Až 100 rokov po smrti Pavla Országha Hviezdoslava sa podarilo zhudobniť jeho sonety do jazzových kompozícií. 8. novembra uplynie sto rokov od jeho smrti a presne v tento deň ansámbel pod vedením klaviristu Františka Báleša uvedie do života svoj debutový album.

„Rád experimentujem, ale popasovať sa s jazykom nášho najväčšieho básnika, ktorého poézia je pre mnohých iba témou školských lavíc, chcelo väčšiu odvahu,“ hovorí František Báleš, ktorý zhudobnil 10 sonetov a so svojím ansámblom vydáva debutový album SONETY.

Presne 8. 11. 2021 uplynie 100 rokov od odchodu nášho velikána, a práve v tento deň sa v divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave uskutoční koncert, počas ktorého jazzové kvarteto uvedie do života svoje nové CD.


„Pri vytvorení tohto cyklu ma inšpirovala čarovná zvukomalebnosť neexistujúcich slov ako čaropohár, krasopani či maľovidlá…,“ dodal Báleš.

 Sonety vytvárajú v programe jeden celok, vďaka ktorému sa spolu s hudobníkmi a básnikom vydáte na nočnú cestu ku hviezdam. Začína sa pevne na zemi, no človek sa postupne odpútava od pozemských vecí a snaží sa dosiahnuť vesmírny nadhľad. Básnik ponúka návod, ako sa oslobodiť od strachu nie len zo životnej neistoty, ale aj smrti ako takej.


„Našťastie moja babka je slovenčinárka, čo mi pomohlo pochopiť, o čom vlastne sonety sú,“ povedal spevák Matúš Uhliarik. Vďaka tomu pripravil pre FB stránku FrantisekBalesAnsambel krátky hviezdoslavovsko-slovenský slovník s prekladmi a vysvetlivkami.

Cyklus desiatich piesní je vytvorený pre mužský hlas, vokálny ansámbel a jazzovú kapelu. Ponúka prienik bohatej harmónie, rytmov, melódií a improvizácií.

Album vychádza vo vydavateľstve Hudobného Fondu – Musica Slovaca.

Účinkujúci: František Báleš Ansámbel (Matúš Uhliarik spev, František Báleš klavír, Vladimír Máčaj kontrabas, Juraj Šušaník bicie nástroje a perkusie) a hostia (Mária Reháková flauta, Ondrej Juraši krídlovka, šesťčlenný vokálny ansámbel WAF band (Kristína Gotthardty, Jana Jakubíková, Adriana Čatlošová, Ján Pallo, Matúš Uhliarik, Jakub Kováč).

Rozhovor s Františkom Bálešom o jeho tvorbe si môžete prečítať na našom webe.

Lístky na podujatie si môžete zakúpiť TU.

 

Zdroj: Redakciu o podujatí informoval František Báleš

Zdroj foto: Boris Stríbrnský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno