Rok českej hudby si Slovenská filharmónia pripomenie dielami Antonína Dvořáka

Vo štvrtok 22. februára 2024 zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie štvrtý koncert Populárneho cyklu. Za dirigentským pultom sa predstaví umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra Ewald Danel. V jeho naštudovaní zaznie program zostavený z diel Antonína Dvořáka venovaný  Roku českej hudby. 

Z rozsiahlej tvorby Antonína Dvořáka zaznejú na štvrtkovom koncerte  jeho tri opusy. Program otvorí Serenáda d mol pre dychové nástroje, violončelo a kontrabas, op. 44, ktorú skladateľ skomponoval po návrate zo svojej prvej návštevy Viedne. Serenádu d mol zaradil medzi pätnásť diel, s ktorými sa uchádzal o udelenie rakúskeho štátneho štipendia. Vystrieda ju Suita A dur, op. 98b, ktorá vznikla počas skladateľovho pobytu v USA (1892 – 1895), kde popri pôsobení na konzervatóriu v New Yorku  aktívne komponoval. Suita pôvodne vznikla ako päťčasťová klavírna skladba. Skladateľ ju upravil pre symfonický orchester až o rok neskôr, tesne pred návratom do rodného Česka.


Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

V tomto období prežíval veľký úspech svojej slávnej deviatej symfónie, ktorá uzavrie program štvrtkového programu. Symfónia č. 9 e mol „Z nového sveta“, op. 95 Antonína Dvořáka je jedným z najpopulárnejších diel skladateľa. V premiére zaznela s veľkým úspechom v roku 1893 v Carnegie Hall. Vďaka svojej popularite sa stala repertoárovým titulom orchestrov a koncertných sál po celom svete.


Zdroj: redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno