Predstaviteľ Novej gréckej vlny alebo “gréckej divnej vlny” Yorgos Lanthimos sa ten rok ešte len chystá získať niekoľko Oscarov s komédiou Chudiatko, no už stihol ukončiť nakrúcanie svojho ďalšieho filmu Kinds of Kindness (alternatívny názov AND) a púšťa sa do práce na novej snímke podľa kórejskej predlohy.

Yorgos Lanthimos, zdroj: Wikimedia Commons

Film Chudiatko (Poor Things) je aktuálne nominovaný na 11 Oscarov a ide o tretiu spoluprácu medzi gréckym režisérom a herečkou Emmou Stone. Prvý film Favoritka spolu nakrútili v roku 2018 a získali 10 nominácií na prestížnu zlatú sošku. Následne dvojica v Grécku nakrútila stredometrážny film Bleat (2022), ktorý sa však k medzinárodnému publiku nedostal. 


Chudiatko ešte stále môžeme vidieť v slovenských kinách, no už v decembri 2023 Lanthimos v podscaste Little Gold Men potvrdil, že jeho nový film Kinds of Kindness je už nakrútený a smeruje do postprodukcie. 


Hneď po dokončení nakrúcania sa však režisér so svojou múzou Emmou Stone pustil do ďalšieho projektu, čo znamená, že pôjde už o ich piatu spoluprácu. Podľa dostupných informácií sa má jednať o anglický remake kórejského filmu Save the Green Planet (2003) režiséra Joon-hwan Janga


Príbeh pôvodnej snímky je o mladíkovi menom Lee Byeong-gu, ktorý je presvedčený o tom, že elitní politici a podnikatelia sú v skutočnosti mimozemšťania odhodlaní podmaniť si Zem. Lee sa rozhodne odhaliť pravdu a jedného z biznismenov zajme a mučí ho v suteréne. Pomáha mu pri tom jeho oddaná kamarátka, ktorá však začína pochybovať o Leeho duševnom zdraví. 


Kuriózna zápletka s mierne dystopickým nádychom je pre autora, akým je Yorgos Lanthimos, viac než vhodná. Výrazná expresionistická štylizácia jeho aktuálneho hitu Chudiatko zaujala kritikov a divákov po celom svete a nateraz je vrcholom umenia autora so schopnosťou spracovať netradičné ideové koncepty, originálne príbehy a čoraz výraznejšie vizuálne smery. 

Film Save the Green Planet z roku 2003 si v užšom okruhu divákov vyslúžil kultový status a Lanthimosove režisérske schopnosti by príbeh mohli vytiahnuť na svetlo aj pred väčším publikom. 

Ešte pred tým však režisér prinesie svoj takmer dokončený film Kinds of Kindness, ktorý nakrúcal počas časovo náročnej postprodukcie Chudiatka. Pôjde o poviedkový film s troma príbehmi odohrávajúcimi sa v USA, v ktorom si každý z hercov zahrá 3 rôzne roly. Spolu s Emmou Stone by sa v Lanthimosovom filme mali znova objaviť aj Willem Dafoe či Margaret Qualley. Snímka bude mať svetovú premiéru pravdepodobne na niektorom z prestížnych festivalov (Cannes alebo Benátky) ešte v roku 2024. 

Vyzerá to, že grécky režisér je skutočne vyťažený a zároveň zažíva veľmi plodné obdobie, hoci pre portál IndieWire v minulosti prezradil, že o konci kariéry uvažuje s každým dokončeným filmom. 
Spracoval Matúš Trišč

Zdroj foto: CinemArt SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno