Sprievodný program festivalu bude mať umeleckú a vzdelávaciu časť. V umeleckej časti predstavíme výsledok tvorivého štipendia, ktoré dostali z FPU dve choreografky z Ukrajiny, Iryna Plotniková a Anastasia Kuzmichova. Iryna pracovala so svojimi študentkami z Kyjeva a Anastasia si k tvorbe prizvala hudobných umelcov Milu Medvedovsku a Daniela Špinera,“ povedala umelecká riaditeľka festivalu a jeho zakladateľka Miroslava Kovářová.


Spoluprácu s ukrajinskými choreografkami začali organizátorky festivalu v rámcu série Dance On na prelome mája a júna tohto roku, kedy uviedli tvorbu jednej z nich ako aj tanečný film Antona Ovchinnkova. Na Ukrajinu vtedy venovali celý výťažok zo vstupného na predstavenia Dance On, vyše 1300 eur. Iryna Plotnikova je choreografka a tanečná pedagogička, kurátorka vzdelávacích kurzov pre tanečníkov, choreografov a pedagógov na Ukrajine. Je vedúcou pedagogičkou v tanečnej škole Totem v Kyjeve. Pôsobila ako režisérka a choreografka v divadlách na Ukrajine. Vytvorila viac ako 300 tanečných miniatúr, je držiteľkou viacerých ocenení. Anastasia Kuzmichova je choreografka, tanečnica a pedagogička. Vyučovala v štúdiách Freedance, Dance Republic a ako tanečnica spolupracovala na viacerých projektoch. Ich choreografie sú na programe 15. októbra 2022 o 17.00 hod. v Galérii mesta Bratislavy – Mirbachovom paláci. 


Prezentačný formát PechaKucha Night Bratislava predstavuje kontinuálne od roku 2008 autorskú tvorbu kreatívnych profesionálov a profesionálok rôznych umeleckých sfér. „Napriek našej dlhodobej ambícii prekračovať a konfrontovať rámce umeleckých disciplín, sme až vďaka unikátnej spolupráci s festivalom Bratislava v pohybe, mali možnosť naplno poskytnúť priestor súčasnému tancu a jeho rozmanitým polohám a presahom,“ povedala koordinátorka PechaKucha Night Bratislava, Katarína Karafová. 51. edícia PKN s podtitulom Dimenzie pohybu je na programe festivalu 19. októbra 2022 v Novej Cvernovke.


14. a 17. októbra 2022 sa na pôde VŠMU uskutočnia dva workshopy, prvý bude viesť Martin Kilvády, ktorý robí nepretržitý pohybový výskum a vyučuje už viac ako 25 rokov a druhý Roni Chadash z Izraela. Choreografka a tanečnica rozvíja svoj jedinečný pohybový jazyk a prezentuje svoju tvorbu v Izraeli aj v zahraničí, divákom Bratislavy v pohybe sa predstavila minulý rok so svojim duetom Body #1, tento rok ju uvidíme v predstavení Niva Sheinfelda a Orena Laora Art Attack. Vo svojom pohybovom výskume neustále hľadá inštinktívne, emocionálne a surové motívy pohybu.


Festival Bratislava v pohybe 2022 sa začal 4. októbra, väčšiu časť Hlavného programu má ešte len pred sebou. Jedným z reprezentantov izraelského súčasného tanca, na ktorý sa tohto roku zameriava dramaturgia festivalu, je oslava tanca, hudby a inšpirujúcich myšlienok osobností 20. storočia – Art Attack tvorivej dvojice Niv Sheinfeld & Oren Laor. V Štúdiu SND vystúpia dvakrát, 17. a 18. októbra 2022 o 20.00 hod.

Trailer Art Attack:

Trailer festivalu: 

Hlavný aj Sprievodný program festivalu je zverejnený aj na webovej stránke www.abp.sk, vstupenky sa dajú zakúpiť na stránke www.abp.sk alebo https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/bratislava-v-pohybe-2022/.        

Asociácia Bratislava v pohybe je občianske združenie pracujúce v oblasti profesionálneho rozvoja súčasného tanca. Hlavnou aktivitou ABP je organizácia medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe, jeho 26. ročník sa uskutoční v októbri 2022. Okrem predstavení festival prináša sprievodný program aktivizujúci komunitu a širokému spektru publika približuje súčasný tanec jeho uvádzaním vo verejnom priestore mesta. ABP reprezentuje slovenské tanečné umenie v medzinárodnom kontexte a rozvíja medzinárodnú spoluprácu.

 

Zdroj: TS Zuzana Golianová, Mediálna podpora festivalu Bratislava v pohybe, upravila redakcia mojakultura.sk             

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno