Prekvapivé České levy: filmom roku ČR je Všechno bude

Prekvapením Českých Levov bola road movie Všechno bude, ktorá si odniesla až 6 cien. Nakrútil ju režisér slovinského pôvodu Olmo Omerzu a snímka doslova dominovala počas večera 26. ročníka filmových a televíznych cien Český lev 2018 v pražskom Rudolfíne.


Film získal šesť Českých levov, vrátane ceny za najlepší film, nejlepšiu réžiu, scenár i herecké výkony Elišky Křenkovej a Jana Františka Uhera vo vedľajších úlohách. Ďalším prekvapením, alebo skôr sklamaním bolo, že historický politický thriller Toman Ondřeja Trojana, ktorý mal rekordných 13 nominácií, nakoniec nezískal ani jedinú sklenenú sošku leva.


Úspech v podobe 4 cien zaznamenal aj film Hastrman, filmový debut herca a hudobníka Ondřeja Havelku na motívy rovnomenného románu spisovateľa Miloša Urbana. Českého leva pre túto snímku získal herec Karel Dobrý za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, Diviš Marek za kameru, Petr Wajsar za hudbu a Eva Kotková za kostýmy.
Najlepšou herečkou bola vyhlásená Jenovéfa Boková, ktorá stvárnila hlavnú úlohu vo filme režisérky a scenáristky Beaty Parkanovej Chvilky.


Záber zo snímky Chvilky

Prvú cenu si počas slávnostného večera prevzala herečka Martha Issová. Cenu za mimoriadny počin v oblasti audiovízie získala za úlohu v televíznom seriáli Dukla 61 o tragédii v Dole Dukla v 60. rokoch minulého storočia. V seriáli stvárnila ráznu ženu, ktorá pri výbuchu v dole stratila manžela, najstaršieho syna. Dvojdielny seriál režiséra Davida Ondříčka získal ak Českého leva za najlepší televízny film alebo minisériu. „My bychom tuto chvíli rádi věnovali obětem neštěstí v roce 61 na dole Dukla,“ povedal Ondříček, keď mu cenu odovzdali.


Záber zo snímky Dukla 61

Medzi ocenenými snímkami, ktoré získali po jednom levovi, sa zaradili: film Hmyz za filmovou scénografiu a rozprávka Čertí brko ocenená za najlepšie masky. Za zvuk si vyslúžil cenu tím tvorcov snímky Domestik a cenu za najlepší dramatická televízny seriál získal komediálny seriál Petra Zelenku Dabing Street.

Za najlepší dokument akademici vybrali King Skate Šimona Šafránka o zrodu skateboardingu v Československu. Na to, aby ho Šafránek mohol nakrútiť, zozbieral od protagonistov až 30 hodín autentických videozáznamov skateboardingu z 80-tych rokov. Sám nakrútil 20 hodín rozhovorov a množstvo ďalších materiálov. Vďaka tomu sa mu v dokumente podarilo presvedčivo stvárniť dobovú atmosféru.

Záber zo snímky King Skate

O Českého leva se filmy stretli v 15 kategóriách. Celkom 143 hlasujúcich členov Českej filmovej a televíznej akadémie (ČFTA) vyberalo z 40 celovečerných hraných a animovaných filmov a z 29 dokumentov uvedených do distribúcie v roku 2018.

Prehľad víťazov 26. ročníka filmových cien Český lev:

Najlepší film: Všechno bude – producent Jiří Konečný, režie Olmo Omerzu

Najlepší dokumentárny film: King Skate – režie Šimon Šafránek, producentka Kateřina Černá

Najlepšia réžia: Olmo Omerzu (Všechno bude)

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Jenovéfa Boková (Chvilky)

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Karel Dobrý (Hastrman)

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Eliška Křenková (Všechno bude)

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jan František Uher (Všechno bude)

Najlepší scenár:Petr Pýcha (Všechno bude)

Najlepšia kamera: Diviš Marek (Hastrman)

Najlepší strih: Jana Vlčková (Všechno bude)

Najlepší zvuk:Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra (Domestik)

Najlepšia hudba: Petr Wajsar (Hastrman)

Najlepšia filmová scénografia: Jan Švankmajer a Václav Švankmajer (Hmyz)

Najlepšie kostýmy: Eva Kotková (Hastrman)

Najlepšie masky: Zdeněk Klika (Čertí brko)

Najlepší televízny film alebo miniséria: Dukla 61

Najlepší televízny seriál: Dabing Street

Mimoriadny prínos českej kinematografii: Věra Plívová-Šimková

Mimoriadny počin v oblasti audiovízie: Martha Issová (Dukla 61)

Cena Magnesia za najlepší študentský film (neštatutárna cena): Sto dvacet osm tisíc (režie Ondřej Erban)

Zdroj foto: ASFK, ČFTA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno