1. a 3. septembra 2021 uvedie súbor pre starú hudbu Musica aeterna predstavenia pastorálnej opery Dafne talianskeho skladateľa Antonia Caldaru. Opera zaznie v naštudovaní a pod taktovkou umeleckého vedúceho súboru Petra Zajíčka v rámci IV. ročníka projektu Opera aeterna. Cieľom projektu je prinášať slovenskému publiku vzácne a v Bratislave zriedkavo uvádzané barokové opery.  

Po troch úspešných ročníkoch projektu Opera aeterna, ktoré sa stretli s výnimočným ohlasom publika i odbornej kritiky, Musica aeterna pripravila jeho ďalšie pokračovanie aj tento rok. Opera aeterna IV uvedie reprízu pôvabnej pastorálnej opery Dafne z pera významného talianskeho barokového skladateľa Antonia Caldaru (1670 – 1736), tentoraz v koncertnom prevedení v náznakovej scéne.


Smutný mytologický príbeh krásnej nymfy Dafne, ktorá sa pre neodbytnú a neželanú lásku boha Apolóna zo zúfalstva premení na krík vavrínu, zhudobnil Caldara v r. 1719 počas svojho pôsobenia v Salzburgu, pri príležitosti slávnostného otvorenia prírodného divadla v záhradách zámku Mirabell. Salzburský arcibiskup zamestnával Caldaru, rodáka z Benátok označovaného tiež ako “musico di violoncello veneto”, ako skladateľa pre cirkevné diela, opery, či oratóriá. Autorom libreta, ktoré sa dnes nachádza v Bilioteca Nazionale Marcina v Benátkach, je mníchovský dvorský básnik Abbate Biave. Vďaka svojej výnimočnej hudbe, je opera Dafne najcennejším dielom, ktoré vzniklo na salzburskej pôde v Händel – Bachovom období. Dej tejto pastorálnej drámy je zasadený do prírodných scenérií, preto aj organizátori projektu opäť vybrali pre uvedenie diela záhradu domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave.


Postavu Dafne bude interpretovať Lenka Máčiková, soprán.

V dome Albrechtovcov o. i.  v r. 1973 súbor Musica aeterna vznikol. Jeho zakladateľom bol významný slovenský hudobný teoretik, umelec a hudobný pedagóg prof. Ján “Hansi” Albrecht.  


Matúš Šimko, tenor. Foto: Gustavo Pizano

Sólistami operných večerov budú sopranistka Lenka Máčiková (Dafne), mezzosopranistka Jarmila Balážová (Febo), tenorista Matúš Šimko (Aminta) a barytonista Dávid Harant (Peneo). Operu hudobne naštudoval umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček.


Novým hlasom v koncertnom uvedení bude mezzosopranistka Jarmila Balážová, ktorú si publikum zaisto pamätá z prvého projektu Opera aeterna, kde spievala spoločne s Martinou Masarykovou v opere J. A. Hasseho Marc´Antonio e Cleopatra postavu Antonia. Teraz stvárni ďalšieho milovníka Feba/Apolóna.

Novým hlasom v koncertnom uvedení bude Jarmila Balážová

Predstavenia sa uskutočnia v zrekonštruovanej záhrade domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici č. 1 v Bratislave v dňoch 1. a 3. septembra 2021 o 19.30 hod. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal, alebo hodinu pred každým predstavením v mieste jeho konania. (V prípade nepriaznivého počasia sa predstavenia odohrajú v Koncertnej sieni DVORANA Vysokej školy múzických umení na Zochovej ulici č. 1 v Bratislave).

Barytonista Dávid Harant

Koncerty projektu Opera aeterna majú ambíciu každoročne prispievať k oživeniu kultúrneho života Bratislavy a obohatiť poslucháčov o nevšedný hudobný zážitok. Súbor Musica aeterna má v pláne pravidelne usporadúvať komorné operné predstavenia v informovanej resp. autentickej interpretácii na dobových nástrojoch alebo ich kópiách. Komorná opera ako žáner v historickej hudbe, ponúka mnoho zaujímavých titulov, z ktorých viaceré pochádzajú z pera autorov v minulosti pôsobiacich, alebo hraných v Prešporku. 

Hlavným usporiadateľom koncertov je o.z. Musica aeterna v spolupráci s o.z. Albrecht Forum.  Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia, ktorý realizáciu koncertov podporil z verejných zdrojov.

 

Zdroj: TS – Lucia Luknárová

Zdroj titulnej foto: Simona Babjaková

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno