Francis Ford Coppola sa 40 rokov snažil nakrútiť vysnívaný film. Teraz sa mu to darí

Súčasná nostalgia, návrat ku klasikám a ich nové pokračovania a k tomu kadejaké remaky priniesli aj niečo dobré. Priestor a záujem dostávajú aj projekty, o ktorých by sme si nikdy nemysleli, že by sa niekedy mohli na plátna kín vrátiť. Podobným mýtom Hollywoodu a nikdy nenakrútenou legendou je veľkofilm režiséra F.F. Coppolu Megalopolis. Prečo to trvalo tak dlho? 

V 80. rokoch, kedy vznikol scenár k filmu Megalopolis, sa režisér potykal s finančnými problémami po komerčnom neúspechu muzikálu One from the Heart. Rovnako aj produkčné problémy a režisérova realizačná nespoľahlivosť pri filme Apokalypsa z roku 1979 spôsobili nedôverčivosť hollywoodskych producentov. Na začiatku 80. rokov teda Coppola vyhlásil bankrot. 


Problémy s dlhmi pretrvávali až do konca milénia, no už v roku 2001 boli práce na filme obnovené a okrem iného prebiehali aj skúšky s hercami ako Robert de Niro a Leonardo DiCaprio. Plány nakrútiť futuristickú prestavbu New Yorku tentoraz zhatil útok na dvojičky a projekt sa znova odsunul na dobu v nedohľadne. Najmä z dôvodu, že scenár filmu Megalopolis vznikol na motívy nemého filmu Metropolis (1927) režiséra Fritza Langa a má sa zaoberať rekonštrukciou New Yorku po veľkej katastrofe. To bola po 11. septembri príliš citlivá téma. 


V roku 2019 Coppola odhodlane oznámil svoj posledný pokus film nakrútiť. Tentoraz sa však nemieni spoliehať na financie veľkých spoločností. Projekt si totiž platí z vlastných peňazí ušetrených z rodinného vinárstva. Náklady na film by podľa dostupných zdrojov mali dosahovať čiastku 120 miliónov dolárov. Režisér sa viackrát vyjadril, že nikdy nenakrúcal filmy s cieľom zarobiť peniaze a ani navyšovanie rozpočtu pri problémoch s nakrúcaním nijako neprežíval.


Natáčanie filmu Megalopolis sa začalo v novembri minulého roka a skončiť by sa malo v marci 2023. 


 

 

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj titulnej foto: FICG.mx, (CC BY 2.0)

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno