V piatok 6. októbra vyšla vo vydavateľstve Artforum nová kniha v edícii -klad, druhá v tomto roku. Sled udalostí je najnovšou knihou izraelského autora Eškola Neva, ktorú kritici hneď po jej vydaní označili za jeho doteraz „najkomplexnejší a najprekvapujúcejší“ román.

Tri príbehy v knihe Sled udalostí sú prepojené skúmaním lásky a jej podôb, protagonisti ju stretávajú v zvláštnych chvíľach a za nie práve ideálnych okolností. „Eškol Nevo píše fantasticky, koniec koncov, nič iné mu ako majiteľovi najväčšej izraelskej školy kreatívneho písania nezostáva. Sled udalostí je napínavý a pútavý, neviem si predstaviť, že túto knihu niekto nedočíta,“ hovorí vydavateľ Vladimír Michal.


Krehkosť životov
Sugestívny začiatok prvého príbehu nás vrhá priamo do deja, v ktorom sa čerstvo rozvedený Omri vydáva na dovolenku do Južnej Ameriky. Náhodne sa tam zoznámi s krajanmi, s párom manželov na svadobnej ceste. Nevinné stretnutie však už podľa názvu (Cesta smrti) nebude mať až také nevinné dôsledky. Napínavý, realistický a mnohovrstevný príbeh s prvkami thrilleru a psychologickej drámy však obsahuje zvláštny pokoj a nádej.


Tento pocit sa nesie celou knihou. Druhý príbeh zachytáva život staršieho lekára, ktorý pocíti veľmi silnú potrebu chrániť stážistku na jeho oddelení v nemocnici. Vzniká medzi nimi akési záhadné puto, ktoré je ťažké zadefinovať. Aj tu sa však veci zvrtnú a napätie stúpa, s každou novou odpoveďou prichádzajú ďalšie a ďalšie otázky.


V treťom, najzáhadnejšom príbehu, sa idú manželia prejsť, tak ako veľakrát pred tým. No keď muž vojde do sadu, jednoducho zmizne.


Postavy zo všetkých troch príbehov sa niekde stretnú, to, čo však drží tieto tri príbehy pokope nie je až tak fyzická prítomnosť postáv v jednom časopriestore. Tmelom knihy sú podvedomé prúdy, pochybnosť o tom, ako dobre sami seba poznáme a zamyslenie nad tým, aké krehké sú naše životy.

Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

O autorovi:

Eškol Nevo (1971, Jeruzalem) úspešný prozaik a vyštudovaný psychológ dnes patrí k najvýznamnejším izraelským spisovateľom. Je vnukom tretieho predsedu vlády Izraela – Leviho Eškola. Založil a vlastní najväčšiu školu kreatívneho písania v Izraeli, kde aj sám vyučuje, a stal sa mentorom mnohých nádejných izraelských spisovateľov (o. i. Ajelet Gundar-Gošen).
Všetky jeho romány sa radia v Izraeli medzi bestsellery. Venuje sa aj tvorbe pre deti. Nevo je skvelý rozprávač a dokáže písať veľmi pútavo. Má výborný cit pre jazyk, hlavných hrdinov vie vylíčiť živo a uveriteľne a používa neobvyklé zápletky, čo ho robí jednou z popredných osobností súčasnej izraelskej literárnej scény. Nevovo dielo je preložené do desiatok jazykov a bolo nominované či získalo niekoľko domácich i svetových literárnych cien. Okrem toho autor píše aj scenáre, divadelné hry a texty piesní. Žije v Raanane s manželkou a tromi dcérami.

O prekladateľke:

Silvia Singer sa narodila v roku 1976 v Košiciach. Po maturite strávila rok v Izraeli. Vyštudovala hebraistiku a etnológiu na FF UK v Prahe, počas štúdia absolvovala ročný pobyt na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Pre vydavateľstvo Artforum preložila z hebrejčiny zbierky poviedok Etgara Kereta Zrazu klope ktosi na dvere (2012), Sedem dobrých rokov (2014), Osem percent ničoho (2017) a Porucha na kraji galaxie (2021, spolu s Michalom Vlkom), román Ajelet Gundar-Gošen Klamárka (2019) a knihy Davida Grossmana Vojde kôň do baru (2016) a Život sa so mnou pohráva (2020). V súčasnosti žije v Prahe, vyučuje ivrit a prekladá.

O edícii -klad:

Edícia -klad vznikla v máji 2018 a vydavateľstvo Artforum sa v nej zameriava na súčasnú svetovú beletriu. Prinášať dobré slovenské pre-klady, literárne po-klady, ktoré vytvoria zá-klad kvalitnej beletristickej knižnice 21. storočia.

V edícii -klad doteraz vyšli tieto knihy:

Jonas Hassen Khemiri: Všetko, čo si nepamätám, Nicole Krauss: Temný priestor lesný, Nathan Englander: Večera v strede zeme, Julian Barnes: Jediný príbeh, Ajelet Gundar-Gošen: Klamárka, Ali Smith: Jeseň, István Kerékgyártó: Spiatočka, Ali Smith: Zima, Oleg Sencov: Marketér, David Grossman: Život sa so mnou pohráva, Etgar Keret: Porucha na kraji galaxie, Ali Smith: Jar, Claudia Piñeiro: Kto z nás, Nicole Krauss: Byť mužom, Judith Hermann: Domov, Narine Abgarian: Z neba spadli tri jablká, Ali Smith: Leto, Ajelet Gundar-Gošen: Tam, kde číha vlk, Eškol Nevo: Sled udalostí

 

Zdroj: TS Tamara Leontievová

Zdroj foto: ARTFORUM

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno