Prehľad tých najdôležitejších a najzaujímavejších udalostí zo sveta umenia, ktoré sa udejú počas najbližšieho týždňa, je tu opäť! A čo nás čaká tentoraz? Očakávané filmové premiéry, koncerty vážnej hudby, pamätné dni i výročia známych osobností.
PONDELOK 29. januára 2024
Výročie narodenia Mariána Vargu
Marián Varga (* 29. január 1947, Skalica – † 9. august 2017, Chorvátsky Grob) bol slovenský hudobník, hudobný skladateľ, klavirista a hráč na hammond organe. V kontexte česko-slovenskej hudobnej kultúry druhej polovice 20. storočia významná osobnosť hudobne sa pohybujúca tak v oblasti autonómnej, tzv. vážnej hudby; rockovej hudby; ako aj improvizovanej alebo experimentálnej hudby. V roku 1967 sa stal členom kapely Prúdy, s ktorou natočil a autorsky sa spolupodieľal na legendárnom albume Zvoňte, zvonky.
Štartuje Göteborg Film Festival
Jeden z najväčších filmových festivalov v Škandinávii sa koná vždy na prelome januára a februára už od roku 1979. Okrem špecializovanej súťaže škandinávskych filmov, sa tu uskutočňuje aj medzinárodná súťaž celovečerných hraných a dokumentárnych filmov, The Ingmar Bergman International Debut Award pre prvé a celovečerné režijné debuty začínajúcich tvorcov, ďalšie medzinárodné celovečerné hrané a dokumentárne filmy sú potom uvádzané v niekoľkých nesúťažných kategóriách. Švédska premiéra je podmienkou uvedenia filmu. Súčasťou festivalu je aj trojdňový Nordic Film Market, ktorý je najväčším filmovým trhom v škandinávskom regióne a ideálnym miestom na hľadanie škandinávskeho koproducenta, a program zameraný na televíznu tvorbu TV Drama Vision.
UTOROK 30. januára 2024
Koncert Telemann Händel – Slovenská filharmónia
Do Talianska pricestoval Georg Friedrich Händel ako Nemec, no opúšťal ho ovládajúc taliansky hudobný jazyk. Tento taliansky vplyv sa prejavoval v jeho tvorbe po celý zvyšok života. Jeho talianske kantáty sú v podstate zárodkom opernej scény, sú zásobárňou hudobných a dramatických myšlienok. Kantátu Agrippina condotta a morire skomponoval v rokoch 1707/1708 a prvýkrát zaznela v paláci kardinála Ruspoliho v Ríme. Spôsob, akým Händel stvárnil extrémne kontrastné emócie matky, odsúdenej na smrť vlastným synom, robí z tejto kantáty skutočne majstrovské dielo. Koncert plný virtuóznych pasáží pre flautu a husle, taký je tretí Concerto Grosso z opusu č. 3. V snahe nadviazať na komerčný úspech Corelliho koncertov ho John Walsh vydal bez Händlovho vedomia. Súbor Il Cuore Barocco sa špecializuje na uvádzanie diel barokových a klasicistických majstrov v ich autentickej, historickej podobe. Tvoria ho mladší hráči, odchovanci súborov Musica Aeterna a Solamente naturali. Emočnú kantátu bude interpretovať sólistka štátnej opery Banská Bystrica, Michaela Kušteková, ktorá v koncertnej oblasti inklinuje k interpretácii diel starých majstrov.
Účinkujú:
Il Cuore Barocco
Peter Zelenka – umelecký vedúci
Mária Posch – baroková priečna flauta
Peter Zelenka, Adam Szendrei – barokové husle
Júlia Urdová baroková – viola
Michal Raitmajer – barokové violončelo
Matyáš Berdych – kontrabas
Martin Gedeon – čembalo
Jakub Mitrík – teorba
Michaela Kušteková – soprán
Program:
Georg Philipp Telemann: Ouverture-Suite e mol, TWV 55:e10
Georg Friedrich Händel: Agrippina condotta a morire, HWV 110 / Concerto Grosso G dur op.3 č.3 HWV 314
Čas a miesto konania koncertu: 30.1. od 19:00 v Malej sále Slovenskej filharmónie, Bratislava. Vstupenky tu.
Klavírny recitál – Kristína Smetanová
Kristína Smetanová je umelkyňa so širokým zameraním. Ako klasická klaviristka získala v roku 2023 doktorandský titul na VŠMU, s dizertačnou témou zameranou na tvorbu skladateľov Les Six (Parížska šestka). Svoje hudobné vzdelanie si rozširovala aj na majstrovských kurzoch v Holandsku TIHMS. Sólové klavírne koncerty si zahrala s Capellou Istropolitanou, Košickou filharmóniou, či orchestrom VŠMU v koncertnej sále Slovenskej Filharmónie. Predstavila sa sólovým recitálom v rámci festivalov VIVA Musica a Piano Days, vystúpila tiež na festivale Konvergencie.
Čas a miesto konania koncertu: 30.1. od 18:00 v Showroom My Piano, Banská Bystrica. Vstupenky tu.
STREDA 31. januára 2024
Premiéra divadelnej hry Tri sestry
V roku 1901 sa v Moskve konala premiéra divadelnej hry A. P. Čechova Tri sestry. Jedná sa drámu v štyroch dejstvách, ktorú Čechov napísal v roku 1900.
Výročie úmrtia Andyho Hrica
V roku 1971 absolvoval štúdium herectva na VŠMU v Bratislave. Hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach (1971 – 1978). V rokoch 1978 – 1981 bol v slobodnom povolaní a od roku 1981 členom súboru bratislavskej Novej scény.
Po Nežnej revolúcii najprv vstúpil do politiky a potom založil nezávislé rádio Twist, ktorého riaditeľom bol do konca roku 2004. V roku 2002 krátky čas pôsobil ako riaditeľ Novej scény.
Účinkoval v množstve filmov, televíznych a rozhlasových inscenácií. V českom televíznom seriáli Černí baróni (2004) v réžii Juraja Herza hral hlavnú úlohu legendárneho majora Terazkyho.
Svet opustil 31. januára 2021 ako 71-ročný v dôsledku akútnej leukémie.
Výročie narodenia Franza Schuberta
Franz Peter Schubert (* 31. január 1797, Viedeň, Rakúsko – † 19. november 1828, Viedeň) bol rakúsky hudobný skladateľ obdobia raného romantizmu. Jeho najväčší význam spočíva v piesňovej a komornej tvorbe. Mal mimoriadnu schopnosť vystihnúť lyrické a romantické nálady a veľký melodický talent; Franz Liszt o ňom hovoril ako o „najpoetickejšom zo všetkých hudobníkov“.
ŠTVRTOK 1. februára 2024
Koncert Majstri klasicizmu – Štátna filharmónia Košice
V roku 1804 dostal Beethoven objednávku na napísanie hudby ku Goetheho tragédii Egmont. Beethoven bol ctiteľom talentu veľkého nemeckého básnika a aj obsah tragédie uňho našiel živý ohlas. Partitúru dokončil v roku 1810. Najslávnejšou z celého diela sa stala jeho predohra v hrdinskej tónine f mol, ozajstná symfonická báseň. Ťažké, zlovestné úvodné akordy, dramatické a vášnivé Allegro a triumfálna záverečná apoteóza ilustrujú hrdú postavu bohatiera, bojujúceho a hynúceho za slobodu svojho ľudu.
Koncert pre trúbku a orchester Es dur Johanna Nepomuka Hummela vznikol v roku 1803 pre viedenského trúbkového virtuóza Antona Weidengera. Hoci nesie typické prvky klasicizmu, uplatňuje zároveň aj náznaky obdobia romantizmu v častom využívaní pestrých figuratívnych prvkov a zvukových efektov, ktoré pripravovali pôdu pre hudbu Chopina či Liszta.
Mozartova Symfónia D dur bola prvýkrát uvedená v Prahe, odkiaľ pochádza aj jej názov – Pražská. Prijali ju tu s neobyčajným nadšením. Mozart bol v tom čase na vrchole síl. Od poslednej symfónie dokončil množstvo majstrovských diel, okrem iných svoje najlepšie klavírne koncerty i operu Figarova svadba a vďaka Symfónii D dur sa stal renomovanou osobnosťou aj v oblasti symfonickej hudby. Hoci sa dielo neodkláňa od Haydnovho vzoru, Mozart v ňom ukazuje snahu o dosiahnutie osobitého výrazu, tlmočenie vlastných zážitkov a pocitov, čím skladbe vtlačil pečať úplne zrelej umeleckej osobnosti. V troch častiach diela cítiť skladateľovo úsilie o dosiahnutie vnútornej jednoliatosti, všetky kolíšu medzi durovou a molovou tonalitou i medzi jasnou a temnou farebnosťou. Táto symfónia vykazuje ušľachtilé vyrovnanie všetkých síl, ktoré Mozartovu nádhernú hudbu udržiavajú v stálej rovnováhe.
Účinkujú:
Štátna filharmónia Košice
Jiří HABART – dirigent
Jiří HOUDEK – trúbka
Program:
Ludwig van Beethoven: Egmont, predohra, op. 84 (9‘)
Johann Nepomuk Hummel: Koncert pre trúbku a orchester Es dur (19‘)
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfónia č. 38 D dur „Pražská“, K.504 (30‘)
Čas a miesto konania koncertu: 1.2. od 19:00 v Dom umenia Košice. Vstupenky tu.
Koncert Chačaturian Janáček – Slovenská filharmónia
Aram Chačaturian patrí k excelentným zjavom na scéne symfonickej a baletnej hudby 20. storočia. Výrazným spôsobom aktivoval etnické idiómy v akademickom symfonickom kontexte. Hlavnou devízou sú výrazné impulzy z oblasti gruzínskej a arménskej ľudovej hudby. Je autorom dvoch veľkých koncertantných projektov. Pre mimoriadnu náročnosť z hľadiska techniky, kondície a koncentrácie sa na pódiách objavujú menej často. Diela Leoša Janáčka sú originálne a zároveň veľmi ľudské, toto tvrdenie podčiarkuje osobitné vyjadrenie viery cez staroslovanský text v Glagolskej omši. Text sa skoro zhoduje s omšovým latinským textom, napriek tomu dielo nie je dielom liturgickým. „Chtěl jsem zde zachytit víru v jistotu národa na podkladě ne náboženském, ale na tom mravním, silném, které si bere Boha za svědka,“ napísal skladateľ. Omša sa skladá z troch inštrumentálnych a piatich vokálno-inštrumentálnych častí. Začína sa i končí slávnostnými fanfárami za sprievodu tympanov, pričom pred záverečnou Intradou znie samostatné organové Postlúdium, ktoré zaznie v interpretácii Mareka Štrbáka. Kvarteto slovenských speváckych sólistov môžete poznať z ich bohatej koncertnej i opernej činnosti.
Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Jaroslav Kyzlink – dirigent
Irmina Trynkos – husle
Jan Rozehnal – zbormajster
Linda Ballová – soprán
Jarmila Vantuchová – mezzosoprán
Tomáš Juhás – tenor
Peter Mikuláš – bas
Marek Štrbák – organ
Program:
Aram Chačaturian: Koncert pre husle a orchester d mol, op. 46
Leoš Janáček: Glagolská omša
Čas a miesto konania koncertu: 1.2. od 19:00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, Bratislava. Vstupenky tu.
Premiéra filmu Vojna Policajtov
“Keď hľadíš do priepasti, aj priepasť hľadí do teba”
Vojna policajtov je nový politický thriller z pera úspešného novinára a spisovateľa Arpáda Soltésza. Jeho kniha na základe, ktorej vznikol film Sviňa rezonoval aj pred štyrmi rokmi nielen na knižnom trhu, ale do kinosál pritiahla skoro 400 tisíc divákov. Dej nového príbehu Vojna policajtov sa odohráva počas mečiarizmu v košickom podsvetí 90-tych rokov. Diváci budú mať teda opäť možnosť nahliadnuť do reality nášho života, o ktorej možno ani len netušili alebo radšej tušiť nechceli. Novú snímku nakrútil ako svoju samostatnú režijnú prvotinu Rudolf Biermann, jeden z vôbec najskúsenejších slovenských filmárov, ktorý má ako producent na konte desiatky filmov. Spomínanú Sviňu ešte spolurežíroval s Mariannou Čengel Solčanskou, do Vojny policajtov sa už pustil sám. Do hlavnej postavy otrlého policajného vyšetrovateľa si vybral Alexandra Bártu. Jeho kapitán Miki Mika sa zručne pohybuje na hrane zákona v divokom prostredí východoslovenského podsvetia, kde si v krehkej symbióze nažívajú lokálne mafiánskej gangy kryté tajnými dohodami so SIS, podnikatelia a miestna polícia, štedro odmeňovaná za privieranie očí pred zločinmi.
Vojna policajtov v slovenských kinách v distribúcií Cinemart od 1. februára 2024.
Premiéra filmu Millerovo dievča
Talentovaná mladá spisovateľka (Jenna Ortega) sa vydáva na tvorivú odyseu, keď jej profesor (Martin Freeman) zadá projekt, ktorý ich oboch zamotá do čoraz zložitejšej siete. Keď sa hranice rozmazávajú a ich životy sa prelínajú, profesor a študentka sa musia konfrontovať so svojimi najtemnejšími ja, pričom sa snažia zachovať svoj individuálny zmysel pre život a veci, ktoré sú im najdrahšie.
Millerovo dievča v slovenských kinách v distribúcií Continental Film od 1. februára 2024.
PIATOK 2. februára 2024
Debut Franka Sinatru
Francis Albert „Frank“ Sinatra (* 12. december 1915, Hoboken, New Jersey, USA – † 14. máj 1998, Los Angeles, Kalifornia) bol americký spevák a herec, jedna z najväčších hudobných hviezd 20. storočia. Patrí medzi najpredávanejších hudobných umelcov na svete s odhadovaným počtom 150 miliónov predaných nosičov.
V roku 1940 debutoval na hudobnej scéne s Tommy Dorsey Orchestra.
Výročie narodenia Pavla Országha Hviezdoslava
PhDr. h. c. Pavol Országh Hviezdoslav (vlastným menom Pavol Országh (prídomok „Országh de Felsőkubin“); pseudonymy: Hviezdoslav, Jozef Zbranský, Syn ľudu; značky: O., P. O.) (* 2. február 1849, Vyšný Kubín – † 8. november 1921, Dolný Kubín) bol slovenský básnik, dramatik, spisovateľ, prekladateľ, právnik, člen Revolučného Národného zhromaždenia ČSR (1918) a čestný predseda Matice slovenskej (1919).
Hviezdoslav je jedna z vedúcich osobností slovenskej literatúry a slovenskej kultúry sklonku 19. storočia a začiatku 20. storočia a radí sa k najvýznamnejším zjavom celej slovenskej literatúry. Na jeho počesť je pomenovaná planétka (3980) Hviezdoslav.
SOBOTA 3. februára 2024
Muzikál Dievčatko so zápalkami
Muzikál Dievčatko so zápalkami je dojemný príbeh malého dievčatka, ktoré sa snaží prežiť ťažké životné podmienky a hľadá svetlo a šťastie vo svojich snoch a kúzelných zápalkách. Cez hudbu, tanec a spev nás muzikál zavedie do jej fascinujúceho sveta, kde prevládajú sny a priateľstvo. Muzikál pripomína, že aj v dnešnom svete, kde vojny, siroty, chudoba a sociálna nerovnosť pretrvávajú, môžeme nájsť nádej a lásku.
Predstavenie je vhodné od 5 rokov.
Čas a miesto konania predstavenia: 3.2. od 18:30 v Dome kultúry, Brezno. Vstupenky tu.
Výročie narodenia Milana Lasicu
Milan Lasica (* 3. február 1940, Zvolen – † 18. júl 2021, Bratislava) bol slovenský humorista, dramatik, prozaik, textár, herec, režisér, moderátor a spevák. Spolu s Júliusom Satinským vytvorili najobľúbenejšiu komickú dvojicu v bývalom Česko-Slovensku vo svojej dobe.
Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene, odkiaľ pochádzala jeho matka. Pred jeho narodením rodičia žili v Košiciach, no po roku 1938, keď Košice pripadli Maďarsku, sa rodina presťahovala do Zvolena. Otec bol bankovým úradníkom a keďže niekoľko mesiacov po Milanovom narodení dostal lepšie pracovné miesto v Tatra banke, presťahovali sa do Bratislavy. Tu Milan Lasica prežil väčšinu svojho života.
Milan Lasica zomrel dňa 18. júla 2021 počas výročného koncertu skupiny Bratislava Hot Serenaders v bratislavskom Štúdiu L+S. Potom, ako dospieval skladbu „Ja som optimista“, počas klaňačky náhle odpadol. Po tejto udalosti sa ho nepodarilo oživiť. Ako príčia úmrtia bola určená náhla porucha srdcového rytmu.
NEDEĽA 4. februára 2024
Matiné pre deti a rodičov: Snehuliak – Štátny komorný orchester Žilina
Známa a obľúbená filmová rozprávka o snehuliakovi a jeho ceste okolo sveta z pera oskarového autora Howarda Blakea.
Účinkujú:
Štátny komorný orchester Žilina
Adam Sedlický – dirigent
Mária Sarina Chmúrová – spev
Martin Vanek – moderovanie
Čas a miesto konania koncertu: 4.2. od 16:00 v Dome umenia Fatra,Žilina. Vstupenky tu.
Spracovala redakcia mojakultura.sk