Štátne divadlo Košice sa vo štvrtok 15. októbra opäť otvorí pre divákov predstavením činohernej inscenácie Moje baby na javisku Malej scény ŠDKE. Opera, balet a činohra pripravili na obdobie trvania núdzového stavu alternatívny hrací plán, v ktorom sú zaradené tituly činohry hrávané na Malej scéne ŠDKE s menším počtom účinkujúcich tak, aby do hľadiska za prísnych bezpečnostných opatrení mohlo prísť čo najviac divákov pri dodržaní limitu 50 účastníkov na podujatí.


Pre Historickú budovu ŠDKE pripravujú opera a balet špeciálne komorné produkcie vychádzajúce zo súčasného repertoáru divadla, ale aj úplne nové. Hracími dňami budú štvrtok, piatok a sobota.
Znovuotvorenie divadla pre divákov bude prebiehať za prísnych protiepidemiologických opatrení. Okrem dodržiavania známeho princípu R – O – R bude prichádzajúcim divákom špeciálnymi skenermi kontrolovaná telesná teplota a budú upozornení na potrebu nasadenia rúška a dezinfekcie rúk. Z preventívnych dôvodov bude divadlo pred každým predstavením od divákov žiadať poskytnutie kontaktných údajov, mena a priezviska a telefónneho čísla, ktoré v súlade s platnou legislatívou o ochrane osobných údajov divadlo využije len v prípade nutnosti dohľadania kontaktov.


Zároveň budú už predajom vstupeniek zabezpečené potrebné rozstupy medzi divákmi v hľadisku. Kvôli zamedzeniu zhromažďovania sa väčších skupín ľudí bude výnimočne umožnené, aby si návštevníci svoje kabáty odkladali priamo v hľadisku na voľné sedadlá okolo svojho miesta. Regulovaný uvádzacou službou bude aj odchod divákov z predstavení. Z Historickej budovy budú odchádzať jednotlivo troma východmi, na Malej scéne bude na dodržiavanie rozstupov dohliadať uvádzacia služba.


Program predstavení činohry zverejní Štátne divadlo Košice na svojej webstránke v sekcii PROGRAM do konca tohto týždňa. V rovnakom termíne spustí aj predaj vstupeniek prostredníctvom rezervačného portálu navstevnik.sk. Program operných a baletných produkcií bude známy na budúci týždeň.
Skúšobný proces v divadle sa obnovil v pondelok 4. októbra a prebieha podľa Pandemického plánu, ktorý divadlo konzultovalo s RÚVZ a vznikol pod gesciou jeho riaditeľky MUDr. Dietzovej. Začal prvými skúškami operného zboru po jednotlivých hlasoch, teda v čo najmenších skupinách. Od utorka začali aj skúšky orchestra, ktorý sa rovnako ako zbor bude pripravovať na premiéru opery Roberto Devereux.


zdroj foto: Joseph Marčinský

Od stredy začali skúšky baletu, ktorý pripravuje svetovú premiéru baletnej inscenácie Rudolf Nurejev. V činohre sa skúšobný proces obnoví od pondelka 12. októbra prvými skúškami novej premiéry Čierna voda. V rámci opatrení prijatých Krízovým štábom ŠDKE pod vedením generálneho riaditeľa Ondreja Šotha vznikli v divadle zóny pre jednotlivé umelecké súbory tak, aby dochádzalo k minimálnej interakcii a k minimálnemu stretávaniu sa umelcov z jednotlivých súborov medzi sebou. Na vytvorenie bezpečných sociálnych „bublín“ sú využívané všetky priestory divadla – Malá scéna, Historická budova aj administratívna budova.
Hneď po zistení prvých potvrdených prípadov pozitívne testovaných zamestnancov pred dvoma týždňami divadlo pripravilo viacero opatrení a bezpečnosť zamestnancov je zabezpečená vo viacerých fázach. Okrem už spomínaných sociálnych „bublín“ divadlo pri všetkých vstupoch do jednotlivých budov využíva skenery SANOstation v slovenskom designe a od slovenského výrobcu, ktoré okrem merania telesnej teploty zaznamenávajú aj správne použitie rúška a upozorňujú na potrebu dezinfekcie.

Štátne divadlo Košice ako jediné divadlo na Slovensku v rámci prevencie šírenia koronavírusu opakovane testuje svojich zamestnancov na koronavírus. Z prostriedkov vyčlenených zriaďovateľom, Ministerstvom kultúry SR, zakúpilo rýchlotesty, ktorými boli pred týždňom testovaní všetci tí zamestnanci divadla, ktorí neboli testovaní cez Úrad verejného zdravotníctva, respektíve ako samoplatcovia. Na konci tohto týždňa spustí divadlo opakované preventívne testovanie zamestnancov rýchlotestami.

Zdroj: TS – Svjatoslav Dohovič, – web editor a PR manažér ŠDKE
Zdroj foto: ŠDKE, Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno