Múzeá a galérie na celom Slovensku otvoria svoje brány počas noci. Výstavy a expozície v niektorých múzeách a galériách si vzhľadom na súčasnú situáciu môžete pozrieť aj z pohodlia domova online. Organizátori však pripravili v súvislosti s uvoľňovaním opatrení aj podujatia aj pre verejnosť, dokonca aj koncerty.


Múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme.


Rozhodnutie o Medzinárodnom dni múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Z toho istého cieľa, vychádzajúc z tradícií a skúsenosti Medzinárodného dňa múzeí, vychádzala aj francúzska iniciatíva pred štyrmi rokmi pri iniciovaní Noci múzeí a galérií.




Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách.


Kam sa vybrať v Bratislave:

  • Miesta: Bibiana, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Múzeum mesta Bratislavy, Galéria mesta Bratislavy a iné.
  • Vstupné: So zakúpenou vstupenkou v hodnote 3 € v prvom navštívenom múzeu/galérii môžete pokračovať do viac ako 50 ďalších až do 24:00. Deti do 10 rokov a držitelia preukazu ZŤP majú vstup zadarmo.
  • Kompletný zoznam múzeí a galérií a podrobný program v Bratislave nájdete TUhttps://www.nmag.sk/category/bratislavsky-kraj/bratislava/

Galéria pre deti – Bibiana pripravila online videá, v ktorých ukazuje svoje hlavné programy aktivity, ktoré už roky približujú umenie deťom. Múzeum petržalského opevnenia – Bunker B-S 4 a Súkromné vojenské múzeum B-S 6 Vrba ponúkajú prehliadky interiérov, exteriéru a návštevníkom online, ako aj krátke videá o svojej činnosti. Virtuálna prehliadka výstavy Múzea školstva a pedagogiky predstaví Fenomén spolupráce s Ateliérom reštaurovania výtvarných diel. Galéria mesta Bratislavy vo svojich expozíciách v Mirbachovom a Pálffyho paláci privíta návštevníkov a tí, ktorí do galérie nakuknú len online, sa môžu cítiť ako Výtvarný turista či poslať virtuálnu pohľadnicu z výstavy Edmund Gwerk. Videá z výstav s kusthistorickym výkladom ponúka Galéria Nedbalka a seminár Podnikáme umením – ako sa uživiť vlastnou tvorbou uvidíte online z Galérie Umelka. Múzeum divadelného ústavu pripravilo online program Divadelné prechádzky desiatimi mestami Slovenska! Múzeum polície po prvýkrát na podujatí sprístupní svoje expozícia a prináša opäť virtuálne listovanie žandárskymi príbehmi v dobových časopisoch. Múzeum mesta Bratislavy premietne dokumentárne filmy Na slovíčko s kurátorom a predstaví tvorivý proces vzniku výstav.

Prezentačný a vzdelávací portál Slovakiana pri príležitosti výročia ukončenia II. sv. vojny prezentuje kolekcie zo zbierok múzeí a galérií a virtuálne výstavy o rasovej nenávisti po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Nový výstavný cyklus Slovenskej národnej galérie Vo výklade, bude vo verejnom priestore predstavovať diela vizuálneho umenia, reagujúce na aktuálne otázky súčasného spoločenského života. Slovenské centrum dizajnu sprístupní znovuotvorenú výstavu Slovenské múzeum dizajnu – 100 rokov dizajnu a novú výstavu 2 x Polonský v Galérii dizajnu Satelit. STM-Múzeum dopravy pozýva na výstavu Volkswagen už 30 rokov „Made in Slovakia“. Stredoeurópsky dom fotografie premietne online program Aktuálne výstavy v SEDF a Univerzitná knižnica v Bratislave otvorí výstavu pri príležitosti Roku slovenského divadla Za oponou času. Bratislavské divadlá v archívnych dokumentoch. Ústredie ľudovej umeleckej výroby prezenčne aj virtuálne ponúka pestrý program pre malých aj veľkých návštevníkov, v ktorom pútavou formou predstaví ľudové remeslá. Vodárenské múzeum BVS okrem videí o histórii vodárenstva a vodných zdrojov pozýva prevetrať sa do krásnej vodárenskej záhrady. 

Tip redakcie: Ak chcete spojiť pekný kultúrny zážitok s prehliadkou múzeí v Bratislave, vrelo odporúčame sobotňajší komorný koncert Spomienka na Amadea v Apponyi paláci o 18:00. Ak máte záujem, stačí si rezervovať miesto na email : martina.pavlikanova@gmail.com, nakoľko v krásnej rokokovej sále je obmedzená kapacita. V podaní hudobníkov Hilaris Chamber Orchestra, Alana Vizváryho, Anežky Kara, Ľudovíta Karu a Kataríny Zajacovej, si budete môcť vypočuť Mozartove diela pre sláčikové kvartetá. Vstupenky v hodnote 3 eurá platia aj na expozície do bratislavských múzeí v rámci Noci múzeí a galérií. Jedinou podmienkou je preukázanie sa platným AG alebo  PCR testom.

Zaujímavý program v ďalších mestách na Slovensku:

Geopark Karpaty pripravil Život pod zemou, ako virtuálnu prehliadku z pripravovanej expozície v priestoroch štôlne Budúcnosť. Miniexpozícia ťažby a spracovania bridlice v Marianke sprostredkuje online vysielanie Banské expozície v Malých Karpatoch. Predaj pamätnej eurobankovky s motívom múzea a niekoľko virtuálnych prehliadok ponúka návštevníkom Malokarpatské múzeum v Pezinku. Mestské múzeum Pezinok pre návštevníkov sprístupní výstavu Petera Konečného Minimal.

MCK Malacky na Záhorí pozýva na prehliadku Múzea M. Tillnera, Galérie MCK Malacky a krypty pod františkánkym kostolom. Habánske múzeum Veľké Leváre pozýva na prehliadky Habánskeho dvora pre menšie skupiny návštevníkov. Kunsthalle Bratislava pripravilo online aj prezenčné rodinné aktivity v podobe participatívnych hier s kresbou.

Program múzeí Slovenského národného múzea môžete rovnako sledovať z pohodlia domova, alebo sa vybrať zhliadnuť výstavy, ktoré boli ešte donedávna pre návštevníkov uzavreté. Prírodovedné múzeum prezentuje výstavu fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka a k nej sprievodný program formou videodebát s odborníkmi o stave prírodného a kultúrneho dedičstva na Slovensku. Historické múzeu s potešením opäť sprístupňuje výstavy, napr. Trianon – Zrod novej hranice či Divadelné storočie a návštevníkov prevedie aj po areáli svojho sídla – Bratislavského hradu. S lišiakom Žigom si deti overia vedomosti v kvíze Ako dobre poznáš najstaršie Dejiny Slovenska? V Hudobnom múzeu bude možné nahliadnuť do online putovnej výstavy Pripraviť sa, poklad, štart! Putovanie za hodnotami či započúvať sa v kaštieli Dolná Krupá do historiek o famóznom L. v. Beethovenovi pri Nočnom čítaní pod hviezdami. Archeologické múzeum na podujatie nakrútilo snímok Otázky pre archeológov, kde archeológovia odpovedajú na zaujímavé otázky svojich návštevníkov. Múzeum kultúry karpatských Nemcov si pripravilo vedomostné kvízy o Karpatských Nemcoch. Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku okrem prezenčných prehliadok výstav, expozícií a prezentácie nového vydania slovenského prekladu diela Imre Madácha: Tragédia človeka pozýva aj na virtuálny program. Múzeum židovskej kultúry bude v sobotu otvorené len pre online návštevníkov, pre ktorých premietne dokumenty k výstave o Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnom.

Všetkým, ktorých zaujíma problematika židovskej kultúry múzeum predstaví Kreatívneho sprievodcu SNM – MŽK. Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku premietne videá s tematikou stálej expozície a predchádzajúcich podujatiach Noci múzeí a galérií. Múzeum kultúry Ľudovíta Štúra v Modre pozýva do svojich výstavných priestorov a v prípade pekného počasia predvedie ukážky vyšívania. Múzeum Červený Kameň sa bude prezentovať virtuálne, prostredníctvom 2 krátkometrážnych videí na pomedzí historického príbehu a dokumentu.

V Múzeu Slovenských národných rád sa možno sústrediť na problematiku kníhtlačiarstva prostredníctvom výstavy Pocta Pažickému a sprievodných podujatí k nej. Celkom novú expozíciu M. R. Štefánik. Generál – Osloboditeľ uvidia návštevníci v Štefánikovom rodnom dome na Košariskách. Pre návštevníka je okrem stálej expozície pripravená menná výstava Pocta Pažickému, ktorá zachytáva dejiny kníhtlače od Gutenberga po 20. storočie. Návštevník sa tu nielen dozvie o osudoch slovenských tlačiarov a tlačiarní, ale cez spôsob vystavenie exponátov, pracovné listy či kvízy nazrie aj do tlačiarenských techník a spôsobov tlače v minulosti. Výstava zároveň ponúka unikátny exponát z depozitára Múzea SNR, ktorým je Melantrichova biblia z roku 1577.

Nová expozícia bola pre verejnosť otvorená k 102. výročiu tragickej smrti gen. Štefánika 4. mája 2021. Expozícia ponúka množstvo doteraz nevystavovaných exponátov, ako aj moderné prvky múzejnej prezentácie. Jej návštevník sa ocitne v Štefánikovom rodnom dome, jeho parížskom byte i v exotických krajinách, ktoré ako astronóm precestoval, pričom mu bude odhalené celé spektrum Štefánikových záľub, zásluh a schopností. Prostredníctvom kvízu a interaktívnej časti expozície budete môcť nahliadnuť aj do životov významných osobností, ktoré sa stretli so Štefánikom. Múzeum M. R. Štefánika bude počas Noci múzeí a galérií 15. mája otvorené v čase od 11.00 do 19:00 (s posledným vstupom o 17:30).

V Múzeu Bojnice čakajú na prehliadkovej trase zámku rôzne zaujímavosti a novinky. Múzeá v Martine ponúkajú online videodokumenty k aktuálnym výstavám. Hostia uvidia naživo reštaurovanie zbierkového predmetu a 360 stupňové video o neprístupných priestoroch Bojnického zámku. Virtuálny program Múzea bábkarskych kultúr a hračiek ponúka príbeh O tvrdohlavej princeznej a Jankovi Valibukovi či netradičnú prehliadku hradu s archeologičkou Hradné múry – nemí svedkovia dôb minulých. Múzeum Betliar pripravilo večerné prehliadky kaštieľa. Spišské múzeum pokračuje v v online propagácii výstavy IN NOMINE CIVITATI LEUTCHA…, Múzeum ukrajinskej kultúry sprístupní svoje expozície vrátane múze v prírode vo Svidníku a návštevníkov zaujme aj videodokumentom „Ide svaďbazhory, nakryvajte stoly…“ o jednej z najdôležitejších udalostí v živote človeka – svadby. Múzeum rusínskej kultúry v Prešove si okrem iného pripravilo program o najstaršej histórii divadla A. Duchnoviča.

Spoluorganizátor podujatia Zväz múzeí na Slovensku koordinuje múzeá a galérie z ďalších častí Slovenska. Pre tohtoročný XVII. ročník sústredili jeho koordinátori program z približne zo 70 zbierkotvorných inštitúcií. Ide rovnako o prezenčné prehliadky múzeí a galérií, ako aj bohatý online program pre virtuálnych návštevníkov. „Noc múzeí a galérií 2021 sa opäť koná v tieni pandémie, ale aj túto situáciu múzejníci a galeristi zvládli a pre návštevníkov pripravili zaujímavý program – prehliadky, sprievody, hry, kvízy, prezentácie kníh a pod., a tak je na čo sa tešiť“, dodala Františka Marcinová, predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku.

V západnej časti Slovenska v Energolande Mochovce prezentujú virtuálnu prehliadku Energolandu, video a kvíz o uhlíkovej stope. Tribečské múzeum v Topoľčanoch pripravilo program pre deti „Mechúrik Koščúrik s kamarátmi na potulkách po múzeu“ a výstavu Čriepky času k 60. výročiu založenia múzea. Vojenské historické múzeum (Piešťany, Svidník) prostredníctvom E-bádateľne predstaví prezentáciu zbierkového fondu a veľkorozmerných zbierkových predmetov VHÚ VHM.

Na strednom Slovensku v Múzeu SNP je pripravený Sprievodca pre rodiny s deťmi v expozícii v Pamätníku SNP a virtuálna prehliadku výstavy SNP 1944. NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pozýva na Expozíciu Líce a rub peňazí – predstavenie novej knihy „Kremnickí renesanční medailéri 16. storočia,
virtuálne prehliadky a krátke videá o múzeu. Noc plná čítania príbehov z knihy Hrôzostrašné rozprávky sa koná v Rosenfeldovom paláci v Žiline. Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica pripravilo Príbeh striebornej licencie ako zážitkovú rodinnú hru.

Na východe krajiny v Steelparku, Kasárne/KulturparkK13, Košice sprístupnenia expozície Steelpark a detskú výstavu Veže do neba. Šarišská galéria v Prešove ponúka komentované prehliadky výstav, virtuálny program: Divadlo Portál – Rozprávkový hrniec, z pokladov ŠG, Ako ožíva obraz – reštaurovanie obrazov. Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice – Galéria ÚĽUV pozýva na výstavu Srdcom zdobené, ktorá predstavuje variabilitu ornamentov predmetov tradičnej ľudovej kultúry a online prezentáciu k výstave. Podtatranské múzeum v Poprade prezentuje ukážky práce popradského rezbára Antona Budzáka, tvorivé dielne pre deti „Dreviny okolo nás“, krst knihy rezbára Milana Bocka „Rozhovory s drevom“ a komentované prehliadky. Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom je prehliadka areálu expozície spojená s odborným lektorským výkladom, on-line prezentácia výstav a projektov v rámci projektu Múzeum na doma. Ľubovnianske múzeum – Hrad v Starej Ľubovni odvysiela online televízny kanál – Hrad a skanzen, Diablova skala, Sisa Sklovská na hrade Ľubovňa, a usporiada nočnú prehliadku hradu.  

Múzeum v Kežmarku bude ponúkať prezentácie pri príležitosti 90. výročia vzniku Múzea v Kežmarku, sériu prednášok – Keď chceš spať sladko, umy sa krátko, Mágia party, povinnosť čepca. V Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove si bude možné pozrieť výstavu Terakotová armáda. Východoslovenské  múzeum v Košiciach prezradí detaily zo života košických katov a Múzeum špeciálneho školstva v Levoči ukáže napríklad, Ako čítal malý Louis, Neposlušné písmenká v dlani; programy Posunkuj a rozpráv aj sa s nepočujúcimi; Kde býva nezbedné prasiatko; Zoznám sa s roztopašnou Helenkou a ďalšie. Program Noci múzeí a galérií 2021 pre celé Slovensko nájdete na webových stránkach www.nmag.sk. Program múzeí a galérií Bratislavského kraja a múzeí SNM na nmag.snm.sk

 

Zdroj informácií: Noc múzeí a galérií – spracovala redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: nmag.sk, nedbalka.sk, HCO

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno