Počas slávnostného galavečera v DPOH sme spoznali držiteľov honorárnych aj štatistických Cien SOZA za rok 2018.

Večer, ktorý moderovala Vera Wisterová, bol v znamení prekvapení aj vopred známych cien: držiteľov honorárnych cien zverejnili ešte pred samotným odovzdávaním bronzových plastík s názvom Eurydyka sochárky Jany Brisudovej, víťazi takzvaných štatistických kategórií, boli vyhlásení až počas slávnostného galavečera.


To, že sa mladá speváčka Celeste Buckingham dobre etablovala na našej scéne, jej prinieslo ocenenie Najúspešnejšieho mladého autora. Pri preberaní ceny 24-ročná speváčka zdôraznila, aké podstatné sú pre umelcov autorské práva. Celeste sa tak v konkurencii medzi ďalšími nominovanými (Emma Drobná a Mark Dann) podarilo obhájiť víťazstvo z minulého roka. Na scéne je už od svojich 15-tich rokov, keď sa zviditeľnila v speváckej súťaži. Spevácke schopnosti obhájila aj v „priamom prenose“: s klavírnym sprievodom zaspievala pieseň Time Is Ours z albumu Bare, ktorý vyšiel v roku 2017. V intímnej balade dokázala, ako vie pracovať s hlasom, predviedla mimoriadne pekné altové polohy a napriek jej prechladnutiu aj tie vyššie zneli kultivovane a čisto.
Slovenský ochranný zväz autorský udeľuje ocenenia raz ročne, a to za výsledky dosiahnuté pri verejnom uvádzaní hudobných diel v predchádzajúcom roku. Poslaním Cien SOZA je oceniť verejným uznaním prínos autorov, tvorcov hudobných diel, ktoré sa obzvlášť úspešne uplatňujú v praxi hudobného života na Slovensku, a tým podporiť rozvoj domácej hudobnej kultúry.


Niet preto divu, že medzi úspešnými a hranými interpretmi sa počas 23. ročníka udeľovania cien SOZA objavil aj Kali, ktorý si prebral cenu SOZA za zvukový nosič – za album Dovi, Dopo. Raper sa na pódiu objavil so svojím manažérom Miroslavom Čimom. Vyzdvihol prácu všetkých ľudí, ktorí okolo neho pracujú a niekoľkokrát zdôraznil, že on sám je len „špičkou ľadovca“. Na pódiu sa počas galavečera objavil dvakrát: s pesničkou Letový režim a k záveru s Ivanom Táslerom. Spoločne so skupinou IMT Smile totiž nahrali na album, za ktorý dostal ocenenie, aj pieseň Poď so mnou. Chytľavý song znel v tento večer v ochudobnenom inštrumentálnom prevedení, čo by ani neprekážalo, ale pôsobil pomerne nekompaktne a interpretačne nie veľmi presvedčivo. Ale to je už „čaro“ živých vystúpení.


Asi najväčším prekvapením večera bolo ocenenie textára najhranejších hudobných diel za rok 2018. Cenu si totiž odniesol skvelý textár Vlado Krausz, ktorý sa v nominácii ocitol medzi dlhoročnými, favorizovanými textármi – Kamilom Peterajom a Borisom Filanom. 74-ročný Peteraj má už doma kompletne celú zbierku ocenení za všetky ročníky a v dokrútke priznal, že ich doma vystavené nemá, ale schováva ich, práve pre to, aby ostal na pevnej zemi. Ocenený Krausz počas prejavu poďakoval za štatistickú cenu, čo vyvolalo v publiku decentnú vlnu smiechu. Na pohľad trošku skresľujúce pomenovanie však má jasné vysvetlenie: SOZA udeľuje ceny práve na základe štatistických dát, ktoré systematicky zbiera a vyhodnocuje za rok 2018. Aj preto ich odovzdáva až na prelome septembra a októbra – v rámci vyúčtovania za rok 2018. Krausz sa podpísal pod mnoho nezabudnuteľných textov, ktoré písal pre interpretov ako IMT Smile, Katka Knechtová, Adam Ďurica, Lukáš Adamec a mnohých ďalších.

Nebolo prekvapením, keď si Cenu pre skladateľa najhranejších hudobných diel prevzal spevák skupiny IMT Smile Ivan Tásler, ktorý ju symbolicky venoval do neba – nedávno zosnulému spevákovi Ďuďovi z Hexu. Publikum ocenilo prítomnosť legendy slovenskej populárnej hudby Pavla Zelenaya, ktorý Táslerovi cenu odovzdal. Zelenay, ktorý mal počas odovzdávania ceny milé a vtipné hlášky, si to zo svojej pozície môže dovoliť.

Tento slovenský hudobný skladateľ, aranžér, hudobník, redaktor, publicista, editor, hudobný dramaturg, muzikológ a dokumentarista spoločne s Jánom Siváčkom založili legendárny Medzinárodný festival tanečnej piesne Bratislavská lýra. Každopádne, neúnavný propagátor slovenskej populárnej piesne, pán Zelenay počas slávnostného večera priniesol na pódium „svieži vietor“ a celému večeru dal gráciu a príjemný humor.
Ďalšou ocenenou sa stala speváčka Emma Drobná, ktorá získala Cenu za najhranejšiu skladbu za pieseň Words.

Text k pesničke si písala Drobná sama, no hudbu mali pod palcom producenti a skladatelia – zohraté duo Peter Graus a Tomáš Zubák. Výsledok teda nemohol byť ani iný, ako chytľavý, príjemný, kvalitný rádiový hit. Speváčke sa tak podarilo obhájiť víťazstvo z minulého roka – vlani totiž získala cenu za pesničku Smile. Oba hity sú z jej debutového albumu You Should Know.
Cenu SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní získalo rádio Sity, ktoré je za uplynulé roky opakovane víťazom v tejto kategórii.
Počas večera si organizátori spomenuli dojímavou dokrútkou aj na talentovaných skladateľov, ktorí už nie sú medzi nami. Pred odovzdávaním honorárnych ocenení, o ktorých rozhodovala dozorná rada SOZA, publikum videlo klip skladby Srdce od Hexu a muzikanti si zaspomínali na Ďuďa, hlavne na jeho neuveriteľný kompozičný talent, no aj na jeho ľudskú stránku. Ako človek bol jedinečný, dobrosrdečný a skromný, ako skladateľ invenčný, no najmä vzdelaný a v správnej miere nekompromisný.

Honorárnu cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí dostal Richard Müller, ktoré je aktuálne na turné s názvom Šansóny a iné piesne s Michaelom Kocábom a Ondřejom Soukupom. Müller pozdravil prítomných v sále prostredníctvom videa a pre cenu prišla na pódium jeho životná partnerka Vanda Wolfová spoločne so synom Markusom. Minulý rok túto cenu dostala naša skladateľka a famózna muzikantka Ľubica Čekovská, ktorá sa uplatnila vďaka rôznym úspešným projektom za našimi hranicami a na pódiu počas rozhovoru s Verou Wisterovou prezradila, že chystá ďalšie.

Zápis do Zlatej knihy SOZA sa udeľuje už nežijúcim autorom, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj slovenskej hudby. Od roku 2003 sa udeľujú dve ocenenia. Za rok 2018 budú do knihy zapísaní slovenský hudobný skladateľ a pedagóg Frico Kafenda (medzi jeho žiakov patril napríklad aj Eugen Suchoň) a Marek Brezovský, ktorý študoval kompozíciu u profesora Vladimíra Bokesa.
Laureátom Veľkej ceny SOZA za celoživotné dielo sa stal profesor Bokes, ktorý „odchoval“ mnoho skladateľov. Jeho moderný kompozičný jazyk čerpajúci z Druhej viedenskej školy najviac ovplyvnil ešte počas štúdií na konzervatóriu violončelista a skladateľ Juraj Pospíšil.

Okrem Brezovského učil profesor Bokes napríklad aj Mariána Lejavu či Viliama Gräffingera a množstvo ďalších talentovaných hudobných skladateľov. Počas večera sme počuli jednu z jeho starších skladieb z konca 80-tych rokov, Prelúdium a fúgu č. 12, C dur v prevedení klaviristu Ivana Šillera.
Za to, že je dielo talentovaného skladateľa Mareka Brezovského, ktorý sa v mladom veku dobrovoľne rozhodol opustiť tento svet, je stále „živé“, môže jeho spolužiak a dobrý priateľ Oskar Rózsa.

Počas večera Rózsa zaspieval pieseň Niekde zvoní hrana z albumu Hrana, ktorý sa stal doslova kultovým. Sprevádzal sa sám na klavíri a jeho dramatický hudobný prejav a následne aj slovný, ktorý venoval tvorbe Mareka Brezovského, ale aj vo všeobecnosti sa prihovoril mladým tvorcom, patrili medzi najsugestívnejšie momenty večera.

Na pódiu sa objavili aj rodičia Mareka – matka Vlasta a otec Ali a tiež jeho sestra Mirka. Vlasta Brezovská sa v emotívnom príhovore poďakovala aj Oskarovi Rózsovi za to že je neúnavným šíriteľom Marekovej hudby.

Zuzana Vachová
Zdroj foto: Peter Jurík

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno