Slovenský tenor s peknou tónovou kultúrou, odborník na slovanský, ruský a francúzsky repertoár. Okrem opernej tvorby je aj plodným koncertným umelcom a spieval s mnohými renomovanými orchestrami. Účinkoval na mnohých domácich a zahraničných koncertoch a bol stálym hosťom na festivale Viva il Canto v poľskom Czeszyne a na medzinárodnom festivale v maďarskom Šoproni. Jeho koncertný repertoár zahŕňa Glagolskú omšu, Pucciniho Messa di Gloria, Mozartovo Requiem a omše, ako aj Beethovenovu 9. symfóniu. Spieval na galakoncerte s Jelenou Obraztsovou a Petrom Dvorským a koncertné vystúpenia ho zaviedli aj do Japonska, na Maltu a do Rigy.

Po ukončení gymnázia študoval spev na konzervatóriu v Košiciach a Akadémii umení v Banskej Bystrici u prof. Evy Blahovej. Absolvoval majstrovské spevácke kurzy u Petra Dvorského, Ryszarda Karczykowského, Dagmar Livorovej, Imre Gabrielly, Vladimíra Chmela a Astrei Amaduzzi. V roku 2006 sa stal víťazom medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave, v roku 2008 semifinalistom Belvedere Singing Competition vo Viedni. K jeho ďalším úspechom patrilo udelenie Ceny Literárneho fondu za stvárnenie postavy Princa v Dvořákovej Rusalke, za rolu Pinkertona v Pucciniho opere Madama Butterfly a tiež za Lacu v Její pastorkyni Leoša Janáčka.


Peter Berger ako Werther v rovnomennej opere Julesa Masseneta v Štátnom divadle Košice. Foto: Joseph Marčinský

V októbri 2007 Peter Berger debutoval v Slovenskom národnom divadle v Bratislave ako Pinkerton v Pucciniho opere Madama Butterfly pod taktovkou dirigenta Olivera Dohnányiho v réžii svetoznámeho operného režiséra Petra Konwitschného. Účinkuje nielen v českých a slovenských divadlách, ale podieľal sa aj na inscenáciách vo svetových operných domoch, ako napr. Bolshoi Teatr v Moskve, Beijing opera v Pekingu, Teatr Wielki vo Varšave, Teatro dell Opera v Ríme, Teatro Massimo v Palerme, Teatro Regio v Turíne, Royal Opera House v Maskate, National Theatre v Tokiu, Teatro Municipal v Čile, Welsh National Opera v Cardiffe, Národné divadlo v Splite, Dánska opera v Aarhuse, participoval na významných medzinárodných festivaloch ako Glyndebourne či Wexford.


Antonín Dvořák – Rusalka. Foto: Zdenko Hanout

Od roku 2008 úzko spolupracuje s Janáčkovou operou v Brne a pražským Národným divadlom, kde stvárňuje viacero významných repertoárových postáv. Vo svete je vyhľadávaným interpretom českého romantického repertoáru. Podieľal sa na operných inscenáciách v réžii umelcov ako Robert Carsen, Calixto Bieito, Arnaud Bernard, Jiří Heřman, Paul Curran a Hugo de Anna, Stephen Medcalf, Willy Decker, Marek Weiss, Michael Gieleta. V tejto sezóne ho čaká spolupráca s režisérmi Davidom Pountneym a Davidom Radokom. Peter Berger spolupracuje s poprednými českými a zahraničnými orchestrami, medzi jeho najvýznamnejšie koncertné a javiskové vystúpenia patrí galakoncert s Jelenou Obrazcovou, Petrom Dvorským, Editou Gruberovou, Evou Urbanovou, Gabrielou Beňačkovou, Karitou Mattila, tiež koncerty na Malte, v Japonsku, Dánsku, Španielsku, Lotyšsku, Maďarsku, Tokiu, Hongkongu a Pekingu.


Predstavil sa pod taktovkou dirigentských osobností ako Tomáš Hanus, Jakub Hrůša, Jaroslav Kyzlink, Leoš Svárovský, Ondrej Lenárd, Iván Fischer, Manfred Honeck, Ion Marin, Mark Elder, Konstantin Chudovsky, Łukasz Borowicz, Fridrich Heider, Gabriele Ferro, Giacomo Sagripanti a mnoho ďalších.


 

Zdroj: Martin Kelemen, dramaturg SOSR, upravila a doplnila redakcia mojakultura.sk

Titulná foto: Marek Olbrzymek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno