Štvrtý festivalový týždeň Košickej hudobnej jari prinesie spojenie Ovídiovej ľúbostnej poézie a ranobarokovej hudby, ktoré návštevníci precítia na komornom koncerte starej hudby Lettere amorose v synagóge na Zvonárskej ulici.

Komorný koncert Lettere amorose zaznie v interpretácii ansámblu Le nuove musiche, ktorý sa venuje historicky poučenej interpretácii ranobarokovej, hlavne talianskej hudby na barokových nástrojoch. Názov zoskupenia v preklade znamená „nová hudba“ a vyjadruje aj dlhodobý cieľ súboru – uvádzať historickú, ale nepoznanú či málo známu hudbu, čím je pre divákov nová. Návštevníci objavia zvuk kópií historických nástrojov ako chitarrone, resp. teorba, baroková gitara či viola da gamba.


Hilda Gulyás. Foto: Marcel Plavec

Koncert v rámci Košickej hudobnej jari približuje vedúci ansámblu Jakub Mitrík:


„Lettere amorose sú jedinečným spojením Ovídiovej ľúbostnej poézie a ranobarokovej hudby. Hudba komponovaná v štýle ´recitar cantando´, teda spievaná recitácia, prináša širokú paletu emócií a doslova hýbe dušou poslucháča. To bolo cieľom skladateľov prvej polovice 17. storočia. Hudbou podporiť, akoby umocniť emócie nachádzajúce sa v poézii. Prežijeme spolu s nešťastnou kráľovnou Dido jej nárek za odchádzajúcim Aeneom, ktorý ju opustil.“

Le nuove musiche, Jakub Mitrík

V synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach sa spolu s Jakubom Mitríkom (chitarrone / baroková gitara) predstavia Hilda Gulyás (soprán), Desireé Wöhrer (viola da gamba / lirone) a o umelecký prednes sa postará herečka Tatiana Poláková.


Cena vstupného na komorný koncert LETTERE AMOROSE je 15 €, zľavnené 12 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

Zdroj: TS Lucia Radzová, PR manažérka Štátnej filharmónie Košice

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno