Pod taktovkou dirigenta SND Martina Leginusa sa deti s rodičmi i starými rodičmi ponoria do hudobného dobrodružstva, ktoré im môže byť známe aj z filmového plátna. Vychutnajú si let do krajiny-nekrajiny spolu s Petrom Panom či na vlastné uši zažijú Hviezdne vojny. A rozhodne to nie je všetko. V nedeľu 26. septembra o 16:00 na podujatí Spoznaj orchester! v košickom Dome umenia.

Ústredným dielom podujatia je skladba Benjamina Britenna Sprievodca mladého človeka orchestrom, ktorá postupne predstavuje jednotlivé hudobné sekcie symfonického orchestra. Malí (i veľkí) poslucháči tak dostanú možnosť rozoznať zvuk klarinetu od flauty či violončela od kontrabasu. Zorientovať sa v hudbe pomôže sprievodné slovo dirigenta Martina Leginusa: „Symfonický orchester je z môjho pohľadu najúchvatnejší fenomén v hudobnom umení. Rozmanitosť zvuku, ktorý nám ponúka, zasahuje najhlbšie zákutia duše. Povyšuje operný žáner aj koncertné umenie, ikonické filmy si bez symfonickej hudby nevieme predstaviť a klasický balet je bez symfonického orchestra nerealizovateľný. Projekt ´Spoznaj orchester!´ ponúka nazrieť pod kapotu tohoto fascinujúceho stroja na emócie. Spoločne spoznáme všetky hudobné nástroje symfonického orchestra a zažijeme ich v strhujúcej podobe vo filmovej hudbe.“ A to všetko v podaní Štátnej filharmónie Košice. 


 

Stretnutie s Darthom


Ďalším skladateľom, ktorý komponuje muziku pre celý orchester, a teda všetky hudobné sekcie, je John Williams. Jeho meno je ľuďom známe aj zo strieborného plátna vďaka filmom Hook (Peter Pan) či populárnym Hviezdnym vojnám. I tieto melódie odznejú spolu s pútavým výkladom v Štátnej filharmónii Košice. A možno sa objaví aj samotný Darth Vader…


Koncert je určený deťom od 6 rokov, pretože orchester bude hrať skutočne v plnej sile. Na svoje si však prídu aj milovníci filmovej hudby a každý, koho láka dozvedieť sa o orchestri čosi navyše. Vstupenky sa dajú zakúpiť online cez portál www.navstevnik.sk, osobne vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred koncertom.


Opatrenia

Košice sa v čase konania podujatia budú nachádzať v červenej zóne, a teda v režime OTP. Deti do 12 rokov majú z pravidla OTP výnimku. Všetci návštevníci sú povinní mať po celú dobu svojho pobytu v Dome umenia prekryté dýchacie cesty respirátorom. 

 

Zdroj: TS Lucia Radzová – PR manažérka ŠfK

Ilustračné foto: Miriama Fenciková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno