Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví vo štvrtok 25. apríla o 19.00 pod taktovkou  Jiřího Habarta, ktorý patrí k najmladšej generácii českých dirigentov. Sólistkou večera bude mladá francúzska umelkyňa Sophie Dervaux, prvá fagotistka Viedenských filharmonikov. Na programe zaznejú diela Johanna Nepomuka Hummela a Sergeja Rachmaninova.

Jiří Habart, rodák z Frýdku-Místku sa v Slovenskej filharmónii predstaví po prvýkrát. Finalista dirigentskej súťaže Donatella Flick Conducting Competition v Londýne a držiteľ 5. miesta na  Medzinárodnej hudobnej súťaži Zoltána Kodálya, kde získal aj niekoľko špeciálnych ocenení a dirigent Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave sa s naším orchestrom predstaví aj v Žiline na festivale Allegretto. V Slovenskej filharmónii zaznejú v jeho naštudovaní dve diela bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela, ktorý bol podobne ako Mozart považovaný za zázračné dieťa. Ako osemročný sa s rodinou  presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30-ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Počas svojho života  bol považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy.


Štvrtkový večer otvorí Hummelova Predohra B dur, op. 101, ktorú vystrieda Koncert pre fagot a orchester F dur. Sólistkou v Hummelovom koncerte bude mladá francúzska umelkyňa Sophie Dervaux, prvá fagotistka Viedenských filharmonikov. Program koncertu doplní Rachmaninovova 2. symfónia e mol, op. 27, ktorú skladateľ komponoval dlho a jej úspešná premiéra zaznela v Petrohrade v roku 1908.

Program bratislavského symfonického koncertu zaznie aj v Žiline, kde uzavrie v sobotu 27. apríla 2024 tridsiaty tretí ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina. Brilantná francúzska fagotistka Sophie Dervaux je držiteľkou hlavnej Ceny festivalu Allegretto Žilina 2023.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno