Krvák opernej literatúry Trubadúr v réžii Zeffirelliho v sieti Cinemax

Trubadúr patrí medzi jedny z najväčších tragédií vo svete opery. V hlavnej úlohe sa predstaví Anna Netrebko.


Inscenácia Franca Zeffirelliho s Annou Netrebko v hlavnej úlohe prináša príbeh o veľkej vášni, láske, nenávisti a pomste, ktorá vyústi do katastrofy epických rozmerov. Príbeh, pri ktorom i po 250 rokoch človeku behá mráz po chrbte, patrí medzi najhranejšie opery na svete.
Tento temný romantický príbeh zo stredovekého Španielska napísal Verdi v roku 1853. Autormi libreta sú Salvatore Cammarano a Leone Emmanuele Bardare, pričom Trubadúr je dodnes považovaný za jeden z najväčších „krvákov“ hudobnej literatúry a zároveň za jednu z najslávnejších opier v histórii.


Skladateľovi bola srdcu najbližšia postava cigánky Azuceny, ktorú v réžii legendárneho režiséra Zeffirelliho, stvárni mezzosopranistka Dolora Zajick, ktorá sa špecializuje na Verdiho repertoár. Z partu je to napokon aj citeľné – najmä v treťom dejstve jej dáva veľký priestor. Toto Verdiho dielo je v mnohom špecifické a potrápilo už mnoho režisérov, pretože nedokázali poňať operu dostatočne dramaticky (už samotná partitúra predurčuje operu na veľkú drámu). Opera si priam bytostne žiada štyri veľké hlasy, ktoré v spracovaní, ktoré už zajtra, 5, februára, ponúka sieť kín Cinemax, uvidíte v nasledovnom obsadení: ruská operná diva, ktorú netreba zvlášť predstavovať Anna Netrebko (Leonora), pôvodom azerbajdžanský tenorista, ktorý vyrastal v Baku a neskôr sa presťahoval do Talianska, spieval mnoho dôležitých úloh a dnes žije po boku Anny Netrebko – Yusif Eyvazov (Manrico), podmanivý lyrický bas, taliansky spevák Riccardo Fassi (Ferrando) či americká mezzosopranistka Dolora Zajick (Azucena).


A práve pri tejto speváčke sa musíme pristaviť. Nielen preto, že Dolora Zajick je v súčasnosti označovaná za jeden z „najväčších“ hlasov dnešnej doby, ale po skončení štúdií na Manhattan School of Music jej ponúkli angažmán v Opere v San Franciscu, kde debutovala práve rolou Azuceny v Trubadúrovi. Písal sa roku 1986 výkon, ktorý podala bol taký ohromujúci, že jej priniesol medzinárodný úspech.


Samozrejme, nemožno opomenúť ani dirigenta: orchester bude hrať pod taktovkou talianskeho maestra Piera Giorgio Morandiho, ktorý má s dielom Verdiho bohaté skúsenosti (či už ako interpret – hobojista alebo ako dirigent).

Trubadúr si vyžaduje azda zo všetkých Verdiho opier najšpecifickejší prístup k spracovaniu – naštudovanie partitúry, obsahu, no najmä vystihnutie dramatičnosti, ktorá sa v príbehu aj hudbe skrýva a ktorú treba príbehom aj réžiou vypovedať. Nezabúdajme však, že Zeffirelli, ktorý nás náhle opustil vlani (15. Júna 2019) a pre svet umenia to bol obrovský šok, bol výnimočný dramatik, ktorého zaučil do sveta réžie taliansky režisér Luchino Visconti. Už od roku 1950 sa venoval divadelnej réžii (činohra, opera) a začiatkom 60-tych rokov bol svetovo uznávanou osobnosťou. Bol majstrom – znalcom diel Shakespeara a dokázal dokonal pretaviť divadelné hry na filmové plátno.

Nenechajte si preto ujsť dielo plné dobrej hudby, kvalitných výkonov, veľkolepej réžie, nádherných kostýmov a nezabudnuteľnej atmosféry. A to všetko vo vysokom rozlíšení so špičkovou zvukovou technikou v pohodlí vášho kina!

Orig. názov: Il Trovatore
Žáner: Opera
Krajina: Taliansko
Réžia: Franco Zeffirelli
Hrajú: V hlavnej úlohe Anna Netrebko
Hudba: Giuseppe Verdi

Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete na nasledovnom linku: www.cine-max.sk. Operu Trubadúr si môžete pozrieť v sieti CINEMAX v mestách Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Martin, Nitra, Poprad, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina.

Zdroj: Cinemax – správa bola upravená a doplnená redakciou mojakultura.sk – Zuzana Vachová
Zdroj foto: Arena di Verona/ENNEVI

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno