Významný český výtvarník Josef Jelínek navrhol kostýmy do inscenácie opery Gaetana Donizettiho Maria Stuarda. Aktuálne obohatila repertoár Opery SND. Aj pri tejto príležitosti pripravilo SND výstavu fotografií z kostýmových výprav tohto svetovo uznávaného majstra, ktorý dlhé roky spolupracuje s našou prvou opernou i baletnou scénou.

Josef Jelínek navrhol kostýmy a niekedy i scénu do vyše 950 inscenácií v mnohých prestížnych divadlách sveta – okrem slovenských a českých napríklad v Monte Carle, Ľubľane, Leedse, Bergene, Seville, Buenos Aires, Santa Fé, Bombaji a ďalších.


Josef Jelínek

Určte si mnohí spomínajú aj na hudobné filmy Petra Weigla s jeho výrazným podielom.  Počas svojej bohatej kariéry sa k niektorým titulom vrátil aj viackrát, k rekordérom vraj patrí balet Márna opatrnosť. Do tohto titulu navrhol kostýmy do 12 inscenácií, okrem iných aj pre Balet SND. 


Márna opatrnosť (1977). Danica Pilzová, Zoltán Nagy (Líza,Kolas), foto Kamil Vyskočil

Josef Jelínek má blízko k Slovensku a k Bratislave zvlášť. Študoval na Divadelnej akadémii múzických umení/DAMU v Prahe a neskôr ho prof. Ladislav Vychodil, ktorý tam pôsobil ako vedúci katedry, prehovoril, aby pokračoval v štúdiu na Vysokej škole múzických  umení/VŠMU v Bratislave. Mal tu skvelých pedagógov, okrem prof. Vychodila aj prof. Ľudmilu Purkyňovú.


Komedianti (1998). Sergej Larin (Canio), Adriana Kohútková (Nedda), foto Katarína Marenčinová

Od útleho veku bol Josef Jelínek očarený divadlom, nádherou kostýmov a vôňou šminiek. Sám ako dieťa tancoval malé postavičky v baletoch a dokonca aj v opere Predaná nevesta bol tým, kto zvestoval, že do dediny sa blíži medveď. A ako diváka si ho po zdvihnutí opony získal svet fantázie a krásy, ktorý si teraz ako tvorca želá preniesť na publikum.


Už počas štúdií vytvoril scénu a kostýmy do baletu Anna Karenina v réžii Borisa Slováka a choreografii Jozefa Sabovčíka a za túto inscenáciu získal Cenu mladého výtvarníka.

Odvtedy si s pokorou jemu vlastnou pripísal do zoznamu množstvo ocenení, okrem iných Zlatú medailu z Quadrienale v Prahe 1982, Českého leva za filmovú rozprávku Andělská tvář v roku 2002 alebo Cenu Thálie v roku 2011.

Luskáčik, foto Juraj Žilinčár

Na výstave, ktorú si môžete pozrieť vo foyeri novej budovy, sú fotografie z niektorých inscenácií, ktoré Josef Jelínek navrhol pre SND, napríklad Labutie jazero a Luskáčika, Narodil sa chrobáčik, Trubadúr, Aida, Tosca, Predaná nevesta, Luisa Miller, Komedianti/Sedliacka česť, Otello, Anna Karenina, Doktor Jajbolí, Popoluška, Spiaca krásavica a mnohé ďalšie.

Charizmatický umelec, znalec historických období a štýlov, ktorého tvorba je plná fantázie, vysokej umeleckej kvality a elegancie… Kostýmy Josefa Jelínka sú zmysluplne súzvučiace s obsahom a posolstvom diela, a ako hovorí, musí to byť tiež „krásna a noblesní podívaná“.

Výstava inšpirujúcich kostýmov Josefa Jelínka je vo foyeri v novej budove SND.

Zdroj: TS Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND

Titulná foto: Maria Stuarda, Jana Kurucová ako Elisabetta, foto Zdenko Hanout

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno