Otváracie koncerty 74. sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 20. a 21. októbra 2022. Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) sa predstavia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistkou večerov bude mladá holandská husľová virtuózka Simone Lamsma, ktorá hrá na vzácnom nástroji „Mlynarski“ Stradivarius (1718). V naštudovaní šéfdirigenta zaznejú diela Egona Kráka, Ericha Wolfganda Korngolda a Gustava Mahlera. Koncerty sa začnú o 19.00.


Šéfdirigent Daniel Raiskin pravidelne zaraďuje do svojich programov diela slovenských skladateľov. V jeho naštudovaní zazneli už viackrát diela Eugena Suchoňa, Jána Cikkera či Jána Levoslava Bellu. „Ako šéfdirigent slovenského orchestra vítam príležitosť hrať slovenskú hudbu. Je to dôležité a objavovanie nového repertoáru ma obohacuje,“ hovorí Daniel Raiskin.


Šéfdirigent Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Do programu úvodnej abonentnej dvojice zaradil premiéru diela slovenského skladateľa Egona Kráka Les anges du ciel / Nebeskí anjeli, hommage à Josquin Desprez.  „Zabudnúť na Josquina Despreza svet nesmie aj preto, lebo žijeme v dobe, v ktorej mnohí otvorene opovrhujú intelektom, znevažujú vedecké poznanie, šíria nenávisť a ničia tradičné humanistické hodnoty, o umení ani nehovoriac,“ hovorí o diele skladateľ a dodáva: „Skladbu Les anges du ciel ( Nebeskí anjeli ) venujem spomienke na veľkého hudobníka – je akoby symbolickým nahliadnutím súčasníka do jeho sveta a zároveň má byť oslavou umelca, na ktorého svet nikdy nesmie zabudnúť. Nielenže svojim pohnutým životom vo veľmi nepokojnej dobe predstavuje obraz moderného európskeho kozmopolitného intelektuála (podobne ako pred ním Guillaume Dufay), – ale navyše v kontexte svojich súčasníkov – Erasma Rotterdamského, Jeana Ockeghema, Leonarda da Vinciho, Michelangela Buonarottiho a mnohých ďalších velikánov kultúry a umenia – stelesňuje jedinečný symbol dokonalosti vrcholnej renesancie.“ Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónieSlovenského filharmonického zboru.

Slovenský filharmonický zbor. Foto: Ján Lukáš

Sólistkou slávnostných večerov v bratislavskej Redute bude mladá holandská huslistka Simone Lamsma,  ktorá sa vracia na naše koncertné pódium  po roku a pol. Tentokrát v jej interpretácii zaznie Koncert pre husle a orchester D dur, op. 35 Ericha Wolfganda Korngolda, rodáka z Brna, držiteľa dvoch Oscarov za filmovú hudbu, ktorú komponoval pre Hollywod po emigrácii do USA v roku 1938. Korngolda poznáme ako  autora hudby k filmom a autora koncertnej hudby.  Koncert pre husle D dur je skladateľovým povojnovým dielom, ktoré venoval Alme Mahlerovej, manželke Gustava Mahlera, ktorého takmer 70 minútová päť časťová Symfónia č. 5 z roku 1902 so slávnym Adagiettom  koncertný večer uzavrie.


“Bude to koncert, na ktorom zaznie už tradične aj premiéra nového diela, ako už býva zvykom v novej sezóne. Egon Krák napísal skladbu, ktorá je venovaná pamiatke Josquina Desprez, renesančného autora. Volá sa Nebeskí anjeli a je to skladba, ktorá je venovaná Slovenskej filharmónii,” informoval na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

Zároveň informoval, že verejnosť sa môže v novej sezóne tešiť aj na nové vizuály bulletinov, na ktorých je piktogram Reduty: “Je to novinka, s ktorou budeme v novej sezóne pracovať podstatne viac, na všetkých našich propagačných materiáloch – programovej brožúrke, plagátoch, programoch BHS. Malou inšpiráciou pre nás bol koncert, ktorý zaznel  na začiatku sezóny – koncert Bez bariér. S Úniou nevidiacich Slovenska sme mali projekt, ktorý sa na tomto koncerte prezentoval. Ide o model Reduty, ktorý je dotykovo-zvukový, je to mimoriadna pomôcka, ktorú máme v Slovenskej filharmónii k dispozícii. Pre ľudí, ktorí nemôžu vidieť, ako vyzerá naša budova, si ju môžu týmto vnemom sprostredkovať. Vedia teda, ako vyzerá budova a koncertná sieň.”

Generálny riaditeľ pozitívne zhodnotil aj aktuálny, 57. ročník Bratislavských hudobných slávností, ktorý sa skončil len pred pár dňami. “Je to hrdosť, že tento špičkový interpretačný festival môže prebiehať pod gesciou Slovenskej filharmónie, lebo je to znak toho, že vieme dať posolstvo aj do zahraničia, že sme krajina kultúrna, pohostinná a vieme akceptovať hostí na takej úrovni, ktorá je svetová.”

Generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner. Zdroj foto: Peter Brenkus

Otváracie koncerty 74. sezóny Slovenskej filharmónie sa začnú o 19.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Slovenská filharmónia sa okrem Otváracích koncertov  predstaví so šéfdirigentom Danielom Raiskinom na 7 dvojiciach koncertov hlavných abonentných cyklov (10., 11 novembra 2022, 08., 09. decembra 2022, 12., 13. januára 2023, 23., 24. marca 2023, 27., 28. apríla 2023, 08.a 09. júna 2023 a 15., 16. júna 2023). Spoločne sa predstavia v júni na koncerte vo viedenskom Musikvereine (18. júna 2023) a odcestujú spolu s českým dirigentom Leošom Svárovským na turné do Japonska (25. júna – 10. júla 2023).   

 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie, doplnila Zuzana Vachová

Titulná foto: Ján Lukáš

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno