Maratón argentínskeho tanga si už aj v našich podmienkach postupne vykreoval etablované miesto atraktívne aj pre medzinárodnú tango komunitu. Tohtoročný tango maratón organizovaný opäť občianskym združením TangoVida sa koná v týchto dňoch až do 30. januára 2023.

Január nie je len mesiacom predsavzatí ako zhodiť vianočné kilá, niečo prestať, alebo začať, zmeniť, prehodnotiť, nie je to len čas na detoxikáciu tela a meditatívne nastavenie mysle, ale aj podvedomá príprava na plesovú sezónu a iné kultúrne záväzky. Divadlá, galérie, festivaly, koncerty a rôzne platformy kultúry a umenia sa pretekajú vo svojich dramaturgických plánoch plných entuziazmu o umelecky atraktívne projekty v boji o návštevníka. Okrem verejne známych národných scén, kultúrnych domov a periodických populárnych festivalov hudby a tanca sa v Bratislave už dlhšie profiluje (možno menej známa) tanečná scéna zameraná výlučne na argentínske tango.


Hoci v medzinárodných súvislostiach sa (predovšetkým po pandémii) doslova predháňajú jednotlivé krajiny v organizovaní podujatí v tomto smere, Bratislava má na tango „mape“ sveta už niekoľko rokov zapichnutý svoj inšpiratívny imaginárny špendlík. Jednou z atraktívnych akcií, ktorá sa spravidla zvykne konať v jarných dňoch, (ale tento rok ju organizátori presunuli na zimný mesiac), je maratón. V tango komunite je celkom jasné, keď sa vás niekto spýta, či idete na maratón, že v centre záujmu je maratón tanga. A hoci už leštím parket v ronde na „štekloch“ pár symbolických rokov, takmer vždy, keď vo svojom okolí spomeniem maratón, vyvolám desivý údiv na tvárach mojich kamarátov, ktorí sa na moment mylne domnievajú, že som sa na sklonku môjho antišportového nastavenia dala na štyridsaťdva kilometrovú makačku v teniskách, zatiaľ, čo majú problém ma vytiahnuť raz do roka na Železnú studničku. Existuje však aj tanečný maratón, ergo maratón argentínskeho tanga, ktorý si už aj v našich domácich podmienkach postupne vykreoval etablované miesto atraktívne aj pre medzinárodnú tango komunitu.


Tohtoročný tango maratón organizovaný opäť občianskym združením TangoVida sa bude konať od 26. do 30. januára 2023 a správne šípite, že sa bude takmer nepretržite päť dní tancovať. Tí, čo z rôznych kútov planéty pricestujú včas sa môžu hneď v prvý večer zahriať na tzv. „preparty“ v Kafé Scherz, rovnako, ako tí vytrvalci, ktorí ostanú až do konca maratónu ho môžu na rovnakom mieste na „afterparty“ uzavrieť. Verte, vytrvalcov tohto typu je pomerne dosť, ktorí ani po X hodinách na parkete vskutku dosť nemajú. Ostatné dni je možné zažiť sériu denných a večerných/nočných milong (tanečných večerov) už tradične koncentrovaných v charizmatickom V-Klube (pre Bratislavčanov tzv. kultové „Véčko“), ktoré spravuje Národné osvetové centrum.


V motivačnej ronde sa tento rok stretne stoosemdesiat tanečníkov a tanečníc (buďme presní – tanguerov a tangueriek) okrem Slovenska z dvadsiatich krajín, sú nimi Argentína, Rakúsko, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Spojené štáty americké, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Slovinsko, Švajčiarsko, Belgicko, Turecko, Ukrajina a Rusko. O hudobné Tango sety sa postarajú Dj (alebo lepšie v tomto prípade Tj) z Talianska (Francesco),  Turecka (Romo-Gogo), Francúzska (Asya), Srbska (Sonja), Rakúska (Magdalena) a Slovenska (Zuzana a Sir Mylosh). Registrácia na Tango maratón bola otvorená ešte počas minulého roka a uzavrela sa 22. januára, takže prihlásení tango chtiví už len odrátavajú hodiny, kým sa vrhnú do neznámych náručí. Špecifikom Tango maratónu je skutočnosť, že napriek kontinuálnemu tancovaniu nemá víťazov ani porazených, neudeľujú sa ceny ani kvetinové dary. Nepísaný víťaz je ten, kto si kvalitne zatancuje, cenou sa stane spontánne nájdená tá „správna“ náruč a darom sa javí samotný fakt, že do tango komunity nejakým spôsobom patríte. Tango maratón má svoje osobné úspechy (prípadne aj „pády“) jednotlivca. Deje sa nie len na parkete, ale predovšetkým v duši.


Iste, môžete namietať, že za argentínskym tangom sa cestuje do Buenos Aires a v istom zmysle budete mať aj pravdu. Ostatne za tangom sa cestuje do spektra rôznych krajín. Ale kým sa tam vyberieme (a tangueri a tanguerky to praktikujú často) je pozitívnou skutočnosťou, že Tango Argentino má svoju platformu aj v Bratislave, do ktorej pravidelne láka pozoruhodnú časť tanečného sveta.

Ak je január naozaj mesiacom predsavzatí, tak tancovať tango rozhodne patrí medzi tie prioritné a objatie, ktoré všetci prirodzene potrebujeme, je súčasťou jeho základnej výbavy. Objatie v tangu je totiž „povinné“. Bratislava na pár prapodivných zimných dní vygeneruje argentínsku vášeň. Ak chcete, môžete byť pri tom aj vy – priamo tu, v našom meste.  Stačí nabrať trochu odvahy a vyskúšať si verejne a legálne, elegantne a „doma“ nejakú tú cudziu náruč. Trebárs iba na dvanásť minút.

 

Barbara Brathová                       

Zdroj foto: Marta Kossakowska

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno