V nedeľu 10. decembra uvedú členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom Adventný koncert s populárne ladeným programom pre sláčikový orchester. Tóny hudby v priestoroch Reduty navodia príjemnú predvianočnú atmosféru a krátke zastavenie sa v tohtoročnom advente. Koncert sa uskutoční v Koncertnej sieni SF o 16.00.

Nedeľné popoludnie otvorí Albinoniho Adagio, ktoré patrí medzi  najpopulárnejšie melódie klasickej hudby. Nasledovať bude Koncert pre čembalo a orchester č. 5 f mol Johanna Sebastiana Bacha, ktorý zaznie v interpretácii Judit Izsák. Interpretka po bratislavskom konzervatóriu pokračovala v štúdiu  na  Akadémii múzických umení v Prahe. V roku 1990 získala 2. miesto a cenu za najlepšiu interpretáciu súčasnej českej hudby na čembalovej súťaži v Hradci nad Moravicí. V súčasnosti vyučuje na Sächsisches Landesgymnasium für Musik Carl Maria von Weber.


Johann Sebastian Bach skomponoval sedem koncertov pre čembalo. Mnohé z týchto diel  sú transkripciami skorších kompozícii pre iné nástroje, ktoré sú dnes považované za stratené. Je to aj prípad Koncertu pre čembalo a  orchester č. 5 f mol, BWV 1056. Koncert pre čembalo vystrieda Štvoro ročných období Antonia Vivaldiho, ktoré patria k jeho najpopulárnejším dielam vôbec. Nesmrteľný cyklus koncertov je pravdepodobne inšpirovaný prírodným okolím Mantovy, kde Vivaldi pôsobil od roku 1718 ako kapelník tamojšieho vojvodu Philipa von Hesse-Darmstadt. Venoval sa najmä komponovaniu opier pre účely dvora. Štvoro ročných období je hudobnou ilustráciou špecifických zvukov miestneho vidieka. Skladateľ ako jeden z prvých použil k skladbám literárny komentár. Všetky koncerty uviedol sonetmi neznámeho autora.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno