Štátna filharmónia Košice (ŠFK) sa postupne stáva modernou inštitúciou. Po obsahovej stránke prináša poslucháčom atraktívny program a stále viac víta aj nové publikum zložené zo strednej a mladšej generácie. ŠFK sa zameriava nielen na hudbu 20. storočia, ale aj na popularizáciu slovenskej hudobnej tvorby. Vďaka medzinárodným konkurzom hrajú v orchestri vedľa slovenských umelcov aj hudobníci z Poľska, Maďarska, Ukrajiny či Veľkej Británie.

Košická filharmónia ponúkla svojim návštevníkom bohatý program ešte pred oficiálnym otvorením 55. sezóny. Mimoriadny koncert Rusalka zaplnil Dom umenia a stretol sa s veľkými ováciami v publiku aj v kruhoch recenzentov. V septembri prebehol 52. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola, ktorý ponúkol organový maratón, workshop či nevšedné spojenie starej hudby so súčasným tancom.


Štafetové tímy ŠFK na MMM. Foto Jaroslav Ľaš

Svoje mimohudobné schopnosti predviedli orchestrálni hráči v rámci 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Dve štafetové družstvá v tričkách Utekaj do filky hrdo reprezentovali svoju inštitúciu. Štátna filharmónia Košice aj takto pozýva širokú verejnosť na stretnutia s krásnou hudbou v sezóne 2023/2024.


Sezónu otvorí Mahlerova Pieseň o zemi


Oficiálne otvorenie 55. koncertnej sezóny sa uskutoční vo štvrtok 12. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Otvárací koncert prinesie Pieseň o zemi od Gustava Mahlera. V repertoári orchestra ŠFK sa dielo objaví po prvýkrát. Podľa šéfdirigenta Roberta Jindru ide o výnimočnú a emotívnu vec a pre orchester to bude zásadný medzník: „Partitúry Gustava Mahlera sú známe nielen tým, že sú krásne, neskutočne farebné, ale aj náročné. Skladateľ dokázal nájsť v každej vete novú štruktúru a farby. Bude to veľká výzva pre orchester a veľká príležitosť pre našich návštevníkov.


Alisa Kolosova

Pieseň o zemi je piesňový cyklus so silnou, vášnivou, priam exotickou orchestráciou. Vládne v nej dokonalá harmónia piesňového a symfonického elementu, akou nedisponuje žiadne dovtedajšie Mahlerovo dielo. Sólistami večera budú mezzosopranistka Alisa Kolosova (Opéra National de Paris, Teatro alla Scala Milan, Carnegie Hall New York) a tenorista Corby Welch (Rheinoper Düsseldorf, Riga National Opera, Hamburg State Opera). „Teším sa, že do Košíc prijali pozvanie títo významní speváci vystupujúci po celom svete. Kariéra Alise Kolosovej sa katapultovala na samotný Olymp. Diváci v Košiciach budú mať opäť možnosť zažiť osobnosti, čo vybočujú z nášho štandardu, pozýva šéfdirigent Robert Jindra.

Koncertní majstri & ŠFK 2023. Foto Miriama Fenciková

Hudba = štvrtok

Pre návštevníkov sú v sezóne 2023/2024 pripravené koncerty abonentné, komorné i mimoriadne, festivaly ARS NOVA a Košická hudobná jar. Abonentné symfonické koncerty sa už tradične konajú takmer každý štvrtok v mesiaci. A cyklus obsahuje významné diela a skladateľov slovenskej i svetovej symfonickej tvorby naprieč hudobnými štýlmi a obdobiami. V rámci B cyklu uvádza ŠFK populárne klasické diela, ako aj tematické podujatia, napríklad Vianočný a Veľkonočný koncert. Návštevníci aj tento rok dostanú svoju obľúbenú dávku Filmovej hudby.

Veľké mená

Najdôležitejšou umeleckou osobnosťou ŠFK je šéfdirigent Robert Jindra. Mimoriadnym spôsobom ovplyvňuje aktuálny vývoj orchestra a formuje ho. Inšpiratívny a charizmatický líder si okamžite získava plnú pozornosť a sympatie publika. Spomeňme aj ďalšie mená 55. koncertnej sezóny:

Sláčikové kvarteto Pavel Bořkovec Quartet sa predstaví v netradičnej úlohe sólistu so symfonickým orchestrom ŠFK. Kvarteto sa vo svojej interpretácii sústreďuje na hudbu 20. storočia a súčasnú hudbu. Mladá šestnásťročná klaviristka Aleksandra Dovgan bude na Slovenku debutovať. Jej kariéru odštartovalo pred šiestimi rokmi víťazstvo v prestížnej súťaži Grand Piano Competition. Violončelista Emanuel Graf patrí k najvýraznejším talentom svojej generácie. Od roku 2014 pôsobí ako prvý sólo violončelista Bavorskej štátnej opery v Mníchove pod vedením Kirilla Petrenka. Anna Štrbová, mimoriadne talentovaná slovenská hobojistka, je aktuálne hráčkou v jednom z najstarších európskych orchestrov Musikkollegium Winterthur, kde zastáva pozíciu sólovej hobojistky.

Petr Altrichter. Foto: A. Trizuljak

Košice privítajú výnimočnú dirigentskú osobnosť s významným medzinárodným renomé Petra Altrichtera. Jeho interpretácia je vždy maximálne oddaná dielu, bez povyšovania mu slúži a prináša tak hlboký, autentický zážitok. Rukopis dirigenta Eugena Tzigana je mimoriadne precízny vo všetkých detailoch. Svoj prístup k dielam zakladá na hlbokej znalosti historických kontextov v kombinácii s vlastným intelektuálnym a muzikálnym prístupom. Aleksandar Marković je skúseným dirigentom s veľkými medzinárodnými úspechmi. Košické publikum zaujme svojou osobitou muzikalitou a charizmou.

Riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová. Foto: Jaroslav Ľaš

Načerpajte krásno, objavte silu v hudbe

Štátna filharmónia Košice je tu pre všetkých. Slovami riaditeľky ŠFK Lucie Potokárovej: „Naša úloha v spoločnosti je mimoriadne dôležitá. Posledné roky počnúc COVIDom, cez konflikt na Ukrajine či mnohé politické polarizácie spoločnosti ukazujú, že spoločnosť ako taká potrebuje viac kultúry v bežnom živote. Potrebujeme v sebe pestovať empatiu, ľudskosť, solidaritu, láskavosť, slušnosť, toleranciu. Jednoducho správať sa k sebe kultúrnejšie. Preto aj naše poslanie je kultivovať a verím, že diela, ktoré publiku interpretujeme, prinášajú nielen estetické krásno, ale aj množstvo inšpiratívnych emócií.

Prvý koncert z abonentného cyklu A – Otvárací koncert 55. sezóny sa uskutoční vo štvrtok 12. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

Zdroj: redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Titulná foto: Miriama Fenciková

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno