Zimná Noc Architektúry sa uskutoční vo štvrtok, 16.1.2020 od 17.00 v priestoroch Fakulty Architektúry STU v Bratislave.


Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FA STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby veľkého spektra projektov vytvorených za posledný semester.


PROGRAM


Tohtoročná Zimná edícia Noci architektúry svojím bohatým celovečerným programom odštartuje 4-dňový PRIESKUM na FA STU. Premiéru má taktiež výstava VERTIKÁLNYCH ATELIÉROV, ktoré predstavia mnoho rôznorodých ateliérových tém, s ktorými sa v tomto semestri študenti architektúry a urbanizmu popasovali vo väčších ucelených skupinách.


15 – MINÚTOVKY (18:00 – 18:45)
Okrem veľkej výstavy si budete môcť tradične pozrieť taktiež krátky prednáškový formát, kde vám predstaví svoje fungovanie, ciele a kľúčové nástroje Metropolitný inštitút Bratislavy: Peter Lényi a Ján Mazúr. Ďalšiu 15-minútovku vám odprezentuje Oľga Miháliková zo Slovenskej komory architektov v rámci témy zahraničného štúdia a následne jeho využitia a platnosti na Slovensku. V tretej prednáške sa vám predstaví hlavný partner Noci Architektúry – spoločnosť CORWIN, kde vám Samuel Csáder a Filip Gulan porozprávajú o svojej filozofii a témach, ktorými sa ako developer intenzívne zaoberá.

DESIGN STAGE na Noci Architektúry (17:00 – 22:00)
DESIGN STAGE je tradičný pravidelný formát prezentácie Ústavu dizajnu na celofakultom podujatí Noc Architektúry, ktorý nielen predstavuje najnovšie práce súčasných študentov – prostredníctvom akcie DESIGN STUBA prezentuje aktuálne výskumné projekty a udržiava kontakt s absolventami, ktorý sa úspešne uplatnili v praxi.
Na -1 poschodí FA STU a v priestoroch Starej kotolne sa môžete tešiť na diskusiu
Pechtle Mechtle o VR,dizajnérske 15-minútovky ako: Design story: Od priemyselného dizajnu k UX / Barbora Ondrek, Nové nástroje dizajnérskej tvorby / Filip Maukš, Multidisciplinárna spolupráca s YIT: Living 2050 / Zuzana Turlíková, Veronika Nekolová.

V neposlednom rade sa môžete tešiť na výstavu BEST OF – výber prác študentov dizajnu za uplynulý zimný semester.

IKONY III – IĽJA SKOČEK (19:00 – 19:30)
Na Noci Architektúry sa taktiež predstaví ďalší film z pripravovanej dokumentárnej série IKONY, tento krát o architektovi Iľjovi Skočekovi. Architekt Skoček patrí profesne i osobnostne k najvýraznejším osobnostiam slovenskej povojnovej moderny. Ako člen tvorivého kolektívu Konček-Skoček-Titl, familiárne známym ako „Lordi“, sa desaťročia podielal na tvorbe novej Bratislavy i Slovenska. Najzásadnejšou stavbou architekta i trojčlenného kolektívu je Dom odborov Istropolis, ktorého budúcnosť je momentálne viac než neistá.

Vyhlásenie výsledkov CENA CHEDDAR (20:00 – 20:30)
Aj tento rok bude tradične hodnotiť všetky vystavené ateliérové práce z posledného semestra nezávislá porota zložená z architektov, urbanistov a dizajnérov z praxe mienkotvorných slovenských aj zahraničných ateliérov.

Najlepšie projekty v kategóriách – architektúra, urbanizmus a dizajn vyhodnotí porota na základe spoločnej diskusie deň pred Nocou Architektúry.

NP2F ARCHITECTES (FR) (20:30 – 21:30) Zimnú edíciu zavŕšia prednáškou svojej tvorby francúzski architekti NP2F z Paríža. NP2F je ateliér reprezentujúci progresívnu mladú generáciu architektov nového smeru francúzskej scény.

Team zložený z 12 členov, pôsobiaci v Paríži a v Nice založili v roku 2009 štvorica mladých architektov Francois Chas, Nicolas Guérin, Fabrice Long a Paul Maître-Devallon.

NP2F sa opiera o niekoľko základných bodov: architektúra nemôže byť presná ani ideologická veda. Prax architektúry je otvorený proces, poznačený neustálym výskumom a interpretáciou, myšlienkami a hypotézami o javoch, ktoré nás obklopujú. Každý riadok, každú skicu v priestore formuje dialóg v ateliéri: konsenzus neznamená kompromis.

„V procese tvorby sa neustále nachádzame medzi fenomenologickým a dokonca intuitívnym prístupom a referenčnou kultúrnou ambíciou, ktorá vytvára podmienky na abstraktnejšie usporiadanie priestoru.”

Svojou tvorbou sa zásluhovali o viacero prestížnych medzinárodných ocenení.

AFTERPARTY (22:00 – 5:00) Noc Architektúry ako oficiálnou bránou do prieskumu FA STU presunie svoj program do centra starého mesta na afterparty v priestoroch FUGA.

Zdroj: Fakulta architektúry STU

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno