Výstava v Bratislave v Mirbachovom paláci sa uskutočňuje pri príležitosti stého výročia úmrtia dvoch pozoruhodných osobností výtvarného umenia na prelome XIX. a XX. storočia. Kurátorom výstavy je kunsthistorik József Sárkány a tí, ktorí ste to ešte nestihli, máte príležitosť, pretože výstava potrvá v galérii až do 31. marca 2019.

László Mednyánszky a Tivadar Csontváry Kosztka sa narodili – s odstupom jedného roka – v Hornom Uhorsku, v „kráľovstve“ Karpát a Tatier. Kým László Mednyánszky študoval na Akadémii výtvarných umení v Mníchove už ako osemnásťročný, Csontváry začal na rovnakej škole študovať takmer ako štyridsaťročný. Mednyánszky po sebe zanechal mnohotisícové výtvarné dielo, kým v Csontváryho prípade je nám známa menej ako stovka jeho malieb – je pravda, že bol výtvarne aktívny iba jedno desaťročie.


Obaja maliari sú si blízki tvorivou filozofiou. Obaja verili vo vznešenosť prírody a vo všadeprítomnú vôľu duchovného/božského stvoriteľa. Kým Mednyánszky ju sprítomňoval v podobe bukolických, tajuplných lesov a mystických odtieňov, Csontváry volil intenzívne, žiarivé farby „slnečnej cesty“, pričom vychádzal zo štyroch elementárnych živlov a z kľúčových historických dejísk (Jeruzalem, Babylon, Atény, Taormina). Podobnosť ich životného osudu potvrdzuje aj skutočnosť, že obaja žili na periférii spoločnosti a ich nepochopené, geniálne umenie sa dočkalo uznania až po ich smrti.


Šestnásť obrazov z Mednyánszkeho a Csontváryho tvorby pochádza z vyše štrnásťtisícovej zbierky výtvarného umenia Múzea Janusa Pannoniusa v Pécsi.


Výstava aj napriek menšiemu počtu diel prináša nezabudnuteľný zážitok a vzdáva hold dvom velikánom výtvarného umenia – priamo v ich rodnej krajine.

Zdroj foto:
Galéria mesta Bratislavy/ Bratislava City Gallery
 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno