Jedinečná súhrnná kniha o organovej interpretácii sa po štyridsiatich rokoch dočkala vytúženej reedície.

V roku 1983 vydalo vydavateľstvo OPUS knihu Organová interpretácia od popredného koncertného organistu a pedagóga Ferdinanda Klindu. Kniha poskytuje súhrnný obraz všetkých aspektov potrebných k hre na kráľovský nástroj a vychádza zo spojenia bohatých teoretických, pedagogických a praktických vedomostí autora s dobovými pramennými poznatkami. Hoci je kniha primárne určená pre tých, ktorí sa aktívne zaoberajú organom, pracujú na repertoári a zaujímajú sa o problémy stvárňovania a prednesu, vďaka svojej komplexnosti a bohatstvu informácií si našla čitateľov aj medzi hráčmi iných hudobných nástrojov.

 

Úspech knihy umocňuje aj skutočnosť, že Organová interpretácia bola po krátkom čase vypredaná a dlhé roky sa čakalo na jej reedíciu. Tá prichádza presne po štyridsiatich rokoch. Vydavateľstvo Quirinus o. z. v spolupráci s autorom a za finančnej podpory Fondu na podporu umenia prináša po niekoľkoročnej práci jej druhé, korigované, rozšírené a aktualizované vydanie. Záujemcovia si ju môžu objednať v kníhkupectvách, ako napr. tu:


https://www.artforum.sk/
https://www.shop.amadeo.sk/
https://artthon.cz/


Úryvok z knihy si môžete pozrieť na nasledujúcom odkaze: http://csr.sk/wp-content/uploads/2023/03/Ferdinand-Klinda_Organova-interpretacia_uryvok.pdf


Štefan Iľaš. Foto: Richard Lutzbauer

„Kniha Organová interpretácia dodnes predstavuje kmeňovú literatúru pre všetkých študentov organovej hry na konzervatóriách a vysokých školách na Slovensku i v Českej republike. Kniha bola vysoko oceňovaná už v dobe svojho vzniku (viď. napr. dobovú recenziu v Hudobnom živote, 1984, roč. 16, č. 10, s. 5), no po expresnom výpredaji bola takmer 40 rokov celkom nedostupná, často sa už nenachádza ani vo verejných či školských knižniciach! Táto publikácia doteraz ostala jedinou literatúrou svojho druhu na Slovensku a v slovanskej jazykovej oblasti,“ vyjadril sa pre našu redakciu Štefan Iľaš, ktorý je študentom organovej hry, zároveň dramaturgom festivalu Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola /MOFIS/, ktorý je najstarším organovým festivalom na Slovensku.

Štefan Iľaš: Organová hudba dokáže poskytnúť nádej, útechu, potešenie či zamyslenie

Štefan Iľaš ďalej hovorí, že už počas štúdia na košickom konzervatóriu pocítil problematiku nedostupnosti tejto knihy a nutnosť jej nelegálneho kopírovania. Ako ďalej dodáva: „V súčasnosti študujem na Hochschule für Musik und Theater v Mníchove a aj tu ma neprestáva udivovať fakt, že množstvo spolužiakov z celého sveta, pedagógov nevynímajúc, pozná a stále číta spomínanú Klindovu knihu o organovej registrácii (Orgelregistrierung – Klanggestaltung der Orgelmusik).“

O jej kvalitách svedčí mimo iné aj skutočnosť, že krátko po jej vzniku vyšla na jej základe v nemeckom vydavateľstve Breitkopf & Härtel kniha s názvom Orgelregistrierung – Klanggestaltung der Orgelmusik (prvé vydanie 1987, druhé vydanie 1995).

Autor vo svojej autobiografickej knihe Kráľovský nástroj a ja smutne konštatuje, že reedícia Organovej interpretácie nebude (F. Klinda, Kráľovský nástroj a ja, Bratislava 2009, s. 128). „Som rád, že môžeme toto profesorove tvrdenie poopraviť a kniha vyšla v aktualizovanom a rozšírenom vydaní, dodáva Iľaš.

 

Zdroj: redakciu informoval Štefan Iľaš, spracovala redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno