Súbor Ensemble Ricercata vystúpil v Banskej Štiavnici v rámci Mesta kultúry 2019 už na dvoch koncertoch, ktoré sa konali v januári a februári na Základnej umeleckej škole v Banskej Štiavnici. Priniesli hudbu Mauricea Ravela, Györgya Kurtága a Tomáša Boroša v podaní významných slovenských interpretov združených okolo Ivana Šillera, klaviristu a umeleckého vedúceho súboru.


Tretí, záverečný koncert cyklu Komorné koncerty v Banskej Štiavnici s názvom Intermezzo sa uskutoční dňa 16. 3. 2019 o 19.00 hod. v Kultúrnom centre v Banskej Štiavnici. Na koncerte budú účinkovať: Helga Varga Bach (soprán), Ronald Šebesta (klarinet), Milan Paľa (viola) a Ivan Šiller (umelecký vedúci, klavír). Program koncertu je zostavený z piesňovej tvorby romantických skladateľov Johanessa Brahmsa, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, Franza Schuberta, Clary Schumann a Roberta Schumanna.

Na margo dramaturgie koncertu sa vyjadril Ivan Šiller: „Zaznie piesňová tvorba, ktorá sa bežne nehráva. Asi najznámejšou skladbou je Schubertova pieseň Pastier na skale, ktorá je zaujímavá ým, že je kombináciou komornej hudby a árie. Bola písaná pre opernú speváčku, ktorá si želala, aby sa cez ňu mohla prejaviť jej virtuozita a zároveň aby táto skladba vyznievala vo veľkých priestoroch. Je to však komorná hudba , pieseň, a nesie v sebe intimitu. Voľba klarinetu ako ďalšieho nástroja je taktiež veľmi pozoruhodná“.


Ensemble Ricercata bol v rokoch 2014 – 2015 rezidenčným súborom Rádia Devín. Vznikol z akútnej potreby zaznamenávať, sprístupňovať a popularizovať domácu i svetovú súčasnú komornú tvorbu formou atraktívnych koncertných dramaturgií. Počas tohto obdobia realizoval vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu pravidelné koncerty s mottom „Stretneme sa na pódiu“, vyjadrujúcim netradičnú možnosť blízkeho kontaktu interpretov a publika. Zneli na nich predovšetkým diela slovenských skladateľov (Juraj Pospíšil, Ilja Zeljenka, Juraj Beneš, Vladimír Bokes, Juraj Hatrík, Ivan Parík, Tadeáš Salva, Július Kowalski, Viera Janárčeková, Peter Machajdík, Iris Szeghy, Jana Kmiťová, Petra Bachratá, Tomáš Boroš, Lukáš Borzík, Peter Dan Ferenčík, Želislava Sojak Subotić, Matej Sloboda, Miroslav Tóth a i.), ale tiež tvorba európskych a amerických autorov (Leoš Janáček, György Ligeti, Iannis Xenakis, Ivan Vyšnegradskij, Charles Ives, Philip Glass, Steve Reich, György Kurtág). Projekt Rezidenčný súbor Rádia Devín – Ensemble Ricercata bol v roku 2015 nominovaný na cenu Radio_Head Award v kategórii „Hudobný počin roka 2014“.


Koncertu predchádza sprievodné podujatie s názvom InMusic Talks. Dňa 15. marca o 19:00 v Art Café sa bude Matúš Bišťan rozprávať s interpretmi koncertu nielen o hudbe.

 

Zdroj: Zuzana Jasenková – TS bola redakčne upravená

Foto: Lukáš Gál

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno