Film Piargy nakrútený podľa novely Františka Švantnera sa od svojej septembrovej premiéry úspešne predstavil na Slovensku i v zahraničí. Divákov si získal počas filmových festivalov v Taliansku, Amerike, Turecku, Macedónsku, Bulharsku, Maďarsku či Holandsku.

S celým štábom sme vďační, že náš film získava ceny po celom svete, hovorí producentka snímky Silvia Panáková a pokračuje: „Tisíce spokojných divákov a už 24 medzinárodných ocenení hovoria o tom, že Piargy sú výnimočným filmovým dielom zobrazujúcim našu minulosť, o ktorej netreba mlčať, aj keď je nelichotivá. Ja osobne verím, že je veľmi dôležité poučiť sa z nej a prestať opakovať zaužívané vzorce správania.”


Z úspechu snímky sa teší aj herečka Judit Bárdos. „Takisto ako celý tvorivý tím, ktorý vložil do tohto filmu obrovský kus práce, mám z týchto úspechov veľkú radosť! Potvrdilo sa nám, že film PIARGY rozpráva jazykom pre všetkých zrozumiteľným,“ ozrejmuje Bárdos, ktorá za stvárnenie postavy Juliše získala 2 ocenenia – na talianskom 8&Halffilm Awards a tureckom Eastern Europe International Movie Awards.


Keďže PIARGY sú historický film, do spolupráce boli oslovení ľudia, ktorí už mali s podobnými filmami skúsenosť. Film sme s nimi pripravovali niekoľko rokov – od scenára cez dôsledný výber hercov, lokácií, kostýmov až po výpravnú produkciu a náročnú postprodukciu skomplikovanú pandémiou,“ približuje producentka, ktorá si za snímku PIARGY prevzala 2 ocenenia Najlepšia producentka – od Eastern Europe International Movie Awards v Turecku a Cinematography Awards v Los Angeles.

Kľúčovými tvorcami pre film boli režisér Ivo Trajkov (Najlepšia réžia, Future Of Film Awards, Severné Macedónsko), scenáristka Jana Skořepová (Najlepší scenár, European Cinematography Awards), architekt Tomáš Berka (Najlepší architekt, Eastern Europe International Movie Awards, Turecko, Los Angeles Cinematography Awards, European Cinematography Awards) kostýmová výtvarníčka a umelecká maskérka Anita Hroššová, kameraman Peter Bencsík (Najlepšia kamera, Budapest Movie Award, Maďarsko, Najlepší kameraman a Najlepšia čiernobiela kamera Los Angeles Cinematography Awards, Najlepšia kamera, European Cinematography Awards) či hudobný skladateľ Kiril Džajkovski


Cenu za najlepšiu skladbu získala v Los Angeles od Cinematography Awards Veronika Rabada. Snímka PIARGY sa môže tešiť aj zo siedmich ocenení za najlepší hraný film (Budapest Movie Award, Maďarsko, Eastern Europe International Movie Awards, Turecko, Future Of Film Awards, Severné Macedónsko, Sofia Art Films Awards, Bulharsko, Los Angeles Cinematography Awards, New York Cinematography Awards a European Cinematography Awards). Cenu za najlepší čiernobiely film má od talianskeho 8&Halffilm Awards.

Čestné uznanie si tvorcovia prevzali na Hollywood Gold Awards v Spojených štátoch a ocenenie za najlepšiu snímku mesiaca počas Cinematography Awards v Los Angeles. 

Vášnivý príbeh lásky a zrady v ľúbostnom trojuholníku najnovšie mieri do českých kín. Na ich plátnach sa objaví už zajtra 5. januára.

 

Zdroj: TS Radomír Brhlík

Zdroj foto:  Mayo Hric

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno