Anna Netrebko sa vyjadrila: chcem, aby sa vojna skončila

„Som Ruska a milujem svoju krajinu, ale mám veľa priateľov na Ukrajine a bolesť a utrpenie mi lámu srdce,“ píše v stanovisku operná speváčka.

Na krviprelievanie na Ukrajine reaguje aj umelecký svet. Mnohí umelci sa dištancujú od konania Putina a vyjadrujú solidaritu s Ukrajinou. Čaká sa však stále na svetoznámeho dirigenta Valery Gergieva, osobného priateľa Putina, ktorý sa doposiaľ nevyjadril, hoci už si zaňho našli náhradu aj Viedenskí filharmonici a ďalšie renomované orchestre.


 

Mnohí boli v očakávaní, ako sa vyjadrí Anna Netrebko, operná speváčka, ktorej úzke vzťahy s Putinom boli vždy známe. Napokon vyšiel nasledovný status na jej oficiálnom FB profile: „Nechala som si nejaký čas na rozmyslenie, pretože si myslím, že situácia je príliš vážna na to, aby som ju komentovala iba tak, bez hlbšieho premýšľania nad ňou. V prvom rade, som proti tejto vojne. Som Ruska a milujem svoju krajinu, ale mám veľa priateľov na Ukrajine a bolesť a utrpenie mi lámu srdce. Chcem, aby sa táto vojna skončila a aby ľudia mohli žiť v mieri. Dúfam v to a modlím sa za to. Chcem však dodať jednu vec: nie je správne nútiť umelcov, alebo akúkoľvek verejne známu osobu, aby verejne vyjadrovali svoje politické názory a hanobili svoju vlasť. Mala by to byť slobodná voľba. Rovnako, ako mnohí moji kolegovia, ani ja nie som politička. Nie som odborníčka na politiku. Som umelkyňa a mojím cieľom je spájať ľudí, aj keď majú odlišné politické názory.“


V komentároch jej mnohí ľudia ďakujú za odvahu, no ďalší s opernou speváčkou vyjadrujú nesúhlas a tvrdia, že práve rešpektovaní umelci by v súčasnej dobe mali nájsť odvahu a prehovoriť nahlas, pretože práve v ich prípade je šanca, že budú vypočutí.


 

Zdroj: FB profil Anny Netrebko, spracovala redakcia mojakultura.sk


Zdroj foto: FB Anna Netrebko

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno