Prvou premiérou Divadla Aréna v sezóne 2021/2022 a zároveň prvou premiérou v priestoroch DPOH, kde bude dočasne hrávať počas prebiehajúcej rekonštrukcie budovy divadla, bude svetoznámy muzikál LAZARUS – posledné dielo hudobného velikána Davida Bowieho, ktoré malo svetovú premiéru na Broadwayi v decembri 2015, len mesiac pred jeho smrťou, čím sa toto dielo stalo jeho mementom.

Muzikál Lazarus nadväzuje na nezávislý sci-fi film Man who fell to Earth (Muž, ktorý spadol na Zem), režiséra Nicolasa Roega z roku 1976, kde vtedy mladý Bowie stvárnil hlavnú postavu mimozemšťana, ktorý prišiel na Zem hľadať zdroj vody, pretože jeho domovská planéta už o všetku vodu prišla. Ľudia ho odhalili, mučili, robili na ňom pokusy a zabránili mu v návrate domov. Zničený a depresívny Thomas Jerome Newton ostáva uväznený na Zemi, preberie na seba všetky civilizačné a deštruktívne vlastnosti ľudí, žije ďalej svoj osamelý život a utápa sa v alkohole.


Príbeh Lazarusa začína o štyridsať rokov neskôr, kde vidíme hlavnú postavu ďalej sedieť a prokrastinovať vo svojom New Yorskom byte, osamoteného a utápajúceho sa v gine.


Ako delirické vízie sa mu v byte zhmotňujú ďalšie postavy, mladučké a čisté dievča, ktoré sa snaží dať mu nádej a silu vymaniť sa zo svojho bezcieľneho stavu, no aj diabolský Valentín, metaforická postava zabíjača šťastia a lásky. Obaja hrajú akýsi súboj o jeho dušu. Na jednej strane nádej postaviť raketu a vrátiť sa domov, do vesmíru, k rodine. Na druhej strane všetkého sa vzdať a s nenávisťou k ľuďom zahubiť všetku lásku, dobro a nakoniec zničiť celú planétu Zem. V príbehu sa objavujú ďalšie postavy, ktoré Newton na svojej ceste ku koncu stretáva a vzájomne sa ovplyvňujú. Newton, v stvárnení Roberta Rotha sa dá samozrejme brať aj ako metafora človeka, ktorý sa cíti osamelý, cudzinec medzi vlastnými, človek, ktorého nechápe spoločnosť a vystrčí ho na okraj. Príbeh nejedného nepochopeného génia, vedca, filozofa, umelca o tom, ako si nevážime a nerešpektujeme veci, ktorým nerozumieme.

Muzikál Lazarus sa stal hitom svetových scén a divákov vyhľadávajúcich divadlo, ktoré prepája činohru s hudobným žánrom.


Muzikál Lazarus bol premiérovo uvedený na off-Broadway spoločnosťou New York Theatre Workshop dňa 7.12.2015. Umelecký riaditeľ Jim Nicola, výkonný riaditeľ Jeremy Blocker.

TVORCOVIA:

Réžia: Marián Amsler

Preklad: Mário Drgoňa

Dramaturgia: Jana Slouková, Saša Sarvašová

Scéna: Juraj Kuchárek

Kostýmy: Eva Jiřikovská

Pôvodné inštrumentácie a aranžmán: Henry Hey

Hudobné naštudovanie: Ján Cibula

Hlasová pedagogička: Eva Banci

Pohybová spolupráca: Stanislava Vlčeková

Projekcie: František Pecháček

OSOBY A OBSADENIE:

Thomas Jerome Newton – Robert Roth

Elly, jeho asistentka – Edita Koprivčević Borsová

Dievča – Lenka Libjaková

Valentín – Dávid Uzsák

Zach – Tomáš Pokorný

Michael / Ben – Erik Žibek

Maemi / Japonka – Sára Polyáková

Tínedžerka 1 – Michaela Trokanová

Tínedžerka 2 – Alexandra Lukáčová

Živá kapela pod vedením Jána Cibulu:

Branislav Novotný (bicie), Filip Kúdela (basgitara), Rastislav Sumega (gitara), Ján Slezák (saxofón), Tomislav Koprivčević (trombón), Ján Cibula (klávesové nástroje)

 

PREMIÉRA: 27. septembra 2021 v DPOH

Prvá premiéra Divadla Aréna v priestoroch Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, kde bude dočasne hrávať počas prebiehajúcej rekonštrukcie

 

Zdroj: TS Ján Lukáč, marketing a PR Divadla Aréna

Zdroj foto: Peter Chvostek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno