Spoznajte osobnosti našich dejín v Divadle Aréna!

Občiansky cyklus v Divadle Aréna prináša aj v máji niekoľko osobitých inscenácií, prostredníctvom ktorých sa môžete dozvedieť o našich historických osobnostiach – tak trochu inak.


Májový program v Divadle Aréna prinesie v rámci Občianskeho cyklu nasledovné predstavenia:


13.5.2019 o 19:00 | #DUBČEK
14.5.2019 o 10:00 | MASARYK/ŠTEFÁNIK
14.5.2019 o 19:00 | MASARYK/ŠTEFÁNIK
15.5.2019 o 19:00 | BIBLIA
21.5.2019 o 19:00 | TISO


#DUBČEK
Hra napísaná na objednávku Divadla Aréna pripomína Alexandra Dubčeka, výraznú osobnosť česko-slovenských dejín, aktéra Pražskej jari, profesionálneho politika, predstaviteľa socializmu s ľudskou tvárou.
Alexander Dubček, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Leonid Iľjič Brežnev, Gustáv Husák a Vasiľ Biľak ožívajú prostredníctvom generačnej výpovede pätice mladých performerov v modernom príbehu o histórii, ktorá sa udiala skôr než sa narodili. Po hrách Dr. Gustáv Husák – väzeň prezidentov, prezident väzňov, Komunizmus a Holokaust napísal Viliam Klimáček na objednávku Divadla Aréna v poradí už štvrtú hru tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna #dubček. Cyklus sa začal inscenáciou Tiso v roku 2004 a pokračoval inscenáciou hry Martina Čičváka Kukura (2011). Spomínané tituly spája politická téma, ktorá chce prostredníctvom divadla vyprovokovať historickú sebareflexiu a vyvolať spoločenskú diskusiu.


Foto: Igor Stančík

Titul #dubček v sebe nesie špecifikum historickej osobnosti – profesionálneho slovenského politika, výraznú osobnosť česko-slovenských dejín, aktéra Pražskej jari, predstaviteľa socializmu s ľudskou tvárou – Alexandra Dubčeka. Cez jeho život a kariéru sa snažia dnešní mladí ľudia pochopiť život v období socializmu a pripomenúť si päťdesiate výročie invázie okupačných vojsk Varšavskej zmluvy, dňa 21. augusta 1968, na územie Československa.
V inscenácii sú použité výtvarné diela autorov: Michala Pěchoučka, Aleša Čumu, Lenky V. Ballekovej, Pavla Čejku, Jozefa Gertliho Danglára a Emila Drličiaka.

MASARYK/ŠTEFÁNIK
Československý divadelný projekt pri príležitosti 100. výročia vzniku Česko-Slovenska v koprodukcii s Mestským divadlom Zlín.
December 1915. Svetová vojna zúri v Európe už druhý rok.

V Paríži sa po dlhých rokoch osobne stretávajú bývalý študent a bývalý profesor – Milan Rastislav Štefánik a Tomáš Garrigue Masaryk. Zatiaľ však netušia, že týmto stretnutím otvárajú kľúčovú kapitolu dejín. Všetky dôležité momenty, ktoré budú v Čechách a na Slovensku nasledovať, by sa bez tohto stretnutia nikdy nemohli uskutočniť. Práve v týchto dňoch boli položené základné kamene histórie, ktorá sa čoskoro stane našou novodobou mytológiou.

V hlavnej úlohe: Juraj Bača. Foto: Zdeněk Němec

Komorný príbeh o myšlienkach, víziách a rozhodnutiach dvoch najvýraznejších osobností obdobia samostatného Česko-Slovenska, ktorí vo svojich súkromných rozhovoroch a intímnej atmosfére odhaľujú politické, spoločenské, historické a najmä ľudské pozadie zrodu našej prvej republiky. Premeny premýšľania o samostatnosti Česko-Slovenska v priebehu prvej svetovej vojny, dramatické strety, konflikty a komplikácie, ktorým boli Masaryk a Štefánik vystavení pri úsilí o spoločný štát, viedli napokon k sformovaniu vízie republiky.

Inscenácia Masaryk/Štefánik – iniciačný mýtus demokracie, rozprávaný bez pátosu. Ich slovami, ale našimi očami.
Pohľad na dejiny, ktorým chceme a potrebujeme porozumieť. Jedinečná príležitosť sledovať príbeh o zrode Česko-Slovenska zblízka, priamo na javisku.

BIBLIA
Výnimočná hudobno-dramatická báseň, dejiny človeka od stvorenia sveta až po vzkriesenie Krista v podaní herca Juraja Kukuru a Slovenského komorného orchestra pod vedením Ewalda Danela.
Výnimočná hudobno-dramatická báseň, dejiny človeka od stvorenia sveta až po vzkriesenie Krista. Vybrané príbehy zo Starého a Nového zákona, ktoré kladú nadčasové otázky o morálke, svedomí, viere a sile duchovna v dobe, kedy sa základné piliere našej európskej spoločnosti zmietajú v pochybnostiach.

Foto: Ľubo Špirko

Kniha kníh, obsahujúca okolo 73 rôznych spisov, vytvorená v priebehu asi 1 500 rokov a jej jednotlivé časti práve dnes prinášajú dôležité poznanie našej židovsko-kresťanskej kultúry.

Život Abraháma, Izáka, Jakuba, Mojžiša či osudy Ježiša Krista a jeho učeníkov prinášajú podobenstvá moderného človeka, zmietaného stratou viery, ktorú dnes nahrádza konzum. Skúšky, ktoré ľudstvu prináša dnešná doba sa nelíšia od tých starozákonných, zrada a boj so sebou samým sú rovnaké ako tie novozákonné.

Scénické čítanie biblických príbehov v podaní herca Juraja Kukura vzniká ako koncept hudobno-divadelného, ale i výtvarného performancu, jedinečného projektu, ktorý vzniká v koprodukcii so Slovenskou filharmóniou.

TISO
Monológ muža, ktorý je považovaný za najtragickejšiu a najkontroverznejšiu postavu slovenských dejín. Spoveď jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu v podaní Mariána Labudu ml.

Foto: Peter Chvostek

Dr. Jozef Tiso bol nesporne najtragickejšou postavou slovenských dejín. Kresťan a katolícky kňaz, ktorý zasvätil svoj život viere, ideálu, službe národu a neskôr slovenskej štátnosti. V mene svojho ideálu sa spojil s fašistami, nechal okradnúť 72 000 slovenských židov, zbaviť ich občianskych a ľudských práv a deportovať za hranice. Väčšina z nich bola zavraždená v koncentračných táboroch. Pred národným súdom, ktorý ho odsúdil na trest smrti, odmietol zodpovednosť, necítil vinu a neprejavil ľútosť.

Zdroj textu: Divadlo Aréna
Zdroj foto:Igor Stančík, Zdeněk Němec, Ľubo Špirko, úvodná foto: Peter Vlkovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno