Prehľad tých najdôležitejších a najzaujímavejších udalostí zo sveta umenia, ktoré sa udejú počas najbližšieho týždňa, je tu opäť! A čo nás čaká tentoraz? Jubileum slovenskej opernej legendy, prehliadka súčasných severských filmov, výročia, atraktívne filmové a televízne premiéry i viaceré koncerty vážnej hudby. 

PONDELOK 22. januára 2024

– 


UTOROK 23. januára 2024

70. rokov oslavuje Peter Mikuláš

Patrí medzi popredných predstaviteľov vokálneho umenia na Slovensku a je vyhľadávaným umelcom i v zahraničí. Od svojho debutu v roku 1978 je nepretržite sólistom Opery Slovenského národného divadla v Bratislave, kde naštudoval niekoľko desiatok operných postáv, od roku 2021 so SND spolupracuje externe. V rokoch 1986 – 1992 bol sólistom Slovenskej filharmónie.


Popri pôsobení v SND pravidelne účinkuje na prvoradých operných scénach i koncertných pódiách v zahraničí (okrem iného v Prahe, Viedni, Salzburgu, Berlíne, Ríme, Madride, Lisabone, Mníchove či v Tokiu. Koncertný repertoár Petra Mikuláša, ktorý sa šírkou vyrovná javiskovému, zahŕňa diela klasikov (Bach, Beethoven, Verdi, Dvořák, Brahms…), ale i široké spektrum hudby 20. storočia, medzi iným celý rad skladieb slovenských skladateľov.

Klavírny recitál Ting Yuan

Nezabudnuteľný klavírny recitál čínskej umelkyne Ting Yuan, klavírnej virtuózky so žiarivou kariérou a impozantným zoznamom ocenení. Pripravte sa na hudobné dobrodružstvo, kde sa stretnete s majstrovstvami interpretačného umenia spojenými s bohatým repertoárom a technickou bravúrou. Výťažok z koncertu podporí Detskú neurochirurgiu v Bratislave.


Čas a miesto konania koncertu: 23.1. od 18:00 v Koncertnej sieni Dvorany – VŠMU. Vstupenky tu.

Do rock and rollovej siene slávy boli uvedené prvé osobnosti

Do múzea v americkom v Clevelande, ktoré slúži ako pocta významným hudobníkom, producentom a ostatným ľuďom s mimoriadnym prínosom pre vývoj svetového rock and rollu boli v tento deň v roku 1986 uvedené prvé osobnosti – Chuck Berry, James Brown, Ray Charles, Fats Domino, The Everly Brothers, Buddy Holly, Jerry Lee Lewis a Elvis Presley

Výročie úmrtia Salvadora Dalího

Španielsky maliar, fotograf, sochár a zároveň najznámejší predstaviteľ surrealizmu Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí Domenech, celosvetovo známy ako Salvador Dalí, opustil svet v tento deň v roku 1989 ako 84 ročný.

Dalího ranná tvorba patrí k najvýznamnejším artefaktom surrealizmu. Nadväzoval na surrealistickú metódu écriture automatique, ktorá dáva dôraz na voľnú asociáciu podvedomia. Vo svojich špecifických kompozíciách spájal rôznorodé, navzájom nijak nesúvisiace predmety, ktorých absurdná súvislosť mala šokovať.

V septembri 1984 sa podrobil plastickej operácii s cieľom odstrániť následky popálenín, ktoré utrpel pri požiari vo svojej izbe na zámku Púbol. Po smrti svojej manželky Galy, ktorá bola dlhé roky jeho inšpiráciou, postupne psychicky upadal a strácal chuť tvoriť. 23. januára 1989 zomrel vo Figueras na zlyhanie srdca.

STREDA 24. januára 2024

Štartuje SCANDI

Nahliadnite do škandinávskej kultúry prostredníctvom ocenených filmov z Dánska, Švédska, Fínska, Nórska a Islandu. Diskutujte s filmovými tvorcami, objavte rozmanité žánre a závažné témy, ktoré hýbu spoločnosťou. Jubilejný desiaty ročník obľúbenej prehliadky súčasných severských filmov Scandi, ktorý sa bude konať v 40 kinách v 31 slovenských mestách štartuje 24. januára a potrvá až do 31. januára. Viac na scandifest.sk.

ŠTVRTOK 25. januára 2024

Koncert Čajkovského Onegin – Štátna filharmónia Košice

Spomedzi takmer tucta Čajkovského opier je Eugen Onegin bezpochyby tou najznámejšou a najkrajšou. Dielo je skvelým príkladom lyrickej opery, pričom autor ju obohatil o dramatické momenty. Jej libreto verne nasleduje poetické texty Alexandra Sergejeviča Puškina a skladateľ ju označil ako „lyrickú scénu v troch dejstvách a siedmich obrazoch“. Dej opery zobrazuje dojemný a emocionálny príbeh lásky a vnútornej drámy a prináša uchvacujúcu hudbu. Skladateľ tu využíva symfonické elementy, bohatú orchestrálnu inštrumentáciu a nádherné melodické línie, vďaka ktorým dosiahla opera trvalú svetovú popularitu.

Známou a často uvádzanou skladbou Leoša Janáčka je orchestrálna rapsódia Taras Bulba, ktorú skladateľ vytvoril na samom začiatku prvej svetovej vojny podľa poviedky ruského spisovateľa Nikolaja Vasiljeviča Gogoľa. Janáček sa s poviedkou zoznámil už z roku 1905 počas čítania v brnenskom umeleckom krúžku, ale dielo dokončil až v roku 1918. Jeho námetom je rozprávanie o smrti hrdinského kozáckeho atamana Tarasa Bulbu, pričom Janáček temný príbeh rozčlenil do troch častí, v ktorých hudobne popisuje dramatické okolnosti bojov a hrdinstva Tarasa a jeho synov. Taras Bulba patrí medzi Janáčkove emocionálne najsilnejšie diela. Skladba plynie veľmi voľným a prirodzeným spádom a výrazne sa pohybuje v mnohých náladách, farbách a odtieňoch. Prináša množstvo Janáčkových charakteristických drobných motívov a fragmentov a prvkov tanečnej i ľudovej hudby či ľúbostnej témy. Jeho hudba je naplnená viacerými dojímavými a krásnymi melodickými líniami a patrí jej osobité miesto v rámci celej českej symfonickej hudby. Zároveň však dokonale reprezentuje Janáčkov unikátny zvukový svet a podľa autora hudobne stelesňuje doslova celý ľudský život so všetkými jeho stránkami.

Účinkujú:
Štátna filharmónia Košice
Finnegan Downie DEAR – dirigent
Linda BALLOVÁ (Tatiana) – soprán
Svatopluk SEM (Eugen Onegin) – barytón

Program:
Piotr Iľjič Čajkovskij:
Scény z opery Eugen Onegin (Polonéza, Listová scéna z 1. dejstva, Valčík z 2. dejstva, Finálna scéna)
Leoš Janáček: Taras Bulba, rapsódia pre orchester

Čas a miesto konania koncertu: 25.1. od 19:00 v Dome umenia Košice. Vstupenky tu.

Čajkovského koncert B-mol – Štátny komorný orchester Žilina

Svetoznámy dirigent David Giménez Carreras, synovec slávneho tenoristu Josého Carrerasa sa po veľmi úspešnom premiérovom účinkovaní v ostatných dvoch sezónach znovu vracia na žilinské pódium. Ako sólistu si pozval skvelého Ladislava Fančoviča, ktorý zahrá jeden z najkrajších klavírnych koncertov vôbec – slávny Čajkovského koncert b mol.

Účinkujú:
David Giménez Carreras – dirigent, Španielsko
Ladislav Fančovič – klavír

Program:
Gioachino Rossini:
Predohra k opere Barbier zo Sevilly
Peter Iljič Čajkovskij: Klavírny koncert č. 1 b mol
Ludwig van Beethoven: Symfónia č. 7 A dur op. 92

Čas a miesto konania koncertu: 25.1. od 19:00 v Dome umenia Fatra, Žilina. Vstupenky tu.

Premiéra filmu Bastard

Strhujúca dráma zasadená do polovice 18. storočia, ktorá rozpráva príbeh o dobývaní dánskych vresovísk, o nespútanej prírode, veľkých snoch a ešte väčších obetách. Je to príbeh o hrdom a nekompromisnom mužovi a o žene, ktorá sa stane jeho spojenkyňou v boji proti zlu, smrti a zatrateniu.

Bastard v slovenských kinách v distribúcií Film Europe od 25. januára 2024.

Premiéra filmu Karlos

Celovečerný dokumentárny film o jednom z fenoménov súčasnosti, Karlosovi Vémolovi. Zápasy MMA sa pohybujú na hranici medzi športom a zábavou, fascinujú davy, priťahujú pozornosť a plnia stránky bulvárnych novín. Karlos Vémola je jedným zo zápasníkov, ktorí pomohli dostať tieto novodobé gladiátorské zápasy do širokého povedomia ľudí v Česku a na Slovensku. Film plný unikátnych a archívnych záberov vznikal 15 rokov. Ukazuje, kto Karlos Vémola v skutočnosti je, aký je mimo svetla reflektorov aj odkiaľ sa tento fenomén vlastne vzal.

Dokument Karlos v slovenských kinách v distribúcií Bontonfilm od 25. januára 2024.

PIATOK 26. januára 2024

Koncert Dohnányi, Dvořák – Slovenská filharmónia

Z rodného Prešporku sa po štúdiách a dlhoročnom pôsobení v Budapešti presídlil Ernő von Dohnányi v rokoch 1925 – 1927 do Ameriky. Šéfdirigent Štátneho orchestra New York si tu vybudoval priateľstvá, čoho dôkazom je i venovanie jeho Druhého husľového koncertu americkej huslistke Frances Magnes, premiéra zaznela v roku 1951 v Carnegie Hall. Dielo vzniklo počas Dohnányiho rezidencie na Floridskej univerzite v Tallahassee, kam sa skladateľ uchýlil po mnohonásobnom a neoprávnenom obviňovaní zo sympatizovania s fašizmom. Bratislavskému publiku sa dobre známy slovenský huslista Milan Paľa tentokrát predstaví tradičnejším husľovým dielom. Siedma symfónia vznikala v pomerne ťaživom životnom období českého skladateľa Antonína Dvořáka. V osobnom živote zažíval bôľ nad stratou najbližších osôb, ktorý ešte prehlbovala neprajná spoločenská situácia v Čechách. Okrem dozvukov rodinnej tragédie sa v nej objavujú patriotické tóny potrebné v boji proti Habsburgovcom. Vďaka celkovej koncepcii, hlbokému obsahu a majstrovskému formálnemu spracovaniu patrí Siedma symfónia k vrcholom Dvořákovej tvorby i k vrcholu pobeethovenovského vývoja symfonického žánru.

Účinkujú:
Slovenská filharmónia

Martin Leginus – dirigent
Milan Paľa – husle

Program:
Ernő von Dohnányi: Koncert pre husle a orchester č. 2 c mol, op. 43
Antonín Dvořák: Symfónia č. 7 d mol, op. 70

Čas a miesto konania koncertu: 26.1. od 19:00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, Bratislava. Vstupenky tu.

Milan Paľa: výnimočný huslista so širokým repertoárom

SOBOTA 27. januára 2024

Koncert kapely VOISING

Koncert skupiny VOISING v prekrásnej reštaurácii hotela Thermia Palace. Voising je slovenská a’cappella vokálna skupina, spievajúca prevažne populárne piesne svetových, ale i slovenských hviezd, bez použitia hudobných nástrojov. V ich repertoári sa nachádzajú aj jazzové štandardy či skladby klasickej hudby. Slovenskú vokálnu skupinu tvorí šesť spevákov.

Čas a miesto konania koncertu: 27.1. od 18:45 v Grand restaurant hotela Thermia Palace, Piešťany. Vstupenky tu.

Žiadne nástroje, iba jedinečné hlasy: skupina Voising vydáva debutový album


31. rokov oslavuje Natalia Germani

Natalia Germani sa narodila v roku 1993 v Nitre ako Natália Germániová. Okrem štúdia herectva na VŠMU v Bratislave hosťuje vo viacerých predstaveniach v Slovenskom národnom divadle a podarilo sa jej získať aj roly v známych slovenských seriáloch. Keď ju v roku 2015 obsadili do zahraničného projektu, zmenila si meno na Natalia Germani.Po skočení strednej školy si podala prihlášku na Vysokú školu múzických umení v Bratislave, kde ju prijali.

Pred kamery sa dostala prostredníctvom “hľadania” nových tvárí a jednou z jej prvých úloh bola postava Saši ktorá si túži splniť sen ohľadom tetovania v seriáli Deň a Noc. Po skončení seriálu sa objavila ako dcéra Soni Norisovej v seriáli Dr. Ema, ktorý mal iba jednu sériu. Germani zaujala nielen hlavnou úlohou vo filme Terezy Nvotovej Svetlonoc, za ktorú bola nominovaná na ocenenie Český lev aj na cenu Slnko v sieti, ale najmä filmom Jej telo, v ktorom stvárnila hlavnú postavu českej športovkyne a neskôr pornoherečky Andrei Absolonovej. 

Neuveriteľný životný príbeh Andrey Absolonovej ožije na plátnach kín vo filme Jej telo

 

NEDEĽA 28. januára 2024

Televízna premiéra opery Svätopluk

Na javisko Opery SND sa v roku 2023 vrátila opera Eugena Suchoňa Svätopluk. Od roku 1960, keď mala svetovú premiéru, je to už piata inscenácia tejto hudobnej drámy v Slovenskom národnom divadle. Vracia sa ako výrečný svedok slovenskej opernej histórie, ako nositeľ posolstva, ako impulz na zamyslenie a prehodnotenie historických postojov v širších kontextoch.

Premiéra záznamu inscenácie hudobnej drámy Eugena Suchoňa Svätopluk zo Slovenského národného divadla 28.1. o 20:10 na Dvojke. 

Suchoňov Svätopluk v SND prehovára do duše dnešného diváka, kladie otázky do budúcnosti

 

Koncert Hommâge à Bohdan Warchal – Slovenská Filharmónia

Wolfgang Amadeus Mozart jednoznačne patrí k symbolom svetla, slnka, života, optimizmu, pozitívneho prístupu k realite. Jeho meno sa však spája aj s dielami s tematikou noci – okrem slávnej Malej nočnej hudby k nim patrí i Serenata notturna. Talentovaný skladateľ a zároveň violončelista Luigi Boccherini napísal celkovo dvanásť koncertov pre violončelo. Barokový skladateľ využíva celý rozsah nástroja, vďaka čomu patrí medzi veľmi obľúbené i jeho Deviaty koncert. Popularita Boccheriniho diel bola v 19. storočí tak vysoká, že sa deviaty koncert rozhodol v roku 1895 nemecký violončelista Friedrich Grützmacher upraviť tak, aby vyhovoval romantickej štýlovej estetike. Grützmacherova verzia kombinuje štvrtý, piaty i siedmy koncert s deviatym, pričom sú dokomponované i kadencie. V takej verzii nahrala koncert i známa múza violončelového umenia Jacqueline du Pré. Sólového partu tejto verzie sa v Bratislave zhostí Ľudovít Kanta, bývalý koncertný majster violončelovej skupiny Slovenskej filharmónie. Svoj druhý domov našiel v Japonsku, kde mu v roku 2023 udelili Rád vychádzajúceho slnka. Leoš Janáček napísal Suitu, prvú orchestrálnu skladbu, ešte pred svojim štúdiom na lipskom konzervatóriu. Štýlový zámer navrátiť sa k starým barokovým suitám dodržal iba v archaickom pomenovaní šiestich častí.

Účinkujú:
Slovenský komorný orchester
Ewald Danel
 – umelecký vedúci
Ľudovít Kanta – violončelo

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Serenáda č. 6 D dur Serenata notturna, KV 239
Luigi Boccherini: Koncert pre violončelo a orchester č. 9 B dur, G. 482
Leoš Janáček: Suita pre sláčikový orchester

Čas a miesto konania koncertu: 28.1. od 16:00 v Malej sále SF, Bratislava. Vstupenky tu.

Koncert BRATISLAVA HOT SERENADERS

Novoročný profilový koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders v SD Nivy. 

Čas a miesto konania koncertu: 28.1. od 19:00 v Spoločenskom Dome NIVY, Bratislava. Vstupenky tu.

Spracovala redakcia mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno