V piatok 22. septembra vyšla vo vydavateľstve Artforum v poradí tretia kniha Lukáša Cabalu. Kniha Spomenieš si na Trenčín? funguje výborne samostatne, fanúšikovia predošlých dvoch autorových kníh Satori v Trenčíne a Jar v Jekaterinburgu však ľahko odhalia, že kniha na predošlé dve voľne nadväzuje.

 

Vincent, svojský majiteľ antikvariátu, sa vracia domov z ciest. V Trenčíne je všetko po starom. Alebo po novom? „Lukáš Cabala má zvláštnu schopnosť budovať vzťahy medzi postavami svojich kníh a čitateľom. Na smiešno-vážnom pozadí vytvára mozaiku v čase a priestore a primiešava štipku magického, s ktorým sa životom kráča trocha ľahšie a zábavnejšie,“ hovorí vydavateľ Vladimír Michal.Nový svet za starými dverami


Vincent, jeho verná súputnička Laura a jej syn Oliver, novinárka Tamara a maliar Albert, tvoria nový svet, ktorý je nový len z určitého uhla.


Stretávajú sa v uliciach Trenčína, opäť objavujú jeho zákutia, ocitajú sa v rôznych časových a myšlienkových dimenziách.


„Magické prvky v mojich knihách mi ponúkajú väčšie možnosti, ako čistý realizmus. Otvárajú dvere, za ktorými sa môžu skrývať zaujímavé veci alebo situácie. Dávajú mi voľnosť,“ hovorí Lukáš Cabala.

Autor v knihe úspešne stiera hranice medzi včera – dnes – zajtra či medzi tu a tam. Z drobných príbehových úlomkov, smiešnych aj vážnych, vytvára mapu priestoru i ucelenú mozaiku životných osudov postáv.

Mockups Design

Vincentovská trilógia končí

Voľné pokračovanie vincentovskej trilógie je v bodkou za príbehom. Ak vám teda chýbali hlavné postavy zo Satori, ide pravdepodobne o poslednú možnosť ich stretnúť. „Neviem síce, čo bude za 10 rokov, ale nateraz je to z tejto série všetko.“

Knihy Lukáša Cabalu majú okrem lásky k Trenčínu, magickému realizmu spoločnú aj lásku k výtvarnému umeniu. Najnovšia kniha nie je výnimkou – tentoraz ju zdobia krásne maľby Juraja Tomana, ktoré spoluvytvárajú atmosféru knihy a fungujú s príbehom ako rovnocenný partner.

Každý autor má vo svojich dielach nejakú srdcovú záležitosť, Lukáš Cabala nie je výnimkou: „Srdcovou záležitosťou je pre mňa rozhodne priateľstvo Vincenta a Laury. Som zaťažený na tento typ vzťahu. Je nezištný, k ničomu nezaväzuje a možno vďaka tomu je taký pevný.“

Mockups Design

O autorovi:

Lukáš Cabala (1986) sa narodil v Trenčíne, ktorý je veľký ako New York. V roku 2011 založil spolu s rodičmi internetový antikvariát a dodnes ho vedie. Je čitateľom súčasnej a modernej svetovej prózy. Žije na severnej periférii mesta a vo voľnom čase sa venuje písaniu. V tvorbe ho priťahuje magický realizmus a vlnenie skutočnosti.

Debutoval intímnou novelou Satori v Trenčíne (Artforum 2020), ktorá sa dostala do výberu ceny Anasoft litera a získala Cenu čitateľov Knižnej revue v kategórii Debut roka 2020. V roku 2021 mu vyšla novela Jar v Jekaterinburgu (Artforum 2021).

O autorovi výtvarných diel:

Juraj Toman (1985) je autorom strednej generácie slovenských výtvarníkov. Pochádza z Trenčína, študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici a na VŠVU v Bratislave. V roku 2014 ukončil doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici u prof. Ľudovíta Hološku.

Od roku 2014 pôsobí ako odborný asistent na katedre výtvarnej tvorby a výchovy na UKF v Nitre. V tvorbe ho zaujíma fenomén času a priestoru, ktorý je až fyzicky prepojený s procesom maľby. Námety čerpá zo svojho okolia. Využíva kombináciu prístupov plenérovej maľby s fotografiou, videom, ale aj pamäťou.

 

Zdroj: TS Tamara Leontievová, marketing/ARTFORUM

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno