LITA, autorská spoločnosť už šiestykrát prináša autorský novoročný pozdrav. V rámci projektu Nový rok so slovenským umením ho tentoraz výnimočne vytvorila dvojica autorov z rôznych umeleckých odvetví – spisovateľka Dominika Moravčíková a interdisciplinárny umelec Jan Durina. Vo svojom diele sa zamýšľajú nad tým, či má umenie silu niečo zmeniť.

Od roku 2018 LITA každoročne oslovuje vybrané autorky a autorov s ponukou vytvoriť novoročný pozdrav, ktorý upozorňuje na domácu tvorbu. Každý rok je pozdrav venovaný jednej z oblastí tvorby v pôsobnosti LITA. PF 2024 je prvýkrát v histórii projektu dialógom hneď dvoch druhov umenia – literatúry a fotografie. Dielo s názvom tvorba nemá krv spája báseň Dominiky Moravčíkovej a fotografiu Jana Durinu.


V čom spočíva sila umenia?

Pri sledovaní vývoja svetových udalostí v posledných rokoch, či už ide o klimatickú krízu, vojnové konflikty alebo všeobecné ochladenie medziľudských vzťahov, často pochybujeme, či dokážeme ovplyvniť dianie okolo nás. Podobný skeptický pocit vyjadruje aj Dominika Moravčíková v básni, ktorú vytvorila pre náš novoročný pozdrav. Pri týchto úvahách však vychádza z pozície literárnej autorky a vzťahuje ich na oblasť umeleckej tvorby. Umenie nemá silu odstrániť nespravodlivosť, nerovnosť a násilie. Tvorba nekrváca, teda nemôže byť telom, ktoré dokáže niečo vybojovať, píše Moravčíková v sprievodnom texte k dielu.


V Durinovej fotografii, ktorá sa v diele prepája s básňou, sa tieto témy zrkadlia, zároveň však fotka nabáda k vlastnej, otvorenej interpretácii. „Vybraná fotografia môže zobrazovať ,bezkrvné telo básnickej entity, padnutý pamätník alebo zrkadlo: odraz alebo odtlačok toho, kto sa pozerá,“ píše o nej Moravčíková.


Už počas pandémie museli umelkyne a umelci čeliť spochybňovaniu hodnoty svojej tvorby. Keď sa zdalo, že tvrdenia o zbytočnosti kreatívnej práce s odznením koronakrízy ustúpili, prichádzajú ďalšie výzvy, ako výroky súčasných politikov o (ne)vhodnosti niektorých umeleckých diel. Nie je preto prekvapivé, že medzi autorkami a autormi narastá pocit skepsy.


Napriek tomu slovenské tvorkyne a tvorcovia naďalej pokračujú vo svojej práci a svojimi dielami prispievajú k rozvoju a rozmanitosti našej kultúry. Aj Moravčíková v básni napriek všetkému vyjadruje nádej, že ak umenie môže vznikať v slobodných podmienkach, má silu sprostredkovať a „zreálňovať“ myšlienky, byť ich „nosičom či plavidlom“.

V tomto duchu pridala spisovateľka k prianiu LITA aj vlastné novoročné prianie: „Moje želanie autorkám a autorom pre rok 2024 je, aby tekutosť ich tvorivých aktivít slúžila účelom nosičstva a zreálňovania myšlienok a aby bola vždy odolná voči zneužitiu politickou mocou.“

Dominika Moravčíková a Jan Durina – spojila ich tvorba počas náročných kríz

Dominika Moravčíková (1992) je poetka, prozaička a muzikologička. Debutovala v roku 2020 zbierkou básní Deti Hamelnu (vydavateľstvo Skalná ruža), za ktorú získala Cenu Nadácie Tatra Banky 2021 v kategórii Mladý tvorca. O dva roky neskôr vydala prozaický debut s názvom Dom pre jeleňa (vydavateľstvo KK Bagala), s ktorým sa stala finalistkou súťaže Anasoft Litera 2022. Je tiež laureátkou Ceny Václava Buriana 2022 a víťazkou súťaží Poviedka 2019, Básne SK/CZ 2019. Vo svojej tvorbe sa sústreďuje na témy periférie, vylúčenia, tvorby mýtov a folklóru, hranice medzi ľudským a zvieracím bytím.

Jan Durina (1988) je interdisciplinárny umelec, performer a hudobný tvorca. Patrí k finalistom Ceny Oskára Čepana 2019 a v roku 2022 sa dostal do výberu umelcov a umelkýň európskej fotografickej platformy FUTURES. Má za sebou desiatky samostatných aj skupinových výstav na Slovensku, v Česku, Poľsku, Nemecku, Taliansku aj v Turecku. Jeho diela skúmajú otázky identity, zákutia ľudskej mysle a hraníc medzi svetom prírody a ľudského tela. 

Dvojica od roku 2021 pravidelne spolupracuje, najčastejšie počas Durinových výstav, pre ktoré Moravčíková píše poéziu ako súčasť intervencií do vizuálneho umenia. Prvýkrát ich paradoxne spojila práve koronakríza – v rámci projektu Bratislava BAK Summer Spring School spoločne vytvorili opernú prednášku („operatic lecture“) When All Weeping Dries ~* Listening for Generational Grief, ktorou reagovali na priame aj dlhodobejšie následky pandémie koronavírusu. S Janom máme za sebou spoločnú skúsenosť tvorby na viacerých projektoch v kontextoch náročných kríz ostatných rokov. Inšpiruje ma ako autor, ktorého tvorba spája krehkosť, odvahu, úprimnosť a bohatú spoluprácu s inými, hovorí Moravčíková. Naposledy v roku 2022 pre Durinovu výstavu Racing Thoughts v košickej Tabačke vytvorila Moravčíková básnický súbor s názvom The Question of Scale. V diele pre našu tohtoročnú PF sa v dialógu stretáva Moravčíkovej báseň a Durinova fotografia.

Nový rok so slovenským umením pokračuje už šiestym autorským pozdravom

Dielo, ktoré prepája báseň Dominiky Moravčíkovej s fotografiou Jana Durinu, je už šiestym v sérii Nový rok so slovenským umením. S ponukou vytvoriť dielo pre novoročný pozdrav LITA každoročne oslovuje slovenské autorky a autorov z oblastí tvorby, ktorým sa venuje. Pozdravy následne putujú poštou nielen k jednotlivcom a organizáciám na Slovensko, ale aj k partnerom LITA do zahraničia, ktorí tak dostávajú každoročne ochutnávku domácej tvorby v tejto nekonvenčnej podobe.

„Projekt Nový rok so slovenským umením sa spočiatku zameriaval na umelecké oblasti, ktorým sa v LITA venujeme, iba jednotlivo. Tentoraz v rámci neho prichádza prvá spolupráca autorky a autora z rôznych umeleckých odvetví, čo ma veľmi teší. Práve takéto spolupráce sú znakom zdravého umeleckého prostredia, v ktorom sa tvorcovia navzájom inšpirujú a obohacujú. Dielo Dominiky Moravčíkovej a Jana Durinu otvorene hovorí o skepse autoriek a autorov, ktorá je v súčasnosti pochopiteľná. O to viac si ceníme, že to umelkyne a umelci nevzdávajú a snažíme sa dať im najavo, že ich tvorba má zmysel a je pre našu spoločnosť potrebná a dôležitá,“ komentuje riaditeľka LITA Jana Vozárová.

Séria Nový rok so slovenským umením vznikla v LITA v roku 2018. Tematický pozdrav, ktorý v rámci nej slovenské autorky a autori každoročne vytvárajú, sa vždy zameriava na oblasti v pôsobnosti LITA – literatúra, divadlo, audiovízia a výtvarné umenie.

  • PF 2019 – Nový rok so slovenským výtvarným umením – vizuálny umelec Martin Derner vytvoril objekt vyrobený z kníh s titulom Detektívka I.
  • PF 2020 – Nový rok so slovenským divadlom – divadelná režisérka Júlia Rázusová skartovala stranu z režijnej knihy (teda textovej predlohy inscenácie s poznámkami režisérky), dielo nesie názov AKT I. Skartovanie režijnej knihy
  • PF 2021 – Nový rok so slovenskou literatúrou – neurónová sieť Liza Gennart – poetický experiment hudobníka Ľubomíra Panáka a poetky Zuzany Husárovej – napísala báseň s názvom Písať
  • PF 2022 – Nový rok so slovenským filmom – režisér animovaných filmov Martin Smatana vytvoril textilný obraz Domáce kino
  • PF 2023 – Nový rok so slovenskou fotografiou – fotograf Ján Viazanička vytvoril formou fotografickej koláže dielo Rozdelená spoločnosť

Novoročný pozdrav dostávajú poštou partneri LITA na Slovensku a v zahraničí, vrátane autorských organizácií a agentúr po celom svete. Verejnosť si ho môže pozrieť na webovej stránke, Facebooku a Instagrame LITA.

Zdroj: TS LITA, autorská spoločnosť – Lucia Lejková
Autor foto: Jan Durina, Tibor Czitó

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno