Životopisný film Maestro už oficiálne uvádzajú na Netflixe a priniesol so sebou veľkolepý soundtrack Mahlera, Beethovena a samozrejme, skladieb samotného Leonarda Bernsteina, ktorý veľké opusy dirigoval. Prečítajte si, aká hudba znie vo filme Maestro a kto ju interpretuje.

Životopisný film Bradleyho Coopera o živote amerického dirigenta Leonarda Bernsteina, si môžete pozrieť na Netflixe od decembra 2023. Film si doposiaľ vyslúžil pozitívne kritiky, no okrem filmu je zaujímavé pozrieť sa aj na hudbu, ktorá v ňom znie. Je to soundtrack, ktorý robí snímku zaujímavou – napokon, Bernstein spopularizoval klasickú hudbu v celom svete.


Maestro. Bradley Cooper ako Leonard Bernstein Foto: Jason McDonald/Netflix

Je to majestátna symfonická hudba – napríklad v katedrále Ely s Londýnskym symfonickým orchestrom, až po intímne scény, keď znie pokojný sólový klavír v podaní veľkého dirigenta, zachytávajúci jeho obdobie v pokročilejšom veku. Je jasné, že je to klasická hudba, ktorá je dominantná v tomto filme.


Cooper, ktorý sa zhostil hlavnej úlohy a film i režíroval, sa rozhodol hudbou doslova film prežiariť. Okrem jeho interpretácií sa vo filme objavujú aj skladateľské počiny tohto svetovo uznávaného dirigenta. A tie sú žánrovo pestré: od symfonických majstrovských diel až po operu, balet, broadwayské muzikály a jazzové zborové omše.


Soundtrack väčšinou tvoria nové nahrávky Londýnskeho symfonického orchestra pod vedením Yannicka Nézet-Séguina, ktorý naučil Coopera dirigovať v Bernsteinovom charakteristickom štýle. Nechýbajú ani archívne Bernsteinove nahrávky. Zaujímavosťou je, že príprava nového „dirigenta“ Bradleyho trvala viac ako rok a okrem toho sa naučil hrať kvôli tomuto filmu aj na klavíri. Vo filme teda vidíme na klaviatúre väčšinou jeho ruky, s výnimkou poslednej nahrávky, ktorú interpretuje Victoria Ruggiero.


Victoria pochádza z Buffala, NY, no veľkú časť strávila svojho detstva strávila v Kanade, kde študovala a získala ARCT v klavírnom vystúpení na Royal Conservatory of Music v Toronte vo veku 17 rokov. Potom sa presťahovala do Bostonu, kde ďalej študovala filmovú skladbu a hudobnú produkciu.

Maestro sa zameriava na život a manželstvo dirigenta a skladateľa Leonarda Bernsteina, ktorého hrá Bradley Cooper, a jeho manželky Felicie Montealegre Bernsteinovej, ktorú stvárňuje Carey Mulligan. Ako sa vyjadril samotný režisér a herec, Bernsteina vníma ako punk rock. Vyzdvihuje jeho opojnosť a silnú osobnosť. Hneď ako vraj vošiel do miestnosti, všetci sa „prebrali“ – tak charakterizovali jeho osobnosť a talent tohto dirigenta všetci, ktorí ho poznali. Občas dokonca spravil fór – nepotreboval ani ruky na dirigovanie. Stačilo mu obočie, mimika, úsmev na tvrári.

Vrcholným momentom filmu je Cooper ako Bernstein, ktorý diriguje Londýnsky symfonický orchester v Mahlerovej majestátnej, filozoficky poňatej symfónii č. 2 v katedrále v Ely. Pre divákov tohto filmu bude možno zaujímavá informácia, že nakrútiť tento jeden záber trvalo viac ako šesť rokov príprav. Bradley Cooper je v tejto scéne triumfálny: svojou taktovkou doviedol Londýnsky symfonický orchester do burcujúceho finále v tomto diele. Mnohí kritici označujú práve túto scénu za najmonumentálnejšiu, aká vôbec v roku 2023 vznikla. Herec sa vyjadril, že pri nakrúcaní mal pocit, akoby levitoval nad orchestrom. Zároveň potvrdil, že celý film je napísaný na jeho hudbu a predstavuje v snímke jeden symfonický hudobný prvok.

Kompletný zoznam skladieb, ktoré znejú vo filme Maestro:

Leonard Bernstein – Symfonická suita z filmu V prístave- On the Waterfront

Robert Schumann – Manfred, predohra

Leonard Bernstein – Galop, Enter Three Sailors, a ‘Fancy Free: Variácia 5 z baletu L. Bernsteina Fancy Free

Leonard Bernstein – Lonely Town. Pas de Deux, ‘I Get Carried Away/You’ve Got That Look’, a ‘New York, New York’ z muzikálu L. Bernsteina On the Town

Leonard Bernstein – Medzihra z opery Trouble in Tahiti (Trouble in Tahiti je jednoaktová opera v siedmich scénach, ktorú skomponoval Leonard Bernstein)

Leonard Bernstein – Paris Waltz, Make Our Garden Grow, a Predohra z Candide

Leonard Bernstein – Molto adagio z Facsimile (balet, ku ktorému L. Bernstein skomponoval hudbu)

Leonard Bernstein – Anniversaries for Orchestra No.10: pre Feliciu Montealegre

Leonard Bernstein – To What You Said, Songfest (cyklus piesní pre šesť spevákov a orchester)

Gustav Mahler – Adagietto zo Symfónie č. 5

Leonard Bernstein – Prológ z West Side Story

Leonard Bernstein – Pax Communion from MASS (divadelný muzikál – autorom hudby je L. Bernstein)

William Walton – Sir Beelzebub z Facade

Gustav Mahler – Finale zo Symfónie č. 2, Vzkriesenie

Leonard Bernstein – Prológ zo Symfónie č. 2 The Age of Anxiety (Bernsteinova skladba pre orchester a sólový klavír)

Lincoln Chase – The Clapping Song

Leonard Bernstein – Postlude z A Quiet Place (A Quiet Place je americká opera z roku 1983 s hudbou Leonarda Bernsteina a libretom Stephena Wadswortha. Ide o pokračovanie Bernsteinovej opery Trouble in Tahiti z roku 1951)

Ludwig van Beethoven – Symfónia č. 8

Leonard Bernstein – Žalm 23 z Chichester Psalms (zborová skladba v troch častiach od Leonarda Bernsteina)

Leonard Bernstein – Din-Torah zo Symfónie č. 3 Kaddish (Symfónia č. 3 „Kaddish“ je programová zborová symfónia od Leonarda Bernsteina, vydaná v roku 1963.)

Je teda zjavné, že režisér a tvorcovia filmu Maestro sa sústredili skôr na Bernsteinove skladby. Umelec však bol uznávaný najmä pre to, ako interpretoval Mahlerove symfonické diela. Hovorí sa, že je dokonca pochovaný s rukopisom Mahlerovej symfónie č. 5 a partitúra je otvorená presne na strane, kde sa začína známa, srdcervúca, štvrtá časť Adagietto.

 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

Foto: Netflix

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno