Výstava sa zameriava na tradičnú textilnú tvorbu ovplyvnenú súčasnosťou. Prináša práce dvoch čerstvých absolventiek textilných ateliérov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktoré reflektujú ich vlastné, ale aj všeobecné spoločenské tradície – napríklad tkanie či prípravu svadobnej výbavy. Obe autorky sa zaoberajú historicky známymi prvkami, ktoré boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou bežného života, avšak v dnešnej hektickej dobe sa začali vytrácať. Autorky obohatili tieto témy o nové koncepty, materiály a médiá a ukazujú posuny v tvorbe tradičných námetov s viditeľným presahom do súčasnosti.

Textilná tvorba je neodmysliteľnou súčasťou ľudskej spoločnosti odnepamäti. Za tisícročia prešla veľkými zmenami a vývojom. Stretávame sa s ňou v oblasti úžitkovej tvorby, je neoddeliteľnou súčasťou bežného života, ale objavuje sa aj v podobách voľného umenia.


Vo svojej diplomovej práci Vlákno/plocha/textúra sa Kamila Zuščáková venuje technike tkania na krosnách, no jej práca je napriek tomu inovatívna a ponúka pomerne veľký priestor na experiment. Kombinuje prírodné materiály ako ľan, bavlna, vlna, ale napríklad aj kovové nite. Využíva prirodzené vlastnosti vlákna, ktoré sa dokáže po vystavení vyššej teplote zmrštiť, čím tkaninu zámerne deformuje. Kombináciou materiálov dosahuje, že namiesto plošného vzoru vzniká stretchová zvlnená štruktúra s bohatou škálou vzorovania.


Petra Zelisková sa vracia k tradícii v podobe fenoménu prípravy svadobnej výbavy. Bude iba pre ňu a jej budúceho manžela – pre život vo dvojici v novej domácnosti. V minulosti bola výbava výsledkom dlhoročného úsilia, ktoré na jej prípravu vynakladala samotná nevesta i ostatné ženy z jej rodiny. Obsahom zabezpečovala potreby spojené s jej novým statusom – vydajom sa stala ženou, ktorá postupne preberá starostlivosť o domácnosť i rodinu. Dnes sa tradícia prípravy výbavy vytráca a slobodné dievčatá ňou netrávia čas. Prácou Zbohom ostávajte sleduje autorka vývoj tradícií od minulosti po dnešok a znovuobjavuje čaro a vnímanie pocitov nevesty pri tomto systematickom akte v duchu slow mode.


Prijmite pozvanie na vernisáž výstavy dňa 13. 6. 2023 o 18.00 h v Dizajn štúdiu ÚĽUV.


Názov výstavy: Pramene v premene
Miesto: Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Bratislava
Otvorené: utorok, streda, piatok 12.00 – 18.00 h, štvrtok 12.00 – 19.00 h Vernisáž výstavy: 13. 6. 2023 o 18.00 h
Trvanie výstavy: 14. 6. – 8. 9. 2023
Vystavujúce autorky: Kamila Zuščáková, Petra Zelisková
Kurátorka výstavy: Vanessa Drábová

Zdroj: TS ÚĽUV
Autor foto: Petra Zelisková, Kamila Zuščáková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno