, ktorí sa kedysi aktívne podieľali na rozvoji breznianskej kultúry a zároveň aj spomienkou na Francúzske dni, ktoré sa v Brezne v minulosti konali. Zámerom je pokračovať v nimi začatej tradícii a priniesť kvalitnú hudbu v rámci netradičného kultúrneho podujatia. Tento rok opäť v Brezne – v piatok a sobotu, 16. a 17. augusta.
Piatkový večer bude v znamení nežnejšieho pohlavia, ale aj exotickej hudby z rôznych krajín sveta.


Spolu so svojou kapelou vystúpi éterická speváčka, muzikantka a autorka Eniesa. Mladá temperamentná Košičanka sa venuje okrem tvorby autorských piesní aj tvoreniu hudby do filmov, divadelných a rôznožánrových predstavení. Jej hudba, ale aj osobnosť, sú očarujúce. Speváčka cestuje po svete, načúva zvukom a rozmanitým tónom, čo ovplyvňuje aj jej tvorbu. Možno ju nezačujete v komerčnom rádiu, ale istotne si spomeniete na originálny klip k singlu Vhodení z roku 2013. V Brezne sa predstaví s jej najnovším pesničkárskym projektom.


Mladistvú energiu a výnimočný hlas. To je to, čo so sebou prinesie Agi Hlavenková s kapelou. V jej tvorbe nájdete aj autorské skladby v štýloch jazz, pop a soul spievané zamatovým hlasom v angličtine a slovenčine. Prerazila v komerčnej súťaži na televíznych obrazovkách, kde porotu zaujala najmä jej vlastnými piesňami a charakteristickým, originálnym vokálom. Momentálne aktívne pracuje na debutovom singli s klipom.

Agi Hlavenková band

Svoju indie-popovú tvorbu predstavia na festivale páni z Čiech. Kapelu Kucharski tvorí v základe trojica muzikantov z ikonických Fru Fru. Na jednom pódiu sa spoločne stretávajú hudobníci z Třebíča a z Brna, ktorí na popud výtvarníka a lekára doktora Kucharského zhudobňujú jeho texty a básne. Do Brezna prichádzajú s novým CD, Láska co bezhlavě bolí.

Kucharski prídu do Brezna predstaviť nový album.

Vrchol piatkového večera prinesie zmes hudby z rôznych krajín sveta. MiraMundo to je mix rôznych štýlov od bossa novy cez japonskú enku, španielsku buleriu až po reggae. Členovia kapely vám ponúknu kozmopolitnú hudbu barcelonských klubov, kde prevažne pôsobia. World music kapela brazílskeho skladateľa Luiza Murá si získava čoraz viac fanúšikov naprieč celým Slovenskom. Tento muzikant vkladá do svojich kompozícií „chute“ celého sveta. Jeho skladby sú totiž ovplyvnené putovaním po svete. Počuť v nich typické hudobné prvky Brazílie, až po Japonské, tonálne a výrazovo zaujímavé elementy – v krajine vychádzajúceho slnka totiž vyrastal jeho otec. Na pódiu v Bombure Luiz Murá so svojimi spoluhráčmi nebude žiadnym nováčikom. Opäť sa môžete tešiť na world music od Rio de Janeira až po Balkán a predovšetkým na príjemnú atmosféru evokujúcu kozmopolitnú Barcelonu.

Sobota bude patriť tanečnému klezmeru aj komorným duám. Z Čiech k nám pricestuje hravá a energická Bára Zmeková. Talentovaná skladateľka a multiinštrumentalistka pohybujúca sa medzi jazzom, folkom, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Poslucháči jej živé koncerty označujú ako „soul trip“, alebo „poézia v hudbe“. Okrem toho, že je skvelá klaviristka, je aj mimoriadne nápaditá textárka a nechýba jej humor. Česká pesničkárka je kreatívna aj čo sa týka spoluprác s rozmanitými muzikantmi – spomeňme napríklad len Lenku Dusilovú. V marci vydala svoj druhý album LUNAVES a aktuálne sa zaslúžene pýši čerstvým víťazstvom na Czech Music Crossroads v Ostrave, kde získala cenu publika aj cenu od hudobných profesionálov. Do Brezna príde so svojím skvelým spoluhráčom Michalom Mihokom, ktorého môžete poznať z kapiel První Hoře, Voila alebo Nina Rosa.

Bára Zmeková aktuálne vyhrala Czech Music Crossroads v Ostrave.

Druhý festivalový deň vám spríjemní aj medzinárodné akustické duo DUSKA. Svoju tvorbu predvedú jazzová speváčka Ági Kazai z Budapešti a gitarista a spevák Štefan Uhriňák z Košíc. Ich hudbu charakterizuje zvedavosť, pohyb medzi rôznymi hudobnými svetmi a neustála chuť experimentovať. Harmónia dvoch hlasov, tóny akustickej gitary a komunikácia medzi dvoma hudobníkmi vytvára príjemnú atmosféru. Hrajú prevažne vlastnú tvorbu a zaujímavo aranžované covery v akustickom prevedení s použitím rôznych efektov a looperu.

Klezmerové melódie zo Slovenska, balkánsky temperament a moderný rytmus. Aj to je kapela Preßburger Klezmer Band. Ich koncerty sú nasiaknuté emotívnou, tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy, pričom tiež ponúkajú aj podmanivo namiešaný „kokteil“ zo židovskej, slovenskej, balkánskej a orientálnej hudby, ako aj z cigánskeho folklóru. To všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, reggae a latino.

Festival je otvorený aj pre rodiny s deťmi. Tento rok organizátori pre ne pripravili koncert detskej kapely MAYA GAL HANNA. Záver sobotňajšej noci bude patriť zmesi exotických tanečných rytmov v podaní argentínskeho hudobníka, experimentátora a DJa Cristiana Estrellu alias MIRA TUS MANOS.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu.

Zdroj text a foto: TS: bombura.sk, správa bola upravená a doplnená redakciou mojakultura.sk


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno