Aled Jones: fascinujúca Ave Maria barytonistu ako duet s jeho chlapčenským ja

Na Vianočné sviatky prichádza netradičný duet vznešenej skladby Ave Maria. Malý Aled Jones mal kedysi krásny, vysoký, svietivý soprán, no to bolo v jeho chlapčenskom veku. Neskôr jeho hlas zmužnel a dnes ho poznáme ako barytonistu. Vďaka šikovnej technike sa tieto dva „hlasy“ stretli a vznikol prekrásny duet. Vypočujte si ho.

Aled Jones je spevák známy v mladosti svojim čistým, krásnym sopránovým hlasom. Dnes je jeho hlasovým oborom barytón. Aled sa narodil v mestečku Bangor na severe Walesu ako syn učiteľky a projektanta lodí. V miestnom kostole navštevoval od deviatich rokov zbor a za krátku dobu sa stal hlavným sólistom. Už ako malý chlapec, v 80-tych rokoch, sa preslávil, dokonca aj v medzinárodnom kontexte. V roku 1985 nastal v jeho kariére zlom: prepožičal svoj hlas skladbe Walking in the Air.


Tak, ako spravili experiment z tejto piesne a spojili ho v duete – malý chlapec z minulosti s jeho dnešnou podobou a hlasom, rozhodli sa spraviť duet – záznam skladby Ave Maria spred vyše 35 rokov spolu s jeho dnešným barytónovým hlasom. A oba, napriek výškovému rozdielu, sa spájajú v dokonalej harmónii.


Spevák už vydal v minulosti aj album Little Aled, kde sa spájajú piesne v duetoch s jeho mladším ja. Pribudla k nim aj Ave Maria, ktorú Aled naspieval v krásnom kostole v Londýne. Schubertova skladba tak bola spojená so súčasnými zábermi a originálnou nahrávkou malého chlapca, Aleda, ktorú spieval pred desiatkami rokov. Vďaka moderným technológiám a schopnosti autorov citlivo kombinovať jeho dnešný hlas so zábermi s minulosti, vznikla unikátna nahrávka Ave Marie.


Pre samotného interpreta je to dojemná skúsenosť. Aj keď „malý Aled“ je preňho už dávnou minulosťou, je zároveň tým, kým je teraz. Pred Vianocami v roku 2016 vyšiel album s duetmi, kde sa nachádza aj upravená verzia známej piesne.


Pre speváka to bola nesmierne emocionálna skúsenosť – v štúdiu, keď pieseň vznikala, zrazu spieval o desiatky rokov neskôr piesne, ktoré spieval ako malý chlapec. Rovnako ako pred týmito Vianocami vydaná Ave Maria.

Samozrejme, známe sú aj jeho ďalšie duety – minulý rok barytonista vydal pred Vianocami aj duet s 13-ročnou vychádzajúcou hviezdou, spevákom Malakaiom Bayohom. Krásny duet koledy O Holy Night vznikol v kostole sv. Pavla v Covent Garden.

 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno