Nový singel kapely Drť Uprostred tmy je titulnou piesňou k snímke Komúna. Film spracúva zabudnutý životný príbeh umelca, filozofa a politika Marcela Strýka, premietnutý do osobných tragédií i víťazstiev predstaviteľov košického undergroundu. Skladba Uprostred tmy je vyústením spolupráce skladateľa a lídra kapely Drť Miroslava Tótha s tvorcami filmu, ktorý bude mať premiéru v máji 2021.

Prvý album kapely Drť s názvom Puntičkár bol zhudobnením výrokov ex-šéfa ŠtB Alojza Lorenca. Album bol venovaný obetiam perzekúcií, represií a vrážd komunistického režimu. Tento rok je nominovaný na debut roka v Radio Head Awards 2020. Skladba Uprostred tmy vznikla zhudobnením textu Marcela Strýka, hlavného protagonistu filmu Komúna a vedúcu osobnosť košickej undergroundovej skupiny NACE. Drť sa po spracovaní myšlienok a textov Lorenca v tomto prípade obracia k opačnému brehu, a to na stranu  prenasledovaných. Na pozadí netradične pokojného speváckeho podania Michala Kaščáka v sprievode výbušného znenia kapely vzniká súzvuk odťažitého napätia v gradujúcej forme, tak príznačného vyznaniu Drte.


Hovorí svetlo, hovorí svetlo a prežiera nás tmouMarcel Strýko

Skladba prináša nadčasový pohľad na disidenta Strýka, ktorého Štátna bezpečnosť mnohonásobne vypočúvala. ŠtB vytvorila spis Komúna, do ktorého zaznamenávala informácie o ďalších ľuďoch z jeho blízkeho okolia. Text piesne obsahuje napríklad slová “Hovorí svetlo, hovorí svetlo a prežiera nás tmou, a má z toho radosť”. Prenáša nás do sveta, v ktorom myšlienkovo, filozoficky a aj nábožensky vyznávajúci protagonisti disentu boli v rozpore s vládnou mocou pred rokom 1989. Tá nakoniec úspešne prerušila činnosť disentu výsluchmi a zastrašovaním. Marcel Strýko ako kritik komunistického režimu zamieňa “tmu” za moc a “prežieranie svetlom” je každodenné vnucovanie pravdy v rozpore s realitou.

“Kulometný power jazz či propracovaný progresivní jazz; tu je hudba přímočará, se silou nesmlouvavých repetitivních postupů.” Jan Hocek / HISvoice

Klip k skladbe Uprostred tmy je filmovou kolážou archívnych materiálov, animácií a záberov z filmu Komúna. Autorsky sa na ňom podieľal kreatívny tím filmu Komúna –  režisér Jakub Julény, strihač Marek Bihuň a animátor Marián Vredík. Cover ku skladbe vytvorila grafička Tereza Maco.

Film Komúna vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu a Bratislavského samosprávneho kraja v koprodukcii HITCHHIKER Cinema, Rozhlas a televízia Slovenska a Backgroud Films; v partnerstve so Slovenskou sporiteľňou, a.s. Do distribúcie ho prinesie Asociácia slovenských filmových klubov 6. mája 2021.

Uprostred tmy

Text – Marcel Strýko

Hudba, saxofóny – Miroslav Tóth

Spev – Michal Kaščák

Klávesy – Lucia Chuťková

Gitara – Marek Buranovský

Elektrická basa – Márton Csernovszky

Bicie – Áron Porteleki


Label – Tothem records

Mix a master – Marek Buranovský

Nahrávanie zvuku – Zoltán Dávid Papp, Majo Džubák, Marek Buranovský, Miroslav Tóth 

Zdroj: TS Lucia Mandincová – Asociácia slovenských filmových klubov 


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno