V pondelok 23. augusta 2021 sa medzinárodnej premiéry dočkal slovenský študentský film Ospalky, ktorý nakrútila režisérka Kateřina Hroníková, študentka Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary ju vďaka jej bakalárskej snímke zaradil do programu Future Frames – Generation NEXT of European Cinema. V ňom každoročne predstavuje desať výrazných európskych filmárskych talentov spomedzi študentov a študentiek filmovej tvorby. Spoločne s Kateřinou Hroníkovou sa vo výbere ocitli aj zástupcovia a zástupkyne Belgicka, Dánska, Estónska, Islandu, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska a Španielska.


Režisérka filmu Ospalky. Zdroj foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

„Premiéra Ospalkov bola pre mňa neuveriteľne dojemná. Prvýkrát sme film videli v kine s divákmi, mala som v publiku aj svojich najbližších priateľov – to pre mňa veľa znamená. Zároveň je prínosné sedieť počas prvých projekcií v sále a podľa reakcií publika zisťovať, či je daná scéna vtipná alebo smutná aj pre ostatných, nie iba pre vás ako autora,“ hovorí o uvedení v Karlových Varoch režisérka, aktuálne študentka Ateliéru dokumentárnej tvorby. Medzinárodnej premiéry sa spoločne s ňou zúčastnila aj spoluscenáristka Kristína Žilinčárová, vedúci výroby Erik Kliment a zástupkyňa festivalového oddelenia Filmovej a televíznej fakulty Alexandra Gabrižová.


Premiéra filmu Ospalky. Zdroj foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Krátkometrážny film rozpráva príbeh staršieho manželského páru, ktorý uviazol v bludnom kruhu životného vyčerpania. Nádeje na zmenu v stagnujúcom živote preto manželia neváhajú vložiť do motivačného balíčka agentúry Slnko… Hlavné úlohy v snímke, ktorá je akýmsi prieskumom jesene života, stvárnili českí herci Taťjana Medvecká Jiří Wohanka.


Premiérou filmu pôsobenie režisérky Kateřiny Hroníkovej v Karlových Varoch nekončí. V rámci Future Frames ju čaká nabitý program, plný stretnutí s etablovanými tvorcami a tvorkyňami, ale aj  ďalších aktivít, ktoré festival pripravil tak, aby pomohli mladým talentom hladko prekonať prechod z oblasti študentského filmu do profesionálnej tvorby. Ospalky v Karlových Varoch začínajú svoju festivalovú púť a už začiatkom jesene ich uvedie ďalší festival tzv. kategórie A – režisérka sa v septembri s filmom vydá do baskického San Sebastianu.


 

Zdroj: TS Peter Gašparík – PR manažér FTF VŠMU 

Zdroj foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno