Thurzov dom sa v najbližších mesiacoch prenesie do čias dávno minulých a odhalí jedinečné umelecké zručnosti našich predkov spred 2000 rokov, ale aj tvorbu súčasnej generácie mladých remeselníkov.


Jubilejná 10. repríza úspešnej putovnej výstavy Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť, ktorú organizuje Súkromná škola umeleckého priemyslu Hodruša-Hámre v spolupráci s Archeologickým múzeom SNM v Bratislave, bude v Thurzovom dome trvať od 23. januára
do 19. apríla 2020.

 

V súčasnosti sa čoraz častejšie spomína a potvrdzuje staré príslovie, podľa ktorého „remeslo má zlaté dno“, avšak samotných remeselníkov neustále ubúda. Výstava Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť odhalí prostredníctvom zbroje, zbraní, šperkov a iných ozdôb tela umelecké remeslá minulosti od doby bronzovej až po stredovek. Zároveň predstaví schopnosti a remeselné zručnosti študentov umeleckých študijných odborov, ktorí dokážu na základe autentických archeologických nálezov vyrobiť originálne repliky predmetov používaných v minulosti. Jedným zo zámerov výstavy je zviditeľniť prácu študentov Súkromnej školy umeleckého priemyslu Hodruša-Hámre a zvýšiť povedomie o štúdiu remeselných umeleckých odborov.


Návštevníci budú mať vo vynovených výstavných priestoroch Thurzovho domu možnosť uvidieť prepracované repliky výstroje, zbraní či šperkov z rôznych období, medzi nimi aj kompletnú repliku výstroje rímskeho vojaka, repliku keltského meča starého viac ako 2200 rokov či kolekciu slovanských šperkov. Popri remeselnej tvorbe sa medzi návštevníkov dostanú aj vzácne predmety z depozitu múzea, ktoré budú môcť porovnať s replikami, napríklad katovský meč či keltské šperky zo zbierok Stredoslovenského múzea. Vystavené budú aj najlepšie remeselné a šperkárske výtvory, ktoré doposiaľ v Hodruši-Hámroch vznikli.


„Všetky artefakty boli vyhotovené pôvodnými technológiami, ktoré sú už dnes takmer zabudnuté, pod odborným vedením pedagógov. Pri zhotovovaní šperkov či zbraní neboli archeologické nálezy schematicky kopírované, ale kreatívne realizované a študenti sa pravekými nálezmi nechali inšpirovať. Súčasťou výstavy sú však aj reálne archeologické nálezy zo zbierok múzea. Návštevník má tak výnimočnú príležitosť porovnať originálne zbierkové predmety s dielami študentov a objaviť aj pôvodnú, rekonštruovanú krásu archeologických nálezov,“ prezradil kurátor výstavy, archeológ Stredoslovenského múzea Mgr. Rudolf Nádaskay.

Výstava sa konala prvýkrát v roku 2016 v Bratislave. Odvtedy precestovala takmer celé Slovensko a v uplynulých rokoch ju mohli obdivovať návštevníci múzeí v Lučenci, Novej Bani, Prievidzi, Komárne, Rimavskej Sobote, Leviciach, Poprade či Brezne. Jubilejná 10. repríza výstavy Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť ukončí svoju púť práve v jednom z priestorov Stredoslovenského múzea. Návštevníci Thurzovho domu tak budú mať jedinečnú a nateraz poslednú možnosť obdivovať výtvory budúcich zlatníkov, kováčov, rytcov či výtvarníkov a porovnať ich s reálnymi múzejnými zbierkovými predmetmi.

Zdroj text a foto: Stredoslovenské múzeum

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno