Vedenie Slovenského národného divadla 3. mája 2022 dostalo rozhodnutie Inšpektorátu práce o zákaze používania historickej budovy Slovenského národného divadla na akúkoľvek činnosť. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné. Vedenie SND ho rešpektuje.

Jedným z prvých krokov generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku po jeho nástupe do funkcie bola interná analýza technického stavu historickej budovy SND.


Z výsledkov tejto analýzy vyplynulo, že divadelné a scénické technológie v historickej budove divadla nie sú vo vyhovujúcom stave. Išlo najmä o nákladné výťahy pre kulisy a elektrické ťahy, ktoré boli vyradené z prevádzky.


Ďalšie scénické a javiskové zariadenia, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie plnohodnotného divadelného predstavenia, ako napríklad divadelná točňa, inšpicientské a dorozumievacie zariadenia, elektroakustické ozvučenie či scénické osvetlenie, vykazovali vysokú poruchovosť a boli technicky zastarané.

Vedenie SND preto v máji 2021 pristúpilo k uzavretiu budovy pre divadelnú činnosť.


„Technológie stavby, ktoré sú nevyhnutné pre chod budovy – ako kúrenie a chladenie, trafostanica či požiarna signalizácia –, sme revíziami a drobnými opravami neustále udržiavali v stave, aby boli funkčné a bezpečné,“ vysvetľuje generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

V historickej budove SND sa tak konali len podujatia, pri ktorých nebolo treba využívať divadelné technológie. Prenajímatelia si však vždy do budovy museli priniesť vlastnú techniku vrátane elektrických agregátov, osvetlenia a ozvučenia.

V uplynulých mesiacoch v historickej budove prebehla kontrola Inšpektorátu práce, ktorej výsledkom je rozhodnutie o zákaze používania historickej budovy SND.

„Zákaz Inšpektorátu práce rešpektujeme a budovu uzatvárame,“ dodáva generálny riaditeľ Matej Drlička.

 

Zdroj: Jana Alexová, PR manažérka SND

Zdroj foto: SND

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno