V utorok 2. mája sa uskutoční v Slovenskej filharmónii piaty koncert cyklu Klavír a klaviristi. V Malej sále SF sa predstaví výrazná osobnosť belgickej klavírnej školy Daan Vandewalle, ktorý svojou interpretáciou udivuje publikum na celom svete. Koncert sa začne o 19.00.

Utorkový koncert v Malej sále Slovenskej filharmónie je  záverečným podujatím tretieho ročníka PIANO DAYS 2023. V interpretácii Belgičana Daana Vandewalleho zaznejú skladby Bernharda Langa, Fryderyka Chopina a  Frederica Rzewskeho. Koncert s názvom Chopin vtedy a teraz spája tri mená skladateľov, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia. Tvorba Fryderyka Chopina je dôležitým pilierom pre milovníkov klavírnej tvorby. Z jeho diel zaznie na utorkovom koncerte Uspávanka Des dur, op. 573 nové etudy, op. posth. V slovenskej premiére zaznejú diela Bernharda LangaFrederica Rzewskeho, ktorí boli podobne ako Chopin klaviristi aj skladatelia. Langova kompozícia Monadologie XXXVI Chopin 12 etudes je akousi rekompozíciou Chopinových etúd. Rzewskeho skladba Rubinstein v Berlíne pre hovoriaceho klaviristu kombinuje príbeh klaviristu Arthura RubinsteinaNokturnom cis mol.  


Koncert sa koná v spolupráci s medzinárodným hudobným festivalom PIANO DAYS 2023, ktorého ideou je prepojiť mestá po celom Slovensku klavírnymi koncertmi etablovaných i mladých interpretov. Medzinárodný hudobný festival Piano Days organizuje Občianske združenie  InMusic po tretíkrát. Inšpiráciou je medzinárodný projekt Piano Day, ktorý založil nemecký hudobník Nils Frahm. Od roku 2015 akciou propaguje tento krásny nástroj a tvorí platformu pre rozmanité klavírne koncerty po celom svete.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Zdroj foto: daanvandewalle.com


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno