Pavlík Records v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice (ŠFK) vydali v júni 2023 nový album. Zaujímavý podnet na spoločný hudobný projekt prišiel od klaviristu Ladislava Fančoviča, ktorý sa zároveň ujal sólových partov oboch klavírnych koncertov Ernő Dohnányiho.

S Ladislavom Fančovičom spolupracuje košická filharmónia veľmi rada a často. „Laco Fančovič je nielen výborný inštrumentalista – klavirista, saxofonista, hrá na množstvo dychových nástrojov, navyše je z môjho pohľadu aj objavovateľ nových a málo hrávaných diel. K tvorbe E. Dohnányiho sa dostal skrz nahrávania jeho komornej tvorby a pri tom objavil v našich končinách dva nepoznané klavírne koncerty. Sme šťastní, že sme mohli byť toho súčasťou,“ hodnotí Lucia Potokárová. 


Ladislav Fančovič: Dohnányiho klavírne koncerty v Košiciach nahral dream-team

Album vznikal v opätovnej spolupráci s Pavlík Records. Podľa Štátnej filharmónie Košice je vydavateľstvo garantom kvalitného akustického živého nahrávania. Dbá na to, aby mal poslucháč pocit, akoby sedel v koncertnej sále. O hudobnú réžiu sa postaral Konstantin Ilievsky. Grafický dizajn albumu zastrešila dvorná grafička košickej filharmónie Annamária Digoňová. Súčasťou bookletu je pútavo podaný životopis E. Dohnányiho z pera Adriana Rajtera. Prvý klavírny koncert si mohli návštevníci ŠFK vypočuť aj naživo v rámci abonentného cyklu 54. koncertnej sezóny a Druhý klavírny koncert bude takisto zaradený do programovej ponuky ŠFK. Viac o spolupráci na projekte prezrádza Ladislav Fančovič v rozhovore.


Medzi klavírnymi koncertmi Ernő Dohnányiho je veľký časový odstup, ako by ste ich charakterizovali?


Napriek tomu, že bol Dohnányi v rámci svojej tvorby pomerne málo ovplyvnený tým, čo sa v hudbe odohrávalo v jednotlivých dekádach 20. storočia, je medzi klavírnymi koncertmi dosť veľký rozdiel. Z Prvého koncertu cítime veľmi silný vplyv veľkých skladateľov 19. storočia ako J. Brahms alebo F. Liszt, v Druhom klavírnom koncerte počujeme Dohnányiho vyprofilovaný hudobný jazyk s prvkami veľkých majstrov minulosti v inštrumentácii. Ja v tejto hudbe na niektorých miestach cítim aj inšpiráciu ľudovou hudbou. Je veľmi zaujímavé, že napriek prakticky identickej inštrumentácii sú koncerty zvukovo dosť rozdielne. 


Ako ste vnímali štúdium diel a prípravu na nahrávanie?

Študijný proces bolo pre mňa krásne a inšpiratívne obdobie. V porovnaní s učením sa „šlágrov“ typu Chopin, Liszt alebo Rachmaninov, ktoré má každý klavirista v hlave už od detstva, a tým pádom proces študovania je pomerne jednoduchý, bolo študovanie Dohnányiho klavírnych koncertov každodenným spoznávaním nového a krásneho hudobného sveta. Keďže z tejto hudby existuje pomerne málo kvalitných nahrávok, bolo veľmi dôležité vymyslieť prakticky od základov zmysluplnú koncepciu, ktorá sa finálne dotvorila až na skúškach s orchestrom. 

Nahrávanie CD Dohnányi: Zbyněk Müller & Ladislav Fančovič & ŠFK. Foto Jaroslav Ľaš

Do albumu ste sa zapájali aj postprodukčne. Máte rád aj túto časť svojej práce? Ako vyzerá dialóg umelca s režisérom a dirigentom o spoločnom diele?

Myslím, že sa na produkcii nahrávky stretol ideálny tím. Krásny orchester so skvelým dirigentom Zbyňkom Müllerom doplnil skvele pripravený hudobný režisér Konstantin Ilievsky. S bezkonkurenčnou nahrávacou technikou Rostislava Pavlíka si vlastne lepšiu konšteláciu ani nedokážem predstaviť. Je skvelé, že sme mali najskôr priestor na kvalitné naskúšanie oboch diel, a dokonca koncertné uvedenie Prvého koncertu. Samotné nahrávanie tým pádom prebiehalo relatívne hladko a myslím, že sa nám podarilo niečo naozaj výnimočné.

Dielo rodáka z Bratislavy znelo v Košiciach pod taktovkou Müllera v podmanivom podaní Fančoviča

Linky na vypočutie a kúpu albumu

Na albume s názvom Ernő Dohnányi: Piano Concertos Nos 1 & 2 nájde poslucháč Koncert pre klavír a orchester č. 1 e mol, op. 5 a Koncert pre klavír a orchester č. 2 h mol, op. 42.
CD nosič bude dostupný aj v kamenných obchodoch s hudobninami, aktuálne si ho môžete vypočuť alebo zakúpiť online na nasledujúcich weboch:

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCHBdGer1wUu0kcLU-QM7xpg

Spotify: https://open.spotify.com/album/2lXPKi7byTFklRt7xaPbpU

Apple music: https://music.apple.com/us/album/ern%C5%91-dohn%C3%A1nyi-piano-concertos-nos-1-2/1692864673

Deezer: https://www.deezer.com/sk/album/454047025

Artistcamp: https://www.artistcamp.com/ladislav-fanzowitz-kosice-state-philharmonic/ernoe-dohnanyi-piano-concertos-nos-1-2/8586002485141/index.html

Zdroj: S Ladislavom Fančovičom sa zhovárala Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Foto z nahrávania CD: Jaroslav Ľaš

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno