Festival svetla a tieňa sa po štyroch úspešných ročníkoch v Banskej Bystrici rozrástol aj do mesta Trnava, vystúpil tak zo svojho lokálneho kontextu a zaradil sa na mapu veľkých kultúrnych podujatí na Slovensku.


Realizačnému tímu festivalu sa počas krátkej histórie podarilo vystaviť celkovo 67 diel autorov z rôznych kútov sveta a prilákať na umenie vo verejnom priestore až 65 000 divákov. Festival organizuje občianske združenie TRAKT ako akciu, ktorá má za cieľ podporovať súčasných tvorcov a popularitu umenia v spoločnosti. Každoročne ponúka unikátnu výstavu, ktorá sa koná iba raz a je voľne prístupná každému divákovi.
Víziou festivalu je do roku 2020 priniesť každoročne 30 umeleckých diel do verejného priestoru, zaviesť lektorský program pre mladých umelcov a kvalitne komunikovať naše myšlienky. Chceme divákovi priniesť obsah, ktorý ho prinúti pozastaviť sa, zamyslieť a nielen pasívne prijímať.


Koncept je zameraný na 3 línie:
1. Podpora mladých umelcov – ich prezentácia, vzdelávanie
2. Tvorba nových umeleckých diel zo Slovenského prostredia / site-specific diela vo verejnom priestore / interaktivita diel
3. Podpora lokálnych umeleckých, vzdelávacích inštitúcii a komunít, ktoré zapájame do festivalu


Festival svetla a tieňa bude otvorený skladbou významného slovenského konceptuálneho a multimediálneho umelca Milana Adamčiaka, ktorý aj po svojej nedávnej smrti stále svojou tvorbou oslovuje a ovplyvňuje tvorbu mladej generácie umelcov, ktorí interpretujú jeho partitúry alebo čerpajú inšpiráciu z jeho diela. Je tak jedným zo spojení medzi staršou a mladšou generáciou, ktorá sa, rovnako ako on, nebojí presahov, nových foriem a spojení v umení. Odohratie Adamčiakovej skladby pri otvorení festivalu, tak vzdáva hold jeho celoživotnému snaženiu a odkazu mnohovrstevného autora, ktorý tvoril diela pre všetky zmysly.


Festival svetla a tieňa plný nevšedných umeleckých zážitkov vám ukáže, aké jednoduché je štrnganím kľúčov “zbúrať” mestské hradby, ak sa dokážete spojiť a ovládať interaktívne dielo “… nie je samozrejmosť?”, ktoré vám priblíži atmosféru udalostí z roku 1989.

Ďalej predvedie súboj tieňov za revu motorovej píly, jemnú interaktívnu hru svetla alebo projekcie dotvárané animáciami v reálnom čase. Ak zatúžte napojiť sa na umenie bytostne, môžte sa ponoriť do svetelného sveta starých šamanov v jedinečnej virtuálnej realite. Keď svetlá digitálnej imaginácie odznejú v mysli, otvorí sa vám príležitosť ovplyvniť zvukový súboj perúnskych bohov dažďa a hromu v interaktívnej inštalácii Kykeon. Svetlo a tieň budú splývať, aby  v téme SPOJenia predviedli pôsobivé umenie, ktoré bude žiariť, tancovať, smiať sa, dramatizovať, udivovať, vyzývať k účasti alebo tichému sledovaniu.

Výstava v Trnave prinesie celkovo 11 festivalových lokácií. Diváci sa budú môcť tešiť na rev motorových píl v diele Matrica ako ring v podaní Patrika Valiska-Timečka a Stanislava Piatrika či “búranie” Mestskej hradby pri odhaľovaní nielen trnavskej minulosti. Galéria Jána Koniarka v Synagóge bude divákom ponúkať individuálny zážitok pomocou VR technológie, ktorá diváka ponorí do tanca šamanov a individuálneho bytia v diele Kykeon od Márie Júdovej. V západoslovenskom múzeu sa rozsvieti krypta v ktorej budú dominovať diela mladej výtvarníčky Anny Mihokovej.

Súčasné formy umenia roztancujú aj park na Kapitulskej ulici, ktorý zažije site-specific diela od Human art space, Dance School Conte a Štúdio tanca a pohybu Alegria. Môžete sa tešiť aj na live mapping od Petra Štullera, ktorý rozhýbe budovu svojou neustále sa meniacou animáciou. Veronika Šmírová vás vtiahne do interaktívnej svetelnej inštalácie v korune stromu. So svojou dodávkou plnou umenia ďalších 11-tich autorov príde do Trnavy aj Potulná galéria. Tentoraz otvorí tému tolerancie, boja proti rasizmu, xenofóbii či extrémizmu. Nemenej vážnu tému masívneho odlesňovania reflektuje v abstrahujúcej a sugestívne znervózňujúcej projekcii Ľubomír Slovinský. Každý umelec sa na podujatie pripravoval niekoľko týždňov a bude sa snažiť spojiť diváka s umením a témami, ktoré hýbu našim svetom.

Výstava v Banskej Bystrici prinesie celkovo 7 festivalových lokácií. Diváci sa budú môcť tešiť na „búranie“ múrov budovy múzea SNP pri odhaľovaní nielen banskobystrickej minulosti. Súčasné formy umenia roztancujú aj nádvorie UMB či park pod múzeom SNP, ktorý zažije site-specific diela od Human Art Space či Divadlo Štúdio tanca. Užijete si živé kreslenie od Petra Štullera, ktorý rozhýbe fasádu Národnej banky Slovenska svojou neustále sa meniacou animáciou. Veronika Šmírová vás vtiahne do interaktívnej svetelnej inštalácie v korune stromu. Viktória Revická vás vo svojej performance ponorí do svetla, ktoré budete môcť vnímať v jeho všetkých podobách od levitujúcej až po to samozrejmé. A nakoniec Lucia Bielik a Michaela Šeligová zapoja do tanca vlajkové stožiare pri parku pod múzeom SNP. Každý umelec sa na podujatie pripravoval niekoľko týždňov a bude sa snažiť spojiť diváka s umením a témami, ktoré hýbu naším svetom.

Najlepšie si ho vychutnáte až po západe slnka. Svetelné diela objavíte vo verejnom priestore
priamo v meste Trnava a Banská Bystrica.
Dátum: 20. septembra 2019 – Trnava
27. septembra 2019 – Banská Bystrica
Čas: od 19:30 do 00:00

Festivalové lokácie Trnava:
Námestie sv. Mikuláša, Kapitulská ulica, Galéria Jána Koniarka – Synagóga, Západoslovenské múzeum, Mestské hradby za Bazilikou sv. Mikuláša

Festivalové lokácie Banská Bystrica:
Nádvorie UMB, fakulta politických a medzinárodných vzťahov, fasáda Národnej banky slovenska, národný dom, park pri múzeu SNP.

TS: Festival Svetla a tieňa – správa bola upravená redakciou mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno