Vo štvrtok a piatok 1. a 2. februára 2024 zaznejú v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie diela dvoch skladateľov –  Arama Chačaturiana a Leoša Janáčka. Na pódiu budú po boku našich telies orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru stáť štyria vokálni sólisti – Linda Ballová, Jarmila Vantuchová, Tomáš Juhás a Peter Mikuláš, organista Marek Štrbák a huslistka Irmina Trynkos. Za dirigentským pultom privítame českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka.

Na úvod večerov zaznie Koncert pre husle a orchester d mol Arama Chačaturiana, ktorý vznikol v roku 1940, kedy bol uvedený aj v premiére. V Slovenskej filharmónii zaznie sólový part spájajúci virtuóznu náročnosť s melodickou lyrikou v interpretácii výnimočnej  grécko-poľskej huslistky Irminy Trynkos, ktorú označil BBC Music Magazine ako „výraznú a charizmatickú novú hviezdu“ s „fenomenálnym talentom“.  Umelkyňa častokrát siaha po neznámych skladbách pre husle a interpretuje diela súčasných autorov, s ktorými aktívne spolupracuje.  


Irmina Trynkos. Foto: Agata Preyss

Druhá polovica koncertu bude patriť Glagolskej omši  Leoša Janáčka. Námetom patrí toto vokálno-inštrumentálne dielo medzi ojedinelé kompozície autora. Použitý starosloviensky text sa skoro zhoduje s omšovým latinským textom, napriek tomu dielo nie je dielom liturgickým. „Chtěl jsem zde zachytit víru v jistotu národa na podkladě ne náboženském, ale na tom mravním, silném, které si bere Boha za svědka,“  napísal skladateľ. Omša sa skladá z troch inštrumentálnych a piatich vokálno-inštrumentálnych častí. Začína sa i končí slávnostnými fanfárami za sprievodu tympanov, pričom pred záverečnou Intradou zaznie samostatné organové Postlúdium, ktoré zaznie v interpretácii slovenského organistu Marka Štrbáka.


V premiére bola Glagolská omša uvedená 5. decembra 1927 pod taktovkou Janáčkovho žiaka Jaroslava Kvapila vo Filharmonickej besede brnianskej s orchestrom brnianskej opery a čoskoro sa udomácnila i na zahraničných koncertných pódiách – už v roku 1929 bola s veľkým ohlasom uvedená v Berlíne a v Ženeve. 


Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor /zbormajster Jan Rozehnal/ a kvarteto sólistov – Linda Ballová, soprán, Jarmila Vantuchová, mezzosoprán, Tomáš Juhás, tenor, Peter Mikuláš, bas uvedú dielo pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka. Koncerty sa začnú o 19.00 h.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Titulná foto: Irmina Trynkos. Foto: Agata Preyss 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno