Štvrtá časť cyklu Príbehu hudby bude venovaná prvým dvom stranám kultového dvojalbumu Konvergencie.

29. januára uplynulo 75 rokov od narodenia Mariána Vargu, slovenského muzikanta, skladateľa, klaviristu, hráča na hammond organe, ktorý bol fenoménom československej hudobnej kultúry. Suverénne sa pohyboval nielen v oblasti klasickej hudby, ale i rockovej, improvizovanej i experimentálnej hudby.


Jeho unikátnej tvorbe venuje Rádio Devín sedemnásťdielny cyklus relácií, ktorý sa začal 23. januára na poludnie. Za reláciou Marián Varga 75 – Príbeh hudby autorsky stoja: autorka Jana Vargová, režisér a hudobník Jaro Rozsíval, hudobný publicista Peter Uličný, herec Robert Roth, redaktorka Ivica Ruttkayová a zvukový majster Dušan Buchel.


Relácia približuje vzrušujúci príbeh hudby, ktorý s mnohými jeho vrcholmi aj odmlkami zanechal v slovenskej kultúre nezmazateľnú stopu. Hlavnou hrdinkou je hudba samotná, zaznamenaná na pätnástich albumoch, ktorá bude znieť od nahrávky Zvoňte, zvonky z roku 1969 až po Labutie piesne z roku 1993. Nemenej dôležitou postavou v tomto príbehu je samotný Marián Varga, ktorý ju spolu s kolegami vytvoril, či pretvoril do podoby, ktorá si podmanila niekoľko poslucháčskych generácií a zásadne ovplyvnila mladších hudobníkov.


4. časť cyklu Príbehu hudby bude venovaná prvým dvom stranám kultového dvojalbumu Konvergencie, bez ktorých by, mimochodom, nevzniklo prvé slovenské hudobné vydavateľstvo OPUS.


Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy a následnej prítomnosti sovietskych vojsk na našom území nastala tzv. „normalizácia“ spoločenských pomerov, čo v praxi znamenalo neúprosné obmedzovanie slobody prejavu. Vo sfére umenia to pociťovali najmä umelci slova, divadelníci a pesničkári, ktorým cenzúra nekompromisne zasahovala do tvorby…

Na pozadí týchto okolností malo Collegium musicum ako inštrumentálna kapela veľké šťastie. Obrovská fanúšikovská základňa sa utiekala k ich hudbe ako k jednej z mála radostných vecí a ich koncerty sa stali doslova manifestáciami slobody…

Viac si vypočujte v premiére už túto nedeľu 6. 3. o 12.00 v Rádiu Devín devin.rtvs.sk/player.

 

Zdroj: RTVS – Rádio Devín – spracovala redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: spoločnosť Mariána Vargu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno