Marián Varga a jeho poklad, ktorý sa našiel po 60 rokoch

Spoločnosť Mariána Vargu spustila crowdfundingovú kampaň na vydanie publikácie s notovými zápismi skladieb, ktoré napísal mladý Marián Varga ešte počas svojich štúdií na Ľudovej škole umenia. Publikácia je doplnená príbehmi o skladateľovi od Mariána Jaslovského, Daniela Heviera, Vladimíra Bokesa a Tomáša Berku a taktiež od Dany Belicovej, ktorej svoje detské noty v roku 1962 venoval. Spolu s knihou vyjde aj nahrávka skladieb v podaní klaviristu Ivana Šillera. 


Už len pár dní môžete získať medzi prvými nové dielo a podporiť tak vznik unikátnych klavírnych skladieb aj s nahrávkou.


O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu – noty, príbehy, ilustrácie, hudba
Keď bol Marián Varga žiakom ĽŠU, napísal pre svoju spolužiačku Danku Belicovú cyklus štyroch klavírnych miniatúr, ktoré 16. júna 1962 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ako dvanásťročná odpremiérovala. Po takmer 60 rokoch pani Belicová vytiahla tento rukopis zo svojho archívu a dala ho k dispozícii Spoločnosti Mariána Vargu, ktorá sa rozhodla vydať tieto kompozície spolu s ďalšími Mariánovými skladbičkami z detstva, kedy okrem hudobnej školy navštevoval aj slovenského skladateľa Jána Cikkera, ktorý ho učil komponovať.
„Minulý rok nám pani Belicová dala tento rukopis nôt k dispozícii, aby sme ho mohli posunúť ďalším generáciám. Keďže sa zachoval iba zlomok Mariánových rukopisov, ide o skutočnú vzácnosť, “ hovorí Janka Vargová.

„Vydávame ho spolu s ďalšími jeho detskými skladbami vo forme bohato ilustrovaného zošita s príbehmi i s audionahrávkou skladieb v podaní klaviristu Ivana Šillera,“ dodáva. Noty takmer 20 klavírnych skladieb, ktoré skomponoval Marián Varga ako 12-15 ročný, vydá Spoločnosť Mariána Vargu vo forme plnofarebnej, 70-stranovej publikácie s autorskými
ilustráciami Hany Križanovej
známej pod umeleckým pseudonymom Han Illu. Noty však budú doplnené aj originálnymi príbehmi o Mariánovi od známych osobností – Mariána Jaslovského, Daniela Heviera a tiež autentickými spomienkami na okolnosti, za akých skladby vznikali, od jeho bývalých spolužiakov a priateľov Vladimíra Bokesa, Tomáša Berku a samozrejme pani Dany Belicovej, ktorej Marián Varga klavírny cyklus venoval a ktorá ho v roku 1962 interpretovala v bratislavskej Redute.
Ako nedeliteľná súčasť projektu vzniká aj nahrávka v podaní všestranného klaviristu Ivana Šillera, ktorý už mal príležitosť časť diela odohrať naživo vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na festivale Konvergencie v septembri tohto roku. Nahrávanie je plánované na koniec novembra na koncertom krídle Fazioli, jednom z najlepších nástrojov, ktorý je aktuálne na Slovensku klaviristom k dispozícii.


Cyklus 17 skladieb je zaujímavý tým, že obsahuje skladby rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoriadkových skladieb sekúnd až po koncertantné, ktoré sú určené pre vyspelejších klaviristov. Marián mal veľmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna – všetky jeho “lásky” nájdeme aj v jeho klavírnej tvorbe. Zároveň v jeho skladbách nájdeme motívy, ktoré používa vo svojich známejších piesňach. Cyklus je výbornou vstupnou bránou do originálneho umeleckého sveta Mariána Vargu a čím skôr ho začnú deti a pedagógovia spoznávať, tým lepšie,” hovorí Ivan Šiller, ktorý je aj mimoriadne skúseným a aktívnym pedagógom.

Odmeny pre ZUŠ
V kampani je možnosť podporiť aj vybranú ZUŠ zakúpením dvoch kníh, z ktorých jednu vydavatelia rozošlú na školy vybrané podporovateľmi. Riaditelia umeleckých škôl tiež môžu získať odborný seminár pre žiakov a pedagógov vedený Jankou Vargovou, Ivanom Šillerom a Jozefom Luptákom.
Odborným garantom projektu je rovnako ako pri súbornej kolekcii violončelista, riaditeľ festivalu Konvergencie a tiež predseda Spoločnosti Mariána Vargu, Jozef Lupták, ktorý bol zároveň osobným priateľom Mariána Vargu. “To, čo nám tu Marián zanechal, sú poklady, ktoré sme
nechceli nechať uzavreté v archívoch. Ponúkame vám ich, aby ste sa nechali inšpirovať, skladby nielen nacvičili, zahrali pre seba či pre radosť iných na koncerte, ale skúste si požičať niektorú Mariánovu tému a zaimprovizujte si tak, ako vám to duša, srdce a prsty dovolia. Pustite si svoju hudobnú predstavivosť na prechádzku. Myslíme si, že Marián by sa z toho veľmi tešil,
“ hovorí Jozef Lupták – violončelista, pedagóg, riaditeľ festivalu Konvergencie.

Na projekte spolupracujú:
Prepisy rukopisov nôt: Marek Spusta
Notové korektúry: Jozef Lupták, Boris Lenko, Jakub Kudláč
Autori textov: Dana Belicová – Chovanová, Vladimír Bokes, Tomáš Berka, Daniel Hevier, Marián Jaslovský
Ilustrácie a grafické spracovanie: Han Illustration, spolupráca Zuzana Číčelová
Nahrávka: Ivan Šiller
Zvukoví majstri a réžia: Robert Pospiš, Martin Sillay – Real Music House
Vydavateľ: Spoločnosť Mariána Vargu

Zdroj text a foto: Spoločnosť Mariána Vargu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno