SND si uctí galakoncertom Petra Dvorského

Galakoncert pri príležitosti 70. narodenín Petra Dvorského sa bude konať nielen naživo, v Sále opery a baletu presne v deň narodenín „Pavarottiho zo Slovenska“, ale pre veľký záujem si tento výnimočný koncert budú môcť pozrieť diváci aj online.

Svetová operná legenda, tenorista Peter Dvorský, sa 25. septembra 2021 dožíva významného životného jubilea. V deň jeho 70. narodenín Opera Slovenského národného divadla, dlhoročná domovská scéna usporiada slávnostný koncert na jeho počesť.


Pozvanie na účinkovanie prijali operné hviezdy Piotr Beczała, Jorge de León, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Jolana Fogašová, Peter Berger, Miroslav Dvorský, Petr Nekoranec a ďalší sólisti a hostia Opery SND. Program bude doplnený aj záznamami z vystúpení Petra Dvorského. Pre veľký záujem zo strany divákov bude koncert vysielaný aj v priamom prenose.


Za ideou usporiadať tento koncert stojí Dalibor Jenis, ktorý zároveň spolupracoval na dramaturgii galakoncertu. Konečnú podobu zostavil šéfdramaturg Opery SND Jozef Červenka, za scenárom stojí nielen Červenka, ale aj generálny riaditeľ SND Matej Drlička. V Opere SND pravidelne monitorujeme jubileá bývalých i súčasných členov súboru a primerane druhu výročia sa snažíme si ich pripomenúť a uctiť. Deje sa tak formou príspevkov na sociálnych sieťach, článkov, v podcastoch a podobne. Okrúhle narodeniny Petra Dvorského, vzhľadom na jeho mimoriadnu kariéru a význam osobnosti, sme sa však rozhodli, vďaka nápadu Dalibora Jenisa, osláviť samostatným galakoncertom s množstvom prominentných gratulantov, ktorí na koncerte vystúpia. Dramaturgia koncertu sa odvíjala od mapovania repertoárových míľnikov kariéry Petra Dvorského, ktoré by interpretovali viacerí významní tenoristi, domáci i zahraniční,“ objasnil pre náš portál Jozef Červenka.

Orchester Opery SND bude dirigovať maestro Ondrej Lenárd – významná osobnosť a dirigentská legenda. Dlhé roky bol takpovediac dvorným dirigentom Petra Dvorského, je preto logické, že orchester bude hrať pod taktovkou Lenárda: Ich spolupráca zahŕňa množstvo operných predstavení, koncertov i nahrávok. Preto voľba padla práve na neho a sme nesmierne radi, že na naše oslovenie reagoval kladne,“ potvrdzuje šéfdramaturg Opery SND.


Predaná nevesta (1983) Elena Holičková, Peter Dvorský

Ak sa pozrieme na zostavu diel, ktoré počas galakoncertu zaznejú, okamžite vidíme zjavné paralely medzi áriami, ktoré interpretoval náš najlepší tenor, Peter Dvorský, ktorého prezývajú tiež aj ako „Pavarotti zo Slovenska“.

Už len úvodný titul – predohra k opere Predaná nevesta je výpovedný: v roku 1981 sa Peter Dvorský predstavil v úlohe Jeníka tejto opery a v roli Mařenky slávna Gabriela Beňačková (Českú filharmóniu dirigoval Zdeněk Košler). Predaná nevesta patrí medzi kmeňové české diela a nepochybne medzi najobľúbenejšie diela českej opery, ktorej sa podarilo presadiť aj na medzinárodnej scéne.

„Výber árií mapuje kariéru Petra Dvorského a špeciálne sa zameriava na operný repertoár, s ktorým slávil doma i vo svete najväčšie úspechy. Prvá polovica sa orientuje na slovanské opery: české, slovenské a ruské, druhá je venovaná svetovej opere: talianskej a francúzskej. Dramaturgiu sme zostavovali v úzkej spolupráci s Daliborom Jenisom a konzultovali sme ju aj s Petrom Dvorským a Ondrejom Lenárdom,“ vysvetľuje koncepciu dramaturgie galakoncertu Jozef Červenka.

Tosca (1987) Peter Dvorský (Mário Cavaradosi) foto Jozef Vavro

Okrem Predanej nevesty sa v prvej polovici objavia árie z Krútňavy, obľúbenej Rusalky (zaznie ária Princa Vidino divná, přesladká, v podaní tenora Piotra Beczalu), ale trebárs aj ária Lenského Kuda, kuda Čajkovského Eugena Onegina v podaní Pavla Bršlíka. Práve o tejto úlohe vraj Peter Dvorský ešte v detských časoch sníval, že ju raz bude spievať. Splnil si ho na scéne Slovenského národného divadla, kde účinkoval ako sólista od roku 1972.

Peter Dvorský pochádza z hudobníckej rodiny – prirodzenú muzikalitu a hudobný talent zdedil po rodičoch. Otec hral na husle, jeho mama spievala v zbore, jeho dedko bol spevák a celá rodina sa aktívne venovala hudbe.

Hoci ho neskôr život zavial do rôznych kútov sveta, neustále ho viažu spomienky na detstvo v Hornej Vsi, na ktoré s láskou spomína. Tam prežil aj svoje hudobné začiatky, hoci profesijnú kariéru naštartoval v Bratislave a samozrejme, na tých najslávnejších, prestížnych svetových operných scénach.

Čaro operného umenia zlákalo aj jeho troch bratov – Miroslava, Jaroslava a Pavla, iba najstarší Vendelín sa venuje ekonómii.

Peter Dvorský ako Cavaradossi

Jeho kariérny postup bol veľmi rýchly. V rokoch 1967-1973 študoval na bratislavskom konzervatóriu (Ida Černecká), v roku 1975 absolvoval ročnú stáž v Miláne v Teatro alla Scala.

Vďaka jeho mimoriadnemu talentu ho angažovali ešte ako študenta v roku 1972 do bratislavskej opery, prišli víťazstvá na medzinárodných súťažiach, ktoré mu otvárali cesty na hosťovaniach vo svetových operných domoch. Od roku 1973 až 97 sa jeho sólistické pôsobenie spája s našou prvou scénou.

Peter Dvorský pred Viedenskou Štátnou operou

Významný bol jeho debut v roku 1977 vo Viedenskej štátnej opere, ktorá sa stala okrem SND jeho druhou domovskou scénou, prelomový však v jeho kariére bol rok 1979. Naštudoval v Zürichu úlohu Werthera v Massenetovej opere. Nasledovala Bohéma v La Scale, ale aj ďalších operných domoch. V roku 1981 navštívil s milánskou Scalou Japonsko, neskôr pôsobil v Metropolitnej opere v New Yorku.

Hlas Petra Dvorského je unikátny – kritici a muzikológovia ho označujú za posledného predstaviteľa talianskej školy. Má nádhernú, žiarivú farbu plnú slnka, je dostatočne sýty, lyrický, no zároveň schopný aj dramatických výrazových polôh. Repertoárovo sa Peter Dvorský orientoval hlavne na taliansku a francúzsku romantickú operu 19. storočia, verizmus a domáce publikum ho má rado aj pre interpretáciu slovanských diel.

 

 

Informácie redakcii poskytla Opera SND – doplnila redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno